Annonce

Annonce

Brev:

Hjælp hvad er det vi gør galt?


12. november 2007

Kategori:
Alder:
2 år, 10 mdr.

Hjælp hvad er det vi gør galt?

Hej Helen,

Nu bliver du nødt til at hjælpe os. Vi har igen haft en værre omgang med Alfred.

Det var mig der skulle aflevere ham i børnehaven. Jeg vækker ham hertil morgen (efter 12 timers søvn). Han er ikke til at få op så det ender med at jeg bærer ham ud på puslebordet. Her vil han ikke ligge stille så vi har en kamp med at få nattøj og ble af. Det ender med at jeg sætte ham ned på gulvet og begynder at gå. Han kommer grædende efter mig og vi falder begge til ro og jeg kan give ham tøj på og få børstet tænder.

Da han er meget i mod at skulle have nyt tøj på, havde jeg advaret ham om at han idag skulle have vinterstøvler og hue på.
Da vi skal afsted (og vi har rigtig god tid) starter "kampen" igen. Hver gang jeg får givet ham den ene støvle på, tager han den af og han græder og er næsten hysterisk. Jeg tror jeg prøver vel 5 gange, mens jeg taler med større og større bogstaver og hver gang tager han støvlerne af igen. Nu er hans far kommet til og han taler med endnu større bogstaver end jeg har.

Da vi endelige har fået støvlerne på ham kommer vi til kampen med huen. Alfred havde ellers fået lov til at vælge, hvilken hue, men så ombestemmer han sig. Og hiver huen af alt mens han græder og siger "ikke hue på" om og om igen.

Efter 30 mins kamp lykkedes det os at få ham i tøjet og ham og jeg at komme ud af døren, men nu har vi ikke så god tid. Dog er der tid ...


Annonce

... til at jeg sidder lidt med ham nede i børnehaven. Her sidder han og putter sig ind til mig og siger at han er ked. Jeg spørger om han er ked fordi jeg har skældt ham ud og det nikker han til. Jeg svarer at jeg skældt ud, fordi han var uartig og ikke hørte efter, men at jeg da elsker ham og glæder mig til at vi skal lege, når jeg kommer hjem fra arbejdet.

Da Alfred stadig virker ked spørger jeg om det er fordi hans far var sur på ham da vi gik. Alfred nikker igen og der kommer tårer i hans øjne. Denne omgang er bare en af mange;

I fredags skulle vi have været til lygtefest i børnehaven, men da vi gjorde klar til at gå fra stuen og til legepladsen ville Alfred ikke have tøj på og fik kørt sig selv mere og mere op. Det endte med at vi droppede lygtefesten og at han blev båret hjem alt i mens han gentog "Ikke hjem, gerne se lys i børnehaven". Da vi kom hjem røg han ind på sit værelse og hvis jeg satte mig i værelset ved siden af kom han løbende ud og skubbede til mig, mens han sagde at jeg skulle gå og når jeg så ikke flyttede mig begyndte han at slå.

Og så blev han sendt ind på sit værelse. Det tog os en time at få ham ned igen.

Hvad er det vi gør forkert? Hvorfor har vi de ture.? (ofte et par gange om ugen).
Har vi simpelthen bare fået en dreng med voldsomt temprament som vi skal vænne os til? Eller er det os som forældre der fejler?

På forhånd tak for dit svar

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Gør pusletid til hyggetid - med naturlig pleje fra Olívy

En ren ble er det primære formål, når ens baby bliver lagt til rette på puslepladsen. Men faktisk er pusletiden meget mere end blot en praktisk opgave. Det er en unik mulighed for at styrke båndet til dit barn, stimulere sanserne og skabe tryghed. En god pusleoplevelse handler ikke kun om ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

19. april 2025 | Opdragelse | 3 år, 3 mdr.

Hører ikke efter og sut

Hej Helen. Så er vi virkelig trådt ind i 3-års alderen med fulde kraft. Og...

Læs hele brevet og Helens svar


16. april 2025 | Opdragelse | 3 år, 1 mdr.

Hjælp til barn der er bange

Hej Helen Min datter på 3 år, er begyndt at være en smule bange om aftenen....

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2025 | Sovevaner | 2 år, 7 mdr.

Overgang ud af tremmeseng

Kære Helen. Vi søger råd til at få putning til at fungere. Vi har pga....

Læs hele brevet og Helens svar


28. marts 2025 | Opdragelse | 3 år

Børnehave og meget bestemt 3-årig

Kære Helen Jeg har skrevet før om vores familie, og er nu vendt tilbage til...

Læs hele brevet og Helens svar


2. marts 2025 | Opdragelse | 3 år

Hvordan får jeg min datter til at hjælpe til

Hej Helen Jeg kunne rigtig godt tænke mig, at min datter begyndte at hjælpe...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Gravid vitaminer

Når du er gravid, er det ekstra vigtigt at spise sund og varieret - det, du spiser og drikker under graviditeten, har betydning for dit barns udvikling i livmoderen.

Sundhedsstyrelsen anbefaler, at gravide tager et tilskud af folsyre, D-vitamin og jern. Desuden anbefales gravide at få tilstrækkeligt med kalk, enten gennem kosten eller som tilskud.

Folsyre: 400 mikrogram folsyre daglig fra graviditeten planlægges til og med 3 måneder henne. Dette tages i form af...

Læs mere i Babylex

Præmature allergidisponerede spædbørn

Hos meget små præmature allergidisponerede børn kan der være mere væsentlige ernæringsproblemer end allergiforebyggelse at tage højde for. Derfor må man altid tage individuelle hensyn, hvor det vigtigste er, at barnet kommer i trivsel.

Et præmaturt barn tilbydes samme allergiforebyggende diæt som mature allergidisponerede spædbørn. Modermælk er den bedste ernæring, og hvis dette ikke er muligt tilbydes barnet en special erstatning.

Det vides ikke, hvor længe det er...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Det kan ikke siges for mange gange. Din bog om barnets søvn er helt fantastisk og hver gang jeg læser i den giver den mig ro i stedet for at stresse over at mit barn ikke nødvendigvis sover 16-20 timer i døgnet i en alder af 3 mdr, som man læser mange andre steder.

Hilsen mor til pige på 3 måneder


Annonce