Svar: Hvor meget brystmælk og hvor længe
Kære Anne
Det er dejligt at høre at det går så godt med jeres dreng og at han har taget ammenedtrapningen så fint.
I forhold til at jeres dreng nu er 10 måneder gammel, så tænker jeg at han vil være fuldt ud i stand til at tage sit væskebehov af en kop. Det vil være fint med 2 amninger dagligt (morgen og aften) og i takt med at han så nærmer sig de 12 måneder, så vil du kunne trappe ned til kun en amning (aften) og det kan du så bibeholde længe, hvis du ønsker eller du kan vælge at stoppe helt.
Da din dreng ikke umiddelbart er glad for flasken i øjeblikket, så synes jeg ikke der er grund til at introducere ham for den igen. De to amninger dagligt dækker hans mælkebehov fint og om eftermiddagen kan du give ham en portion tykmælk eller lignende. Vand kan han få af kop.
Du kan vurdere hans væskeindtag på hvor meget han tisser og hvordan hans urin ser ud. Urinen skal være klar og må ikke være koncentreret (gul) så skal han have noget at drikke.
En plan for dagen som passer til et 10 måneders barn og de næste måneder frem ser således ud:
Tidlig morgen: evt. amning
Morgen: Havregrød, evt med frugtmos, vand eller mælk af kop
Formiddag: ½ bolle med smør, lidt ost, ½ banan eller anden ...
... frugt/frugtmos, vand af kop
Puttes til formiddagslur
Frokost: Rugbrødshapsere med forskelligt pålæg. Tilbehør af forskellige rester fra aftensmaden, det kan være lidt frikadelle, kylling, godt kogte pastaskruer. Kogte grøntsager som ærter, majs og gulerod. Rød peberfrugt, agurk, avokado. Vand af kop
Puttes til middagslur
Eftermiddag: En portion tykmælk med frugtmos, friske bær, lidt rugbrødsdrys eller lignende, ½ banan, ½ bolle med smør, lidt ost. Vand af kop

Kom til foredrag med Helen Lyng Hansen
Tirsdag 6. maj: Børn & Mad, FOF Aarhus
Før aftensmad: En tallerken med lidt forskelligt grønt som til frokost
Aften: Aftensmad som familien spiser, må få stort set det hele naturligvis serveret i passende konsistens og meget gerne med lidt krydderi så maden smager af noget.
Evt. lidt frugtgrød med mælk til dessert, vand af kop.
Puttes til natten med amning
Nat: Vand, hvis behov.
En dag som denne sikrer din dreng hans behov og mindre kan faktisk også gøre det. Så jeg tænker at du ikke skal være så bekymret omkring hans indtag, du har sandsynligvis godt med mælk og han får en god del fra dig. I takt med at amningen nedsættes yderligere, så begynder han sandsynligvis også at drikke mere vand.
Rigtig meget held og lykke, håber at ovenstående hjælper dig lidt videre. Rigtig god sommer:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
18. marts 2025 | Kost og ernæring | 9 mdr.
Kære Helen. Mange tak for dit fine svar angående vores søns søvn. Rom blev...
12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.
Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...
8. marts 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.
Min søn på 11 måneder spiser ikke
Kære Helen, Jeg håber virkelig, du kan hjælpe mig, for jeg er en meget...
7. februar 2025 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Hej Helen Min dreng bliver 6 måneder den 18 februar, og har fået skemad i...
4. februar 2025 | Kost og ernæring | 19 mdr.
Hej Helen Så er jeg tilbage igen med min evigt tænkende mor hjerne. ...
Viden om børn:
Tænder
Der er stor forskel på, hvornår børn får deres første tænder. Nogle bliver født med en tand eller to. Andre er over et år før den første tand melder sig.
De fleste børn får dog deres første tænder omkring 6 mdr.´s alderen og vil have et komplet sæt tænder omkring 3 års alderen, dvs. 20 tænder.
Mange børn får ondt i gummerne, når tænderne bryder igennem. Her kan det hjælpe med en bidering, eller noget koldt at bide i f.eks. et stykke agurk. Skær en skive agurk på...
Colostrum (råmælk)
Colostrum er navnet på den mælk der dannes i brystet umiddelbart efter fødslen. Dette kaldes også råmælk og alle kvinder vil danne råmælk, også selvom de føder for tidligt.
Råmælken er meget proteinrig og indeholder antistoffer som er med til at bekytte barnet mod sygdomme og beskytte imunforsvaret. Antistofferne beskytter mod sygdomme ved at beklæde tarmsystemet indvendigt, så bakterier mv. trænger ind i tarmen.
Colostrum er fed og gullig. Den kommer i små...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.