Annonce

Annonce

Brev:

Støtter forkert på fødderne


14. juli 2006

Kategori:
Alder:
8 mdr.

Støtter forkert på fødderne

Hej Helen

Det går bedre med Elias´ nattesøvn. Nu vækker han mig "kun" 4-6 gange pr nat,- og skal som regel kun lige have sin sut, en tår vand, vendes om eller lign.

Desværre har varmen og de lange lyse aftener/nætter givet lidt putte-vrøvl,- men tænker det vil vende senere igen, når det blir køligere og mørkere. Den seneste tid har vi ikke kunnet overbevise ham om at han bør sove, før hen omkring 21.30-22 tiden. Men fred være med det.. (det er jo intet i sammenligning med at han før vågnede 1-3 gange pr time natten igennem..)

Til gengæld har jeg et nyt "problem" eller spørgsmål, om man vil... Ved faktisk ikke om det er et problem overhovedet,- men har brug for at høre din vurdering!

Elias støtter på sine fødder, på den måde, at han "knytter" fødderne og støtter på tå-knoerne! Det har han altid gjort. Nu kan han jo kun støtte ned, når vi holder ham, - men det vil han jo også rigtig gerne gøre tit og ofte. Vi har prøvet at vise ham/rette tæerne den rigtige vej for ham, - men han knytter virkelig til, så de smutter tilbage med det samme. Retter man begge fødder ud, på én gang,- synes jeg nærmest han har problemer med at stå ned på begge fødder samtidig! Forstår du hvordan jeg mener?

Vi besøgte forleden en veninde og hendes 5 mdr gamle søn (Elias er 8 mdr nu), og Elias prøvede ganske kort Magnus´ hoppegynge! Det synes han var ovenud fantastisk sjovt,- så han fik lov at hoppe 5-10 min. (og jeg VED godt det ikke anbefales at bruge hoppegynge... men man smelter jo helt i hjertet når trolden stråler og nærmest siger "IHHh hvor er det her sjovt, mor...") Jeg kunne godt se, at han her heller ikke rettede ...


Annonce

... sine tæer ud,- men hoppede på tå-knoerne! Om aftenen da han skulle i bad, opdagede jeg at huden var små kødsår på tæerne! Fik helt dårlig samvittighed... det lille pus havde hoppet huden i stykker! (men det er altså helet igen...)

Nu har far købt en gå-stol! Den synes Elias er (næsten..) lige så sjov. Men vi diskuterer lidt hvorvidt det er en god idé,- og i så fald hvor længe, han skal have lov at "stå" og lege i den. Gå kan han jo ikke! Desuden kravler Elias slet ikke endnu,- så bør vi ikke gemme gåstol helt væk, indtil han har lært at kravle? Og bør vi lave nogle øvelser/frekventere en ergoterapeut mht hans støtte på fødderne? Eller vil det komme naturligt, at han retter dem rigtigt ud, når han støtter ned?

Ville en hoppegynge være ok, hvis man virkelig max gir hoppetid 5-10 min dagligt? Fik sådan lyst til at købe én, men er meget i tvivl, hvor god/dårlig en idé det er.

Elias har lært at sidde selv, så han blir lidt gal, når vi lægger ham ned! Men det er vel rimeligt meget nødvendigt, for at lære at kravle... Hvor længe/lidt bør han sidde om dagen? Ellers sidder han 10-15 min. 3 gange dagligt i sin højstol og spiser,- måske også en 4. gang i løbet af dagen, mens vi laver mad.. Autostol er ikke noget han sidder i hver dag.. måske max 1-2 timer på en hel uge sammenlagt.

Forresten lænede jeg mig op af dit råd mht at fortsætte med laktulose,- som vi altså stadig bruger.. bare én dag vi glemmer eller gir for lidt, får han store problemer med maven. Vi prøver af og til at dosere lidt ned, men han har stadig rigtig meget brug for det!

Glæder mig meget til at høre fra dig igen :-)

På forhånd tak
Elias´mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Gør pusletid til hyggetid - med naturlig pleje fra Olívy

En ren ble er det primære formål, når ens baby bliver lagt til rette på puslepladsen. Men faktisk er pusletiden meget mere end blot en praktisk opgave. Det er en unik mulighed for at styrke båndet til dit barn, stimulere sanserne og skabe tryghed. En god pusleoplevelse handler ikke kun om ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

10. april 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Mor kan ikke putte - 10 mdr.

Kære Helen Din brevkasse har været en kæmpe hjælp hele vores tid som nye...

Læs hele brevet og Helens svar


9. april 2025 | Sovevaner | 9 mdr.

Mælk flere gange hver nat

Hej Helen. Tak for et godt forum med mange gode input. Vi har en datter,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. april 2025 | Sovevaner | 8 mdr.

Opvågninger om natten - 8.5 måned

Kære Helen. Vores datter er 8.5 måned og er i 5 måneders tid vågnet hver...

Læs hele brevet og Helens svar


23. marts 2025 | Udvikling | 10 mdr.

Start i dagpleje - reaktion

Hej Helen Vores dreng, som nu er blevet 10 måneder, er startet i dagpleje....

Læs hele brevet og Helens svar


18. marts 2025 | Kost og ernæring | 9 mdr.

Uro ved måltider

Kære Helen. Mange tak for dit fine svar angående vores søns søvn. Rom blev...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Rodfrugter

Især i de kolde efterårs- og vintermåneder er rodfrugter rigtig gode. Rodfrugter er sunde, nærende og giver god smag til mange vinterretter og så har de farver og en naturlig sødme, som mange børn sætter stor pris på.

Pastinakker og jordskokker er lyse, gulerødder orange, og rødbeder har en farve, der kan variere fra det violette over i det vinrøde, alt efter hvordan de tilberedes.

Det danske klima er godt at dyrke rodfrugter i og det er som udgangspunkt en god idé...

Læs mere i Babylex

CE-mærket

Se efter CE-mærket når du køber legetøj

Legetøj skal være CE-mærket. Det er en sikkerhed for at legetøjet opfylder en række krav til sundhed, sikkerhed og miljø. CE-mærket er fælles for Europa og det er Forbrugerstyrelsen, Sikkerhedsstyrelsen og Miljøstyrelsen, der holder øje med at reglerne for CE-mærkning overholdes. Der foretages løbende stikprøvekontroller for at kontrollere at det legetøj, vi kan købe til vores børn, er i orden.

Du skal også være opmærksom på...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for dit svar ang. vores datter. Jeg tror virkelig, at du ramte plet med dit svar!

Mor til sensitiv pige på 4 måneder


Annonce