Annonce

Annonce

Svar: Brug af autostol


27. december 2003

Alder:
1 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Transport og ferie.

Kære Kristine

Det er rigtigt at brug af autostol, skråstol, sækkestol og lignende bør begrænses. Det skyldes at barnet sidder passivt og dermed ikke har mulighed for at flytte på sig, samtidig med at det at sidde er en stor belastning for ryggen.

En enkelt tur fra sjælland til jylland, sker der ikke det store ved. I kan holde en pause undervejs, hvor det passer ind i jeres søns rytme, dvs hvor han alligevel skal op og have mad, ren ble mv.

Det der er vigtigt er at man i det daglige er meget bevidste om, hvor meget ens barn sidder. En del autostole kan tages med ind, når man f.eks. skal handle eller på besøg hos venner eller familie, og det er meget uhensigtsmæssigt at man lader sit barn sidde i stolen og tager stol og barn med ind. En autostol skal bruges i bilen og ikke som siddeplads for barnet andre steder.

Hvis man ...


Annonce

... skal handle er det derfor en god idé at man tager barnet ud af stolen, når man går ind og handler. I stedet kan barnet ligge i liften, eller man kan tage en barnevogn med ind og handle, eller hvis det er kortvarrigt bære barnet i en bæresele på maven.

Hvis man har været ude at køre, hvor barnet har væet placeret i autostol under turen, skal man sørge for at barnet ikke, når man kommer hjem, placeres i en skråstol. Derimod skal barnet ligge på et tæppe på gulvet, hvor det har mulighed for at bevæge sig frit, og hvor ryggen ikke bliver unødigt belastet.


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Foredrag med Helen

Kom til foredrag med Helen Lyng Hansen

Tirsdag 6. maj: Børn & Mad, FOF Aarhus

Se flere foredrag med Helen ...


Når barnet sidder på skødet er belastningen ikke på samme måde, idet man som forældre bevæger barnet rundt og barnet derfor ikke er fastlåst i en bestemt stilling.

Du behøver ikke at anskaffe en anden autostol, men derimod skal du overveje, hvordan den du har bruges i det daglige.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Gør pusletid til hyggetid - med naturlig pleje fra Olívy

En ren ble er det primære formål, når ens baby bliver lagt til rette på puslepladsen. Men faktisk er pusletiden meget mere end blot en praktisk opgave. Det er en unik mulighed for at styrke båndet til dit barn, stimulere sanserne og skabe tryghed. En god pusleoplevelse handler ikke kun om ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om transport og ferie:

6. marts 2025 | Transport og ferie | 3 mdr.

Rejse med lille baby

Kære Helen. Min mand og jeg venter vores første barn og vi er så heldige, at...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Psykisk udvikling børn

Lige fra dit barn bliver født, er det aktivt kommunikerende. Det har brug for at blive taget op, holdt om, trøstet og beroliget, snakket med, kærtegnet osv.

Børn vil altid have brug for at blive set og hørt. De har brug for at vide, at de har en vigtig plads i familien, og at det er dejligt at være sammen med dem. Barnets psykiske udvikling skal støttes, fra barnet er nyfødt og hjælpeløst, og til det vokser op og gradvist bliver mere og mere selvstændigt.

I en...

Læs mere i Babylex

Øjne og syn hos baby

Nyfødtes øjne er tit hævede og sammenklistrede. Det er helt normalt. Er der vedblivende pus i øjenkrogen, har barnet sandsynligvis en øjenbetændelse og bør ses af lægen.

Helt små børn kan se i en afstand af ca. 30 cm. Det er den afstand, der er mellem moderens bryst og ansigt, når hun sidder og ammer. En nyfødt baby har svært ved at se, og verden virker meget utydelig og sløret. Men så snart den lille kommer til verden, begynder synet at udvikle sig.

Dit barn har...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Hvor er det altså fedt, at kunne skrive alle sine dumme og til tider overflødige spørgsmål her, og så få et godt og brugbart svar fra dig.

Venligst Susan, mor til Anna 13 måneder


Annonce