Brev:
Natteamning - 7 mdr. og renlig om natten - 4½ år
Kære Helen
To helt forskellige spørgsmål:
1) Min datter er nu syv mdr. og har det rigtigt godt. Jeg er begyndt på arbejde, og det er faktisk gået nemt. Så langt så godt. Meen....hun tager sig stadig et par amninger om natten, og det er altså hårdt i kombination med arbejde. Hendes rytme ser sådan ud:
7.00 Vågner, ammes
8.45 Morgenlur
10.00 Havregrød m. lidt frugt
12.00 Lur
13.00 Grøntsagsmos, frugtmos
15.00 Lur
16.00 MME
18.00 Grøntsagsmos med kød/fisk, frugtmos
20.00 Ammes, puttes
24.00 Ammes
4.00 Ammes
Ved måltiderne spiser hun pænt - ca. 1½ dl. + frugt. MME om eftermiddagen er ca. samme størrelsesorden (1-1½ dl.). Ved morgen- og aftenamningen er hun ofte lidt ukoncentreret og det bliver ikke til så meget. Om natten spiser hun derimod i længere tid.
Da hun var ca. 5 mdr. var hun nede på én natteamning sidst på natten, så det er gået ned ad bakke siden. Burde hun ...
... ikke kunne klare sig uden nu? Jeg overvejer helt at stoppe med at amme, hvis det kan hjælpe? Jeg har overvejet en flaske om aftenen før jeg går i seng, men er lidt bange for at erstatte en dårlig vane med en anden.
2) Og så et helt andet spørgsmål. Min søn på 4 ½ er stadig langt fra at være renlig om natten. Hans bleer er altid meget tunge - tit så meget, at de ikke 'kan holde' og han tisser igennem. Han har været renlig om dagen siden han blev 3 år og han sover til middag i børnehaven uden uheld (men de tisser af lige inden).
Jeg troede i en periode, at det var magelighed - han har intet imod en våd ble. Men jeg nu tror faktisk, at han ikke mærker der, måske fordi han sover meget tungt. Vi bor i udlandet, og her er holdningen (også blandt læger), at han er alt for stor til en ble. Det synes jeg egentlig ikke, men der skal vel omvendt snart til at ske noget?
Tusind tak for hjælpen!
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
9. april 2025 | Sovevaner | 9 mdr.
Hej Helen. Tak for et godt forum med mange gode input. Vi har en datter,...
9. april 2025 | Sovevaner | 8 mdr.
Opvågninger om natten - 8.5 måned
Kære Helen. Vores datter er 8.5 måned og er i 5 måneders tid vågnet hver...
18. marts 2025 | Kost og ernæring | 9 mdr.
Kære Helen. Mange tak for dit fine svar angående vores søns søvn. Rom blev...
16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.
Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....
12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.
Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...
Viden om børn:
Tvillingefødsel
Det er altid noget ganske særligt at få et barn, men at få to på en gang er noget helt specielt.
En tvillingefødsel skal helst foregå på en specialafdeling, fordi der ved fødsel af to børn er større risiko for komplikationer. Cirka halvdelen af alle tvillingegraviditeter bliver afsluttet med planlagt kejsersnit, og når du er i 36. graviditetsuge, vil du ofte få svar på, hvorvidt du kan føde vaginalt, eller om det anbefales, at du føder ved planlagt kejsersnit.
Man...
Efterfødselsreaktion
Både mænd og kvinder kan få en efterfødselsreaktion - i Danmark rammes ca. 10-15% af nybagte mødre af en fødselsdepression, og ca. 7% af mændene får en depression i forbindelse med at blive far. Faktisk mener man at tallet for fædre kan være betydeligt højere, måske endda højere end antallet af kvinder der rammes.
Nogle af symptomerne kan være ens for både mænd og kvinder - begge køn kan f.eks. føle skyld, selvbebrejdelse, håbløshed og en følelse af ikke at være en god nok...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.