Brev:
Har jeg dummet mig?
Hej Helen
Tusinde tak for dit tidligere svar. Jeg følger skemaet du lavede over dagen sådan nogle lunde og nu sover min pige igennem hele natten, dvs. fra 20-06 uden at spise. Det er super dejligt. Nu mangler vi bare at hun selv kan finde sutten, så er der ingen problemer om natten:o)
Men nye problemer opstår jo gerne når de gamle forsvinder. Så her er jeg i håb om at du igen kan hjælpe mig.
Amalie er normalt en glad pige der gerne vil lege lidt selv, ligge på maven og var begyndt at krybe lidt rundt. Men alt det vil hun absolut ikke mere. Amalie har altid været viljestærk, men slet ikke i denne stil. Hvis jeg ligger hende på maven på legetæppet bliver hun vildt hysterisk og holder ikke igen før hun kommer op. Jeg har prøvet gang på gang at ligge mig sammen med hende, tager hendes legetøj med og ligge det lige foran hende. Opmuntre hende, synger for hende og hvad jeg nu ellers kan finde på, men lige lidt hjælper det. Det bekymrer mig, da jeg er bange for at Amalie ikke kommer til at kravle og får indlærings problemer i skolen.
Jeg flygter at jeg selv har ødelagt det lidt. Amalie fik en gåstol i dåbsgave og den beholdt ...
... vi, selv om vi godt havde hørt at det ikke er godt for barnet, men jeg tænkte at det hele var med måde og at der ikke kunne ske noget ved at hun komme i den 5-10 min engang i mellem. (Amalie prøvede den første gang for knap 14 dage siden.) Nu er problemet bare at Amalie ELSKER sin gåstol. Hun løber rundt når hun kommer i den og har det vildt sjovt.
For at gøre en lang historie kort har Amalie fundet ud af hvordan man kommer rundt og er det derfor hun ikke gider ligge på maven og krybe mere? Sommetider ligner det at hun har glemt hvordan man kryber. Kan børn godt glemme noget de har lært en gang?
Noget andet jeg ikke helt kan forstå er, at Amalie er snart så gammel at folk forventer at hun kan sidde selv, men også her har jeg en lille kamp. Hvordan lære man børn at tage fra når de vælter? Amalie kan sidde rimelig rank, dog ikke så længe før hun falder forud eller til siderne. Jeg er sikker på at hun kunne blive god til det, men det interesser hende ikke at sidde stille, der skal ske noget hele tiden.
Jeg håber du kan hjælpe mig, da jeg er ved at være godt træt i hovedet at alt den skrigeri.
Med venlig hilsen
Sussi
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
10. april 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Kære Helen Din brevkasse har været en kæmpe hjælp hele vores tid som nye...
9. april 2025 | Sovevaner | 9 mdr.
Hej Helen. Tak for et godt forum med mange gode input. Vi har en datter,...
9. april 2025 | Sovevaner | 8 mdr.
Opvågninger om natten - 8.5 måned
Kære Helen. Vores datter er 8.5 måned og er i 5 måneders tid vågnet hver...
23. marts 2025 | Udvikling | 10 mdr.
Hej Helen Vores dreng, som nu er blevet 10 måneder, er startet i dagpleje....
18. marts 2025 | Kost og ernæring | 9 mdr.
Kære Helen. Mange tak for dit fine svar angående vores søns søvn. Rom blev...
Viden om børn:
Æg
Hårdkogte æg, eller æggepandekage, kan gives fra 6 måneders alderen. Men i små mængder. Æg kan således gives som en del af en varieret kost og mange børn kan godt lide smagen af æg.
I æggeblommen findes et relativt højt indhold af kolesterol, det er dog først og fremmest madens indhold af mættet fedt, der påvirker blodets kolesterolindhold.
Man ved ikke præcist, hvor meget æg man kan tåle før det ses på kolesterolindholdet. Nogle mennesker kan spise meget æg og...
Dagtilbud til børn
Vi har i Danmark kommunale dagtilbud til vores børn.
Dagtilbud omfatter:
- Vuggestuer og dagplejeordninger for ½-3 årige
børn
- Børnehaver for 2-6-årige
- Aldersintegrerede institutioner for flere aldersgrupper
- Fritidshjem
- Skolefritidsordninger (SFO) for børn i skolealderen.
Aldersopdelingen kan variere lidt fra kommune til kommune.
Hvis I ønsker at få jeres barn...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen
Så lykkedes det! Efter så mange måneder, er Johan faldet i søvn i sin barnevogn, op til flere gange.
Jeg har idag vækket ham en halv time før han plejer at vågne, og nu har han sovet 45 min. formiddag (barnevogn), og ligger nu pt. og sover middagslur (indtil nu en time). Så jeg kan slet ikke få armene ned:)
Vi ser om vi kan hoppe på togene i tide, tak for hjælpen:)
Venlig hilsen
Kathrine, mor til Johan på 6 måneder