Annonce

Annonce

Brev:

Madplan og sovevaner for min datter på 7 mdr.


15. februar 2007

Alder:
7 mdr.

Madplan og sovevaner for min datter på 7 mdr.

Hej

Jeg vil gerne have dig til at kommenter på min datters mad og sovevaner og måske fortælle mig lidt om, hvad det næste skridt er.

ca. kl 04: Ammes
ca. kl 08: morgenmad, som regel øllebrød, dertil vand i glas og nogen mme i glas
ca. kl 9:30-10. formiddagslur omkring 1½ time
ca. kl 12: frokost, grøntsagsmos, måske med det inderste af en frikadelle, dertil vand eller/og mme i glas.
ca. kl 13.30-14: eftermiddagslur omkring 1½ time
ca. kl 15: eftermiddagsmad, yoghurt naturel m. frugt eller bare frugtmos, dertil vand i glas, tilbydes derefter flaske med mme 150-200 ml.
En gang imellem tager hun en ekstra lur sen eftermiddag, men det er ikke hver dag.
ca. kl 18: aftensmad, grøntsagmos med hvad resten af familien får.
ca. kl 19:30: flaske med mme 150-200 ml.
ca. kl 23: ammes

Jeg prøver at give hende ting hun selv kan ...


Annonce

... sidde og spise, såsom ristet rugbrød, agurk, kiks osv og det syntes hun er meget sjovt og er egentlig også meget god til at få det ned i maven, selvom hun ingen tænder har.

Ser der fornuftigt ud? Hvornår skal jeg begynde med rugbrødshapser med pålæg? Får hun nok at drikke? Hun drikker 1-2 snapseglas til alle måltider.

Af forskellige årsager er jeg nødt til at stoppe helt med at amme når hun er ca 9 mdr, har du nogen gode råd i den forbindelse og hvad med mælkemængden på det tidspunkt? Hun er ikke den store spiser om morgenen, er det fordi jeg ammer hende kl 04? Hun tager ret meget på det tidspunkt, men jeg kan ikke rigtig finde ud af om det er rimeligt at forlange af hende at hun ikke får mad på det tidspunkt ?

Det var en hulens bunke spørgsmål, men jeg håber du kan finde hoved og hale i det...

Venlig hilsen
Christina

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

9. april 2025 | Sovevaner | 9 mdr.

Mælk flere gange hver nat

Hej Helen. Tak for et godt forum med mange gode input. Vi har en datter,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. april 2025 | Sovevaner | 8 mdr.

Opvågninger om natten - 8.5 måned

Kære Helen. Vores datter er 8.5 måned og er i 5 måneders tid vågnet hver...

Læs hele brevet og Helens svar


18. marts 2025 | Kost og ernæring | 9 mdr.

Uro ved måltider

Kære Helen. Mange tak for dit fine svar angående vores søns søvn. Rom blev...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.

Bider under amning - 6 mdr.

Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.

Må børn under 1 år få nødder?

Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Forkølelse

Hvis det lille barn er forkølet, kan han/hun få besvær med at spise, da det er svært at få vejret ordentligt igennem næsen. Det betyder også, at barnet kan have svært ved at sove.

Her er et par gode råd:

- Hæv hovedenden, der hvor barnet sover, med et par bøger eller et sammenrullet håndklæde under madrassen

- Brug lidt modermælk eller saltvand som næsedråber. Dryp det direkte ned i næsen. Du kan evt. bruge en lille ske eller en pipette. Saltvand og...

Læs mere i Babylex

Tisser i sengen

Over 13 % af danske børn har problemer med at tisse i sengen. Det svarer til, at tre elever i en almindelig folkeskoleklasse oplever en forstyrret nattesøvn med vådt nattøj og sengetøj.

Man ved at de fleste sengevædere er drenge og at tilstanden ofte er arvelig. Sengevædning er primært fysiologisk betinget og skyldes enten manglende produktion af det hormon, der styrer urinproduktionen eller for lille blære i forhold til barnets alder.

Langt de fleste børn vokser...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Tusind tak for svar. Selvom jeg inderst inde godt ved, at der nok ikke er det store at gøre ved vore urolige nætter - andet end at vente på hun bliver større - så er det altid rart at vende det med dig alligevel.

Jeg synes det er så synd, at du aldrig ser alle de små søde, som vi snakker om. Så her er ihvertfald et billede af vores lille datter - det glade barn.

Kærlig hilsen Stine


Annonce