Annonce

Annonce

Brev:

Lidt af hvert - 4 mdr.


16. juni 2008

Alder:
4 mdr.

Lidt af hvert - 4 mdr.

Hej Helen.

Tak for dit svar. Nu har jeg bare lidt flere spørgsmål ang. vores lille ny på 4 1/2 md.

Jeg vil lige skynde mig at understrege at vi har det godt sammen hele familien, min mand og jeg diskutere næsten aldrig og er der et eller andet engang imellem venter vi til børnene ikke overhører det.

Det eneste der har været ”unormalt” var da jeg kom hjem fra sygehuset med lillebror. Jeg har været meget ked af det, været bange for at være alene med mine børn, især dem begge samtidig. Jeg har brugt utrolig mange middagslure på at græde, jeg har været meget i tvivl om det nu var godt nok det jeg gjorde. Han er meget svær at finde ud af i forhold til hans storebror da han var lille. Det går heldigvis bedre nu, nu kan jeg godt være alene med dem uden at være nervøs/grædefærdig hele tiden.

Selvfølgelig har storebror fået lidt skæld ud, men ikke meget, vi prøver så vidt muligt ikke og hidse os alt for meget op, men nogen glipper den gode vilje. Jeg har tidligere skrevet til dig omkring ham pga af at han bed, slog og sparkede, det er heldigvis blevet bedre. Han slår stadig en del, jeg har prøvet og sige til ham ”jeg kan godt forstå du er sur over du ikke må få en is nu, men vi skal snart have aftensmad” men det er altså som om det ikke rigtig hjælper.

Den anden dag sad han f.eks. i sofaen sammen med farmor, de snakkede og hyggede sig med nogle bøger, lige pludselig slår han hende i hovedet, så er det jeg tænker hvorfor, han har hendes fulde opmærksomhed? Og det er ikke det eneste tilfælde.

Jeg vil lige sige at det med at slå, er ikke noget vi praktisere her i huset! Der har kun været et tilfælde og det var fordi han bed hans lillebror og da han så fik af vide at det gør man ikke, det gør ondt, ja så bed han igen kiggede på mig, grinede og sagde ”det må jeg godt mor”. Der må jeg indrømme det slog klik for mig, så der fik han ”et drag over nakken”

Jeg har bestilt en tid ved lægen, så kan han mærke/trykke lidt på lillebror og (forhåbentlig) se om han har ondt nogle steder. Vi har prøvet og give ham lidt panodil når det har været helt slemt med hans utilfredshed, og det er som det har hjulpet lidt (nogen gange), så er det at jeg tænker, kan han godt have ondt for tænder allerede nu?

Jeg har prøvet at tilbyde ham noget mere mme men det er simpelthen umuligt og få mere i ham, jeg har skrevet ned over nogle dage hvor meget han tager. Jeg kunne godt tænke mig og høre din vurdering af dette:

Dag 1:
Kl 5:00 – 160 ml
Kl 8:30 – 120 ml
Kl 11:15 – Risgrød m. ...


Annonce

... Banan af 1 dl vand, spiste det hele, vand af kop
Kl 14:30 – 110 ml
Kl 17:00 – Hirsegrød af 1 dl vand m. 4 tsk frugtmos på, spiste det hele, vand af kop
Kl 19:15 – 120 ml puttes for natten bagefter

Dag 2:
Kl 4:30 – 200 ml
Kl 8:30 – 110 ml
Faldt i søvn kl 11:15 og sov i 2 ½ time (meget usædvanligt, normalt kun 45 min – 1 time), derfor ingen grød, for tæt på aftensmaden.
Kl 14:00 – 160 ml
Kl 17:00 – Risgrød m. Banan af 1 dl vand, mangler at spise 2 tsk, vand af kop
Kl 19:30 – 190 ml puttes for natten bagefter

Dag 3:
Kl 5:15 – 120 ml
Kl 8:30 – 140 ml
Kl 11:30 – Risgrød m. Banan af 1 dl vand, manglede 2 tsk, vand af kop.
Kl 14:15 – 110 ml
Kl 17:00 – Hirsegrød af 1 dl vand m. 4 tsk. frugtmos på, mangler at spise 2 tsk, vand af kop.
Kl 19:30 – 110 ml puttes for natten bagefter

Dag 4:
Kl 6:00 – 170 ml
Kl 9:15 – 200 ml
Kl 12:00 – Hirsegrød af 1 dl vand m. 4 tsk frugtmos på, mangler at spise 2 tsk, vand af kop.
Kl 14:15 – 120 ml
Kl 17:00 – Risgrød m banan af 1 dl vand, mangler at spise 3 tsk, vand af kop.
Kl 19:30 – 80 ml puttes for natten bagefter.

Som du kan se er det ikke meget mme han tager, de første 100 ml går ok, derefter er vi næsten nødt til at holde ham for at få mere i ham, og det er på alle tidspunkter af dagen. Han græder, fægter med arme og ben og bliver ved med at spytte flasken ud, det står så på i nogle minutter og så er det som om at han alligevel gerne vil have lidt mere og så tager han måske 20 – 50 ml mere men så er det også slut.

Han bøvser fint og er meget villig til at pludre imens han bliver bøvset (jeg har lavet en lille bøvsesang jeg synger for ham hver gang, det er vældig morsomt, synes han). Han har afføring minimum 1 gang om dagen nogle dage 2 gange, det veksler meget hvordan det er, i går var det meget fast og i dag har det været fint i konsistensen.

Han har i de sidste ca. 4 uger sovet igennem fra kl 19:30 – 20:00 til ca kl 5:00. Men selv med den flaske om morgenen protesterer han, jeg har prøvet og komme noget sukker i flasken for at se om det hjalp, men nej. Det gør ikke nogen forskel at jeg er gået fra Nan1 til Nan2 eller???

Der er ikke noget egentligt mønster i hans sovetider, han sover ca 1 – 2 timer tidligt om morgenen og så er det typisk 45 min – 1 time ad gangen, han kan holde sig vågen i ca 2 timer før han er putteklar igen. Men med den nattesøvn skal jeg hvis ikke klage.

Det blev et langt brev, nu håber jeg du kan finde hoved og hale i det! På forhånd tak for dit svar.

Hilsen
Gitte

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

13. april 2025 | Sovevaner | 3 mdr.

Gråd i barnevogn - del 2

Kære Helen Jeg har nu forsøgt at bruge nogle af dine råd ift min datter på...

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Sover kun 30 min ad gangen

Kære Helen Min søn er 5 måneder, og han er de sidste 1.5-2 måneder begyndt...

Læs hele brevet og Helens svar


6. marts 2025 | Transport og ferie | 3 mdr.

Rejse med lille baby

Kære Helen. Min mand og jeg venter vores første barn og vi er så heldige, at...

Læs hele brevet og Helens svar


7. februar 2025 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Det 3. måltid, hvornår?

Hej Helen Min dreng bliver 6 måneder den 18 februar, og har fået skemad i...

Læs hele brevet og Helens svar


4. februar 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Baby 5 måneder - mad og søvn

Hej Helen Vi har en glad lille pige, som blev 5 måneder for en uge siden....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Rhesus-uforlignelighed

Vi har hver især en blodtype, som kan hedde A, B, AB eller 0 og derudover er vi delt op i Rhesus positive og Rhesus negative. De fleste mennesker er Rhesus positive, ca 15 % er Rhesus negative.

Hvis en Rhesus negativ kvinde bliver gravid og den kommende far er Rhesus positiv, så kan barnet, som kvinden venter være Rhesuspositiv efter sin far.

Imens barnet ligger i maven, så har det sit eget separate kredsløb, men der kan dog ske en lille udveksling af blod imellem...

Læs mere i Babylex

Apgar score

Dette er betegnelsen for en undersøgelse som jordemoderen laver af barnet lige efter fødslen. Apgar Score blev udviklet i 1952 af Virginia Apgar og den bruges til at vurdere, hvordan barnet har det, lige når det er blevet født.

Jordemoderen har 5 ting hun ser på:

1. Hun ser på barnets reflekser,- reagerer barnet på forskellige stimuli, griber barnet, søger barnet osv.

2. Hun mærker barnets puls, for at se på hvor hurtigt barnets hjerte slår og om...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Ja, så sætter jeg mig endelig ned og skriver et brev til dig :o)

Jeg har fulgt med i din fantastiske brevkasse fra før min datter, på snart 11 mdr, blev født og har tit kunne bruge et råd på vejen af dig, men det er som sagt først nu, at jeg får sat mig ned og skriver selv. Købte endda også din bog, selvom den (desværre) først udkom da min datter vist var ved at være en 4-5 måneder ;o) Ja, jeg betegner mig faktisk som lidt af en fan, he-he ;o)

Mange hilsner (og ja, jeg har altså også lyst til at give et knus) fra "Mor"


Annonce