Brev:
Svært at være storebror
Kære Helen
Nu skriver jeg til dig igen i en anden anledning; nemlig min "store" dreng, der bliver 3år d. 19. maj.
Mathias har altid været særdeles temperamentsfuld, men det er blevet utrolig voldsomt i den sidste tid. Jeg tror selv, det hænger sammen med, at han blev storebror d. 12. februar i år. Det gik meget godt i begyndelsen, Mathias var interesseret i Nicholas og det er han sådan set stadigvæk. Problemet er dog at han bliver mere og mere hård ved den lille.
I starten "nøjedes" han med at forsøge at prikke ham lidt i øjnene, men i går bed han den lille i panden og nu til morgen slog han ham hårdt. Jeg er sådan i tvivl om, hvordan vi skal tackle de situationer. Det kører hurtigt op, hvor vi ender med at råbe højt og skælde ud - og det kan jeg godt mærke, det hele kun bliver værre af. Det skal lige siges, at Mathias ikke er så god sprogligt endnu. Det er dog blevet meget bedre allerede nu, hvor han fik lagt dræn i midten af ...
... marts.
Et andet problem er, at Mathias i langt de fleste situationer, hvor vi stiller krav til ham f.eks. at nu skal han i bad, have skiftet ble osv, så bliver han så vred. Han skriger nej og i mange tilfælde ender situationen på puslebordet med at Mathias både slår, sparker og råber og skriger. Det er meget svært at "få ørenlyd" og fortælle ham, at vi godt forstår f.eks. at han ikke vil have bleen på, så selv om vi prøver, er det ikke altid, han hører det, fordi han er så vred og skriger. Nogle gange har vi held med at aflede ham ved at snakke om noget andet eller hente noget legetøj. Men det er langt fra altid, at det hjælper.
Vi har MEGET brug for nogle gode råd til at komme videre. Vi er utroligt kede af, at Mathias har det så svært, men vi aner simpelthen ikke, hvordan vi skal tackle det. Alt for tit ender det jo med, at vi skælder ud, og Mathias græder. Og det er så svært at se, at ens barn har det sådan.
Mange hilsner fra Trine
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
19. april 2025 | Opdragelse | 3 år, 3 mdr.
Hej Helen. Så er vi virkelig trådt ind i 3-års alderen med fulde kraft. Og...
16. april 2025 | Opdragelse | 3 år, 1 mdr.
Hej Helen Min datter på 3 år, er begyndt at være en smule bange om aftenen....
10. april 2025 | Sovevaner | 2 år, 7 mdr.
Kære Helen. Vi søger råd til at få putning til at fungere. Vi har pga....
28. marts 2025 | Opdragelse | 3 år
Børnehave og meget bestemt 3-årig
Kære Helen Jeg har skrevet før om vores familie, og er nu vendt tilbage til...
2. marts 2025 | Opdragelse | 3 år
Hvordan får jeg min datter til at hjælpe til
Hej Helen Jeg kunne rigtig godt tænke mig, at min datter begyndte at hjælpe...
Viden om børn:
Børnemad, færdiglavet
Færdiglavet babymos er lavet af kontrollerede råvarer og gjort holdbart ved varmebehandling. Det er intet ernæringsmæssigt i vejen med de færdiglavede børnemadsprodukter. Hjemmelavet mad er dog lige så godt.
Vær opmærksom på at færdiglavet børnemad let bliver for findelt i konsistensen og det er vigtigt at barnet stille og roligt vænnes til familiemad og også tilbydes mad, som kræver en vis tyggefunktion og som indeholder naturligt "mere bid".
Du kan finde...
Udvikling - børn
Børns motoriske udvikling er forskellig, men du kan bruge følgende rettesnor:
1 mdr.: Barnet prøver at løfte hovedet fra underlaget, når det ligger på maven
2-3 mdr.: Støtter på underarmene og løfter hoved og bryst fra underlaget.
4 mdr.: Kan selv holde hovedet i siddende stilling. Begynder at trille rundt fra mave til ryg. Rækker ud efter ting.
5 mdr.: Hvis barnet får hjælp til at sidde op, vil det sidde med rank ryg og hovedet i fin...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.