Annonce

Annonce

Brev:

Meget svær dagplejestart


23. april 2008

Kategori:
Alder:
10 mdr.

Meget svær dagplejestart

Kære Helen,

Siden jeg skrev til dig sidst er Victoria startet i dagpleje. Og det går alt andet end godt. Første dag var jeg der sammen med hende hele tiden og vi tog hjem igen. Nu har hun så været der 2 korte dage, hvor hun har skreget uafbrudt indtil jeg er kommet og hentet hende igen. Dagplejeren kan slet ikke trøste hende eller aflede hendes opmærksomhed. Victoria giver ikke op, men bare skriger og skriger og er fuldstændig panisk.

Som jeg har skrevet tidligere har Victoria altid været et utroligt følsomt barn som meget let blev overstimuleret ved for mange indtryk og fremmede mennesker. Derfor er hun næsten ikke blevet passet og vi har fulgt hendes behov før tryghed m.m. Nu siger familien så at vi har overbeskyttet hende og derfor har hun så svært ved dagpleje. Det er meget frustrende hele tiden at skulle forsvare om man gør det rigtige for ens barn.

Nå, men tilbage til dagplejen. Hvor lang tid skal vi acceptere at hun skriger derhenne? Vi føler virkelig at vi laver overgreb mod hende, når vi afleverer hende der. Det gør rigtig ondt og er meget hårdt. Vi har fuld tillid til dagplejeren og at hun er god og kompetent. I hendes 30 år som dagplejer har hun aldrig prøvet noget ligende. Når hun bliver afleveret bevarer jeg det glade ansigt, således at Victoria mærker at jeg synes det er et godt sted for hende at være. Så tuder jeg først når jeg sidder i bilen.

Det er som om at Victoria virkelig har en angst for at jeg aldrig kommer igen. Det er også begyndt at vise sig herhjemme, hvor far ikke duer på samme som han gjorde inden hun startede i dagpleje. Jeg ved godt at alt begyndelse er svær, men det er jo også uholdtbart i længden. Kan hun på nogen måde tage følsesmæssigt skade af det? ...


Annonce

...

Dagplejeren oplever af Victoria virker meget anspændt og vi er derfor begyndt med babymassage. Hun har altid haft utrolig svært ved at slappe af og er meget opmærksom på hvad der foregår omkring hende. Hun har altid reageret voldsomt på uventet lyde og bevægelser.

Jeg har talt med dagplejepædagogen, som siger at Victoria bare reagerer på alt det nye der nu sker omkring hende. Dette lyder jo også meget sandsynligt, men det er svært hvor man skal trække grænsen for hvad man kan tilbyde hende. Vi har resten af denne uge også indtil kristi himmelfart til at køre hende ind. Derefter starter jeg på et nyt arbejde. Håber sådan at det kommer til at fungere inden, da det er ubærligt at gå på arbejde velvidende af ens barn græder dagen lang.

Jeg kan ikke lade være med at tænke på om den svære fødsel, der nu gør at Victoria er bange for at jeg ikke kommer igen. Jeg fødte 2 uger før termin pga, svær svangerskabsforgiftning ved akut kejsersnit og var i fuld narkose. Efterfølgende var jeg rigtig dårlig og lå på intensiv, uden i stand til at tage mig at Victoria. Derfor blev hun passet af sin far, men også af mange forskellige sygeplejersker m.m. Kan det på nogen måder påvirke hende stadigvæk.

Som jeg også har skrevet tidligere skreg Victoria de første 4 måneder af livet. Det skal lige siges, at når Victoria er herhjemme er hun meget glad og tilpas. Hun pludre løs, triller rundt og udforsker verden.

Jeg ved godt at jeg måske skal slå koldt vand i blodet og ikke bekymre mig så meget, men det er bare utroligt svært, når ens barn reagerer så voldsomt. Er også klar over at det kan være separationsfasen som driller lidt.

Jeg vil endnu engang sige dig tak for hjælpen :-)

Med venlig hilsen
En bekymret mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

10. april 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Mor kan ikke putte - 10 mdr.

Kære Helen Din brevkasse har været en kæmpe hjælp hele vores tid som nye...

Læs hele brevet og Helens svar


9. april 2025 | Sovevaner | 9 mdr.

Mælk flere gange hver nat

Hej Helen. Tak for et godt forum med mange gode input. Vi har en datter,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. april 2025 | Sovevaner | 8 mdr.

Opvågninger om natten - 8.5 måned

Kære Helen. Vores datter er 8.5 måned og er i 5 måneders tid vågnet hver...

Læs hele brevet og Helens svar


23. marts 2025 | Udvikling | 10 mdr.

Start i dagpleje - reaktion

Hej Helen Vores dreng, som nu er blevet 10 måneder, er startet i dagpleje....

Læs hele brevet og Helens svar


18. marts 2025 | Kost og ernæring | 9 mdr.

Uro ved måltider

Kære Helen. Mange tak for dit fine svar angående vores søns søvn. Rom blev...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Mellemmåltider børn

Børn har brug for at få 3-4 mellemmåltider i løbet af dagen. Børn over 1 år bevæger sig ofte meget og mellemmåltiderne sikrer deres energibehov. Derfor skal mellemmåltider også være sunde.

Mellemmåltiderne vil ofte ligge formiddag, eftermiddag, før aftensmaden og som godnatmåltid.

Mellemmåltider kan være:
- Grovbolle f.eks. havregrynsboller, eller grovbrød med lidt frugt
- Rugbrødssnitter med smør, ost, frugt
- Frisk frugt, råkost,...

Læs mere i Babylex

Dåb

Hvis du ønsker at få dit lille barn døbt i kirken, skal du henvende dig til kirkekontoret eller til præsten ved den kirke, hvor I gerne vil have jeres barn døbt. I aftaler så i fælleskab et tidspunkt for dåben, og I mødes også og taler om dåbsritualet, og hvordan det hele foregår.

I de fleste kirker foregår barnedåben som en del af søndagsgudstjenesten, men i nogle kirker arrangeres særlige dåbsgudstjenester f.eks. om lørdagen.

Før dåben skal I vælge mindst 2 og...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Mange tak for dit svar. Vi brugte alle dine råd i går, og Oscar endte med at sove fra 23, hvor han selv vågnede for mad og helt indtil 04.45, så jeg er lykkelig! Nu må vi bare blive ved, og så skal det forhåbentlig nok gå ...

Tak fra Maja
Mor til Oscar på 7 måneder


Annonce