Annonce

Annonce

Svar: Må og må ikke?


10. maj 2007

Kategori:
Alder:
4 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Udvikling.

Kære Natasha

Ja sikke en masse spørgsmål denne gang, jeg svarer lige i den rækkefølge de kommer:o)

Men hensyn til grød og lyst til dette så afhænger dette naturligt af tidspunktet hun får det på, således at mælken ikke er givet lige inden grøden, men følger efter grøden. Men der er helt klart også en sammenhæng imellem at maven skal fungere og det at have lyst til at spise. Derudover så spiller det ind at hun endnu ikke er så gammel og derfor tager det længere tid at komme op på en større mængde, end hvis hun f.eks. først startede, når hun var 6 måneder. Og sidst men ikke mindst så spiller det også ind på lysten til at spise, at hun har problemer og smerter ved ørerne.

I forhold til grød og grøntsagsmos så er det helt fint at I forsøger med dette og hvis hun kun kan spise 5-6 skefulde så er det okay. Hun øger sit indtag stille og roligt. Ved siden af skemaden skal I tilbyde hende vand. Giv hende det af et snapseglas som hun lettere kan svøbe sine læber omkring og giv hende det samen med skemaden og undervejs. Således at I, når I oplever at hun er ved at være fyldt op med lidt grød, så tilbyder hende vand og så kan give lidt grød igen efterfølgende. Vandet er også vigtigt for at holde gang i maven.

Hvis I oplever at afføringen bliver hård og at hun virker til at have ondt, når hun skal af med det. Virker til at have ondt i maven og i det hele taget være generet af at have afføring, så kan det være nødvendigt at give hende lidt laktulose. Men som I beskriver det lige nu, så tror jeg det handler mere om vand/væsketilskud sammen med grøden. I takt med at hun bliver bedre til at spise og kan spise lidt større mængder, så kan det også hjælpe at give hende lidt frugtmos, f.eks. lidt æble eller pæremos eller lidt sveskemos.

Hendes problemer med ørerne spiller naturligt ind på hendes søvn. I forhold til hendes alder er det dog helt normalt at få mælk kl. 23-24 og igen kl. 05-06. Det er faktisk hvad svarer til at sove igennem og I er super priviligerede i den retning! De fleste børn vil først kunne dette når de er 6 måneder gamle, så sæt pris på det:o)

I forhold til hendes udvikling, så er det rigtig fint ...


Annonce

... at I hjælper hende med at holde armene under sig, så hun lettere kan vende sig omkring. Det er dog helt normalt at børn laver "flyver" på et eller andet tidspunkt ofte til frustration for dem selv... Man siger normalt at børn omkring 4 måneders alderen begynder at kunne trille fra mave til ryg og frem mod 6 måneders alderen begynder at trille fra ryg til mave. Det normale område har dog meget vide rammer og det er faktisk helt normalt at børn også kan gøre det i modsatte rækkefølge. De fleste børn vil begynde at trille fra ryg til mave, når de har fundet deres tæer og begynder at tage fat i dem:o)

I må meget gerne lave bevægelege med jeres datter, hvor I hjælper hende med at trille omkring og at udnytte puslepladsen kan være en god idé eller at hjælpe med at få lidt af tøjet af. Det er meget nemmere at bevæge sig, når man kun ligger i en ble eller en bodystocking (eller helt uden). Jeres datter forsøger at krybe hen over gulvet og det er helt normalt. Hun øver sig i at bruge sin krop på forskellig vis.


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Foredrag med Helen

Kom til foredrag med Helen Lyng Hansen

Tirsdag 6. maj: Børn & Mad, FOF Aarhus

Se flere foredrag med Helen ...


I må gerne lade hende selv trække sig op i armene, når I holder hendes hænder og hun må også gerne stå og hoppe på jeres skød. Men hun er for lille til at sidde selv og hun har bedre af at være på gulvet hvor hun kan øve sig i at trille end at I stavler hende op med puder for at hun kan sidde. Det er på gulvet at hun får styrke til at kunne sidde, som I selv beskriver, så er hendes styrke i ryggen på nuværende tidspunkt kortvarig og hun falder hurtigt sammen. Det viser netop vigtigheden i at hun ikke skal sidde for længe. Hun må gerne sidde hos jer.

Om hun ligefrem bliver hjulbenet af at stå - det tror jeg nu ikke. De fleste hjulbenede idag skyldes ofte mangel på d-vitamin i barndommen og bla. derfor man også anbefaler d-vitamin til alle børn idag. Man skal ikke pace sine børn, men man må gerne støtte dem i den udvikling de er igang med. Jeres datter må således gerne hoppe hos jer - den er en bevægelse som hun selv styrer og når I holder hende, så vil det automatisk blive minimeret lidt for I er jo også trætte i armene:o) Hoppegynge er bandlyst!

Håber jeg kom igennem det hele. Rigtig god weekend fortsat:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Gør pusletid til hyggetid - med naturlig pleje fra Olívy

En ren ble er det primære formål, når ens baby bliver lagt til rette på puslepladsen. Men faktisk er pusletiden meget mere end blot en praktisk opgave. Det er en unik mulighed for at styrke båndet til dit barn, stimulere sanserne og skabe tryghed. En god pusleoplevelse handler ikke kun om ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om udvikling:

3. april 2025 | Udvikling | 4 år, 5 mdr.

Social angst og skoleudsættelse

Kære Helen. Vi er altid meget glade for dine svar. Der er lidt tid til mit...

Læs hele brevet og Helens svar


23. marts 2025 | Udvikling | 10 mdr.

Start i dagpleje - reaktion

Hej Helen Vores dreng, som nu er blevet 10 måneder, er startet i dagpleje....

Læs hele brevet og Helens svar


17. februar 2025 | Udvikling | 11 mdr.

Dagplejestart - 11 mdr.

Hej Helen Vores dreng på knap 1 år startede i dagpleje 6. januar, så han har...

Læs hele brevet og Helens svar


10. februar 2025 | Udvikling | 9 mdr.

Bekymring for sproglig og motorisk udvikling

Hej Helen Jeg skriver da jeg er bekymret for min søn. Han er idag 9...

Læs hele brevet og Helens svar


6. februar 2025 | Udvikling | 15 mdr.

Sidder ofte i W-stilling

Kære Helen Jeg har et kort spørgsmål i dag. Min datter, som nu er blevet...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sele til barnevogn

Barnevognssele anvendes, når der er risiko for at barnet kan falde ud af barnevognen og barnet bør være under opsyn, når det er i sele. De fleste børn har brug for sele i barnevognen fra de er 6 måneder gamle - nogle børn lidt før.

Du bør altid vælge en barnevognssele som er DVN mærket (Dansk Varefakta Nævn). Selen skal spændes fast i barnevognens bund og den må ikke kunne trækkes løs.

Selvom barnet ligger i DVN mærket sele, skal der altid være opsyn med et barn...

Læs mere i Babylex

Æg

Hårdkogte æg, eller æggepandekage, kan gives fra 6 måneders alderen. Men i små mængder. Æg kan således gives som en del af en varieret kost og mange børn kan godt lide smagen af æg.

I æggeblommen findes et relativt højt indhold af kolesterol, det er dog først og fremmest madens indhold af mættet fedt, der påvirker blodets kolesterolindhold.

Man ved ikke præcist, hvor meget æg man kan tåle før det ses på kolesterolindholdet. Nogle mennesker kan spise meget æg og...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Først og fremmest tusind tak for en rigtig god brevkasse, hvor vi som førstegangsforældre har fået svar på rigtig mange spørgsmål, bare ved at sidde og surfe lidt rundt i kategorierne. Dine gode svar har virkelig været en stor hjælp hele vejen igennem.

Bedste hilsner
Malene og Maria på 6 uger


Annonce