Svar: Ændre søvnrytme, starte skemad?
Kære Tina
Man skal altid passe på med at ændre på de ting som rent faktisk fungere og når jeg læser dit brev, så får jeg indtryk af at din dreng trives rigtigt godt både hvad angår tilbuddet om modermælk og søvn.
Der er intet i vejen for at din dreng sover 4 gange dagligt. Det er der altså børn, som har behov for og det er helt okay. Du skal se på det samlede søvnindtag og på hvordan din dreng trives og det lyder som om han har en ret god evne til at selvregulere og det er super godt.
Varmen hos jer tænker jeg også spiller ind. Han må naturligt blive lidt mere træt af de høje temperaturer og samtidig også have behov for hyppigere amning - mere tørstsluk og derfor er det vel kun naturligt at du oplever at han 'slatspiser' og 'slatsover' mere end de børn du læser om her på siden. Jeg tror simpelthen at det handler om at du haren rigtig fint velreguleret søn og det skal du være glad for.
Hvorvidt du ...
... skal begynde med skemad... tja umiddelbart så lyder det som om at du fortsat godt kan mætte ham med modermælk. Prøv at lægge ham til en ekstra gang på begge sider og se om du så ikke vil få øget din mælkemængde lidt så han derved atter virker tilfreds. Jo hyppigere du ammer jo mere mælk - det giver således ikke mere mælk at lade ham die i ½ time, det giver mere mælk at lægge ham til hver 2 time i stedet for hver 4. Det giver også ekstra mælk at amme om natten, så det er kun godt at han accepterer den 'dårlige' side om natten, så holdes din mælkeproduktion fortsat godt oppe på denne side.

Kom til foredrag med Helen Lyng Hansen
Tirsdag 6. maj: Børn & Mad, FOF Aarhus
Hvis du oplever at han begynder at virke mere sulten og du ikke er i stand til at sætte din mælkeproduktion tilstrækkeligt op, så vil det være godt at starte, men som du beskriver det lige nu, så lyder han altså tilfredsnok med modermælk og som sagt som om han har en god evne til at selvregulere.
Rigtig meget held og lykke:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan beskytter du bedst dit barn mod rød numse
Rød hud i bleområdet kan være til stor gene og påvirke barnets generelle trivsel. Men du kan nemt og skånsomt forebygge problemet og opnå en sund og modstandsdygtig hud i bleområdet ved at bruge Olívys populære diaper change til hvert bleskift. Det erstatter vand, sæbe, vådservietter og salver, og ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
18. marts 2025 | Kost og ernæring | 9 mdr.
Kære Helen. Mange tak for dit fine svar angående vores søns søvn. Rom blev...
12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.
Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...
8. marts 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.
Min søn på 11 måneder spiser ikke
Kære Helen, Jeg håber virkelig, du kan hjælpe mig, for jeg er en meget...
7. februar 2025 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Hej Helen Min dreng bliver 6 måneder den 18 februar, og har fået skemad i...
4. februar 2025 | Kost og ernæring | 19 mdr.
Hej Helen Så er jeg tilbage igen med min evigt tænkende mor hjerne. ...
Viden om børn:
Slik
Vær altid opmærksom på hvad I selv spiser. Barnet lærer af at se på jer og det I gør. Jeres vaner omkring slik, vil således smitte af på jeres barn.
Nogle tilbyder kun slik til festlige lejligheder, andre har en fast ugentlig slikdag. Der er ingen grund til at tilbyde jeres barn slik hver dag.
Babyer har heller ikke behov for slik og interesserer sig måske ligeså gerne for et sundere alternativ, som en brødskorpe eller et dejligt frisk bær.
Ifølge...
Reservebedste
En reservebedste er en ældre person, der gerne vil hjælpe småbørnsfamilier med at passe børnene, når de er syge, har brug for at blive hentet tidligt eller skal passes en dag, hvor forældrene skal i byen.
I nogle kommuner kan man søge om en reservebedste, hvis man er enlig og ikke har mulighed for at trække på sit netværk, men det er også muligt at søge en reservebedste privat.
Det kan være en rigtig god idé at have en reservebedste (M/K), som kan hjælpe i...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Tak for alle dine gode brugbare svar. Min lille dreng stortrives og jeg nyder ham så uendelig meget.
Jeg må sige dig at du giver gode konkrete råd og i din vejledning kan man mærke din store interesse og enorme faglige ekspertise. Du er en fantastisk sundhedsplejerske og jeg er så glad for at have fundet dig.
Mange hilsner
Pernille, mor til dreng på 6 måneder