Svar: Problemer med skemaden
Kære Camilla
Dejligt at høre at planen for dagen går så godt og der skal naturligvis være plads til fleksibilitet:o)
Din dreng er stadig kun 5 måneder gammel og jeg ser ikke nogen problemer i at du giver ham de industrielle produkter. Det har været fremme at de energimæssigt ikke er så gode som det man selv laver. Samtidig er de meget fine i konsistensen og kræver ikke så meget 'tyggefunktion'. De industrielle produkter er fine som startmad, men i takt med at barnet bliver ældre, bør man tage mere og mere udgangspunkt i familiens mad og således ikke anvende de industrielt fremstillede grødprodukter, men altid supplere med anden mad, som fx grøntsager, frugt, kød og fisk svarende til barnets alder. Og her altså hjemmelavet, såfremt det er muligt.
Det vil sige at når din dreng bliver 6 måneder så kan du forsøge med lidt havregrød, øllebrød og lignende og om aftenen kan han få grøntsagsmos med forskellig kød og fisk - alt efter hvad I andre spiser.
Der er mange børn som ikke ...
... kan klare kartoffelmos og som nærmest får kvalme af det. Men der er intet i vejen for at du giver ham grøntsagsmos uden kartoffel. Du kan f.eks. sagtens lave mos af gulerod, ærter, majs, blomkål, broccoli og squash og det er da værd at forsøge med det.
For at vende ham til grøntsager så kan man også gøre det at man laver en grøntsagsmos som topping på grøden. Risgrød er en meget mild og neutral grød og den kan du godt bruge som basis en overgang. Så i stedet for frugtmos på, kan du komme mos af de lidt søde grøntsager som gulerod, ærter og avokado - og så stille og roligt bruge mindre og mindre grød.

Kom til foredrag med Helen Lyng Hansen
Tirsdag 6. maj: Børn & Mad, FOF Aarhus
Jeg synes som du at det vigtigste er at han spiser. Det er vigtigt at udnytte lysten til maden og lære ham glæden ved at spise. Det er super godt at han åbner munden og har lyd på, når han spiser - det er et godt tegn, så bliv du bare ved som nu. Og grøntsagerne altså uden kartoffel og evt. som topping på en risgrød, som overgang.
Rigtig meget held og lykke forsat og god weekend:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
18. marts 2025 | Kost og ernæring | 9 mdr.
Kære Helen. Mange tak for dit fine svar angående vores søns søvn. Rom blev...
12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.
Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...
8. marts 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.
Min søn på 11 måneder spiser ikke
Kære Helen, Jeg håber virkelig, du kan hjælpe mig, for jeg er en meget...
7. februar 2025 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Hej Helen Min dreng bliver 6 måneder den 18 februar, og har fået skemad i...
4. februar 2025 | Kost og ernæring | 19 mdr.
Hej Helen Så er jeg tilbage igen med min evigt tænkende mor hjerne. ...
Viden om børn:
Apgar score
Dette er betegnelsen for en undersøgelse som jordemoderen laver af barnet lige efter fødslen. Apgar Score blev udviklet i 1952 af Virginia Apgar og den bruges til at vurdere, hvordan barnet har det, lige når det er blevet født.
Jordemoderen har 5 ting hun ser på:
1. Hun ser på barnets reflekser,- reagerer barnet på forskellige stimuli, griber barnet, søger barnet osv.
2. Hun mærker barnets puls, for at se på hvor hurtigt barnets hjerte slår og om...
Faderskab
Et barn, der er født i Danmark, skal som udgangspunkt have registreret en far. Det er vigtigt, fordi barnet har ret til at kende sin biologiske baggrund, og fordi faderskabet giver både barnet og faren en række rettigheder og pligter.
Hvis I forældre er gift, så får faderen automatisk faderskabet. Hvis I forældre ikke er gift, så skal du ansøge om faderskabet - og det skal du gøre i forbindelse med barnets fødsel og inden for 4 uger. Hvis I ikke har anmeldt faderskabet inden for...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.