Annonce

Annonce

Brev:

Renlighed - 4 år


2. oktober 2007

Kategori:
Alder:
4 år

Renlighed - 4 år

Hej Helen

Tak for dit svar sidste gang - denne gang er det dog stadig mht renlighed - det går faktisk godt med tisseriet - men efter dengang for snart en måned siden, hvor min søn havde hård mave i 4 dage, har han ikke lyst til at sidde på toilettet, når han skal prutte. Han siger til mig jeg skal prutte, jeg vil have en ble på og i løbet at 3 min. er det overstået - vi skal så tømme bleen ud i toilettet. Men han nægter at sidde der.

Nogen gange er det ret hårdt hans afføring, han har afføring dagligt, men han vil kun spise frugt som æble og banan eller grøntsager som gulerødder. Han er en kræsen dreng, som ikke spiser kød, kun pasta og kartofler, og meget gerne rugbrød.
Kan man ændre det?? Har du en god ...


Annonce

... ide..??

Det er bare for længe jeg kan trække den med at give ham en ble på, han har været rigtig ked af det i børnehaven når han har haft uheld med afføring i bukserne, men pædagogerne har så heller ikke været enige om, hvordan man griber den sag an.

Nu er vi startet på igen, efter 14 dage med sygdom, så nu satser jeg på at han kan klare afføringen hjemme, han vil gerne stå op at tisse i børnehaven. Men jeg tror stadig han er bange for at det skal gøre ondt på ham.

Noget andet er, kan det være en reaktion på at han for 1½ år siden er blevet storebror, og nu slås storebror og lillesøster tit om min opmærksomhed. Far er her også, men han er slet ikke så populær.. det er mor skal og mor kan....!!

Mange hilsner

Dorthe

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

18. april 2025 | Opdragelse | 4 år

Sur 4 årig pige der råber meget

Kære Helen Vores pige på nu 4 år har de seneste par måneder haft meget...

Læs hele brevet og Helens svar


3. april 2025 | Udvikling | 4 år, 5 mdr.

Social angst og skoleudsættelse

Kære Helen. Vi er altid meget glade for dine svar. Der er lidt tid til mit...

Læs hele brevet og Helens svar


23. februar 2025 | Opdragelse | 4 år, 3 mdr.

Hver eneste lørdag er helvede

Hej, vi har 3 børn. Én på 4,5 og to på 2,5. Tvillingerne er relativt nemme...

Læs hele brevet og Helens svar


4. januar 2025 | Opdragelse | 4 år, 2 mdr.

Curling vs. Selvstændighed?

Kære Helen Vi ved ikke hvordan vi bedst hjælper vores ældste datter på 4 år....

Læs hele brevet og Helens svar


13. november 2024 | Opdragelse | 3 år, 4 mdr.

Konflikter - 3 år, 4 mdr.

Hej Helen. Jeg har en skøn dreng på 3 år og 4 mdr. Han er sød og kærlig,...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Pusleplads til baby

Der er flere tusinde gange, du skal skifte dit barn, hvis det bruger ble i ca. tre år. Sørg derfor for at indrette en god pusleplads - altså et sted hvor barnet ligger trygt og godt, og hvor du ikke får ondt i ryggen af de mange bleskift.

- Sørg for at puslepladsen passer i højden til den person, som hyppigst skifter barnet.

- Sørg for at have alt, hvad du skal bruge inden for rækkevidde. Når dit barn ligger på puslebordet, må du af sikkerhedshensyn ikke gå fra...

Læs mere i Babylex

Regntøj

Børn der bor i Danmark har brug for regntøj, når de skal være udenfor og lege, og vejret er mildt og vådt.

Regntøjet skal være vandtæt, men uimprægneret. Det er en god idé at vælge regntøj af tekstil, nylon (polyamid) eller plasttypen polyurethan (PUR). Gå derimod uden om regntøj af PVC som er mistænkt for at være hormonforstyrrende.

Spørg evt. i forretningen og bed evt. om dokumentation fra producenten.

Regntøjet skal sidde godt uden at stramme. Det...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen!

Tak for dine sidste meget brugbare svar – de har været en rigtig god hjælp og inspiration i hverdagen. Så tak for det!

1000 tak for en super brevkasse – glæder mig altid til at høre dine tanker og svar.

Kærlig hilsen den glade mor.


Annonce