Brev:
Svagt positiv graviditetstest
Hejsa,
Jeg var til lægen sidste onsdag og fik taget en graviditetsprøve da jeg ca var 2 uger over tiden, den viste svagt positiv og lægen synes da min livmoder var lidt blød, men ikke noget vildt.
Jeg tog en test der hjemme, ca 2 dage efter tror jeg, det fyldte for meget i mit hoved at den kun var svagt positiv, nå men testen viste så klart 2 streger :P
Kan et par dage gøre sådan en forskel? Jeg mener weekenden før jeg var til lægen var den negativ - onsdagen var den svagt positiv og fredag var den klar positiv, har siddet inde og læst så meget og man bliver helt nervøs for at man ikke har nok hcg hormon =S
Dette er mit første barn og det hele er så nyt....Det virker som om ...
... at det er normalt for mange at føle sig nervøse for at alting er som det skal være.... graviditetstegn som jeg kan nikke ja til er brystspændinger og lette smerter i underliv der kommer og går og træthed.... virker som om at jeg dodger kvalmen, tror at jeg har haft en dag der var slem eller intet.
Tror at det bunder i at man ikke tror på at det er rigtig, at det virkelig er lykkeds at blive gravid, skal op til lægen d 15 aug og der får jeg forhåbenligt beroliget mig selv lidt, men som sagt, der er bare så mange tanker der flyver igennem hovedet på een. Det hjælper så heller ikke at man har rodet godt og grundigt rundt i sidste menes dag =/ -----> 07/06 eller 20/06 det vil tiden vise =P
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
28. januar 2025 | Diverse | 0 mdr.
Kære Helen Så kom lillesøster til verden, og det er gået rigtig godt....
7. november 2024 | Udstyr | 0 mdr.
Kære Helen. Jeg har termin om 14 dage og tror, at jeg efterhånden er så...
3. oktober 2024 | Transport og ferie | 0 mdr.
Kære Helen Vi er for 3 uger siden blevet forældre til en lille dreng, og vi...
30. september 2024 | Udstyr | 0 mdr.
Kære Helen Graviditeten skrider fremad og vi er efterhånden ved at have styr...
22. maj 2024 | Graviditet | 0 mdr.
Kommer jeg til at elske mit barn
Kære Helen. Kommer alle mødre til at elske deres børn og blive glade for...
Viden om børn:
Rodfrugter
Især i de kolde efterårs- og vintermåneder er rodfrugter rigtig gode. Rodfrugter er sunde, nærende og giver god smag til mange vinterretter og så har de farver og en naturlig sødme, som mange børn sætter stor pris på.
Pastinakker og jordskokker er lyse, gulerødder orange, og rødbeder har en farve, der kan variere fra det violette over i det vinrøde, alt efter hvordan de tilberedes.
Det danske klima er godt at dyrke rodfrugter i og det er som udgangspunkt en god idé...
Ymer og ylette
Sundhedsstyrelsen fraråder, at børn under 12 måneder får ymer og ylette, da proteinindholdet er for højt.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.