Brev:
Bøvser og luft - 3 mdr.
Kære Helen,
Tak for dit svar om søvn. Det har været brugbart og vi prøver ihærdigt.
Jeg har læst et indlæg fra 20. September 2016, som lyder præcis som vores Anna. Jeg søgte lidt frem og tilbage for at se, om nogle stod i samme båd og det gør der jo som regel ;-)
Jeg giver flaske tre gange dagligt og jeg kan se, at du i dit svar på “bøvser og luft” fra 2016, anbefaler en MME som hedder Enfamil AR, og jeg har også læst du før har skrevet det ikke forhandles i DK mere.
Hvorfor mon? ...
... Ville det give mening at prøve det? For vores Anna er præcis som der bliver beskrevet i indlægget fra dengang.
Vil du anbefale at starte så småt på skemad og grød fra 4 mdr? Hun er 3 mdr og et par dage nu, for at se om det hjælper på rallen, svære bøvser og gylp.
Det er som om hun kæmper med det og kommer med nogle små “pres” lyde efter måltiderne.
Jeg håber det giver mening og er OK, at jeg henviser til et andet oplæg med samme udfordringer som vores lille pige.
Kære Annas mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Gør pusletid til hyggetid - med naturlig pleje fra Olívy
En ren ble er det primære formål, når ens baby bliver lagt til rette på puslepladsen. Men faktisk er pusletiden meget mere end blot en praktisk opgave. Det er en unik mulighed for at styrke båndet til dit barn, stimulere sanserne og skabe tryghed. En god pusleoplevelse handler ikke kun om ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
1. april 2025 | Sovevaner | 2 mdr.
Kære Helen Jeg har en datter på 11 uger, som har meget svært ved at sove....
22. marts 2025 | Sovevaner | 2 mdr.
Kære Helen. Uanset hvornår vi lægger vores søn, vågner han HVER nat mellem 3...
8. marts 2025 | Sovevaner | 2 mdr.
Lang eftermiddagslur - kortere søvnstræk om natten
Hej Helen. Vores søn på 2 måneder sover i løbet af dagen lure på 1-2 timer,...
6. marts 2025 | Transport og ferie | 3 mdr.
Kære Helen. Min mand og jeg venter vores første barn og vi er så heldige, at...
24. januar 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen Vores datter er nu næsten 4 måneder gammel, og jeg oplever, at...
Viden om børn:
Epiduralblokade ved fødsel
En epiduralblokade bruges til fødende kvinder, når man ønsker at smertelindre dem fuldstændig under f.eks. udvidelsesfasen, hvorefter man så kan trappe bedøvelsen ned, og den fødende kan presse sit barn ud. Det kaldes også en rygmarvsbedøvelse.
Man har på danske fødesteder idag mulighed for at få en "walking epidual", hvor den fødende har mulighed for at bevæge sig lidt mere. Den tager toppen af smerterne, men er ikke så kraftigt bedøvende, som en egentlig epiduralblokade er.
Præmature allergidisponerede spædbørn
Hos meget små præmature allergidisponerede børn kan der være mere væsentlige ernæringsproblemer end allergiforebyggelse at tage højde for. Derfor må man altid tage individuelle hensyn, hvor det vigtigste er, at barnet kommer i trivsel.
Et præmaturt barn tilbydes samme allergiforebyggende diæt som mature allergidisponerede spædbørn. Modermælk er den bedste ernæring, og hvis dette ikke er muligt tilbydes barnet en special erstatning.
Det vides ikke, hvor længe det er...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.