Brev:
Natteskræk? - 16 mdr.
Hej Helen.
Jeg skriver til dig, da jeg har brug for et par gode råd.
Vores dreng på knapt 16 måneder, har de sidste 3 uger haft nogle voldsomme opvågninger om natten. Hver nat. Forinden havde han vågentid om natten hvor han legede rundt, men nu vågner han, helt klam og skriger/råber. Jeg er i tvivl om det kan være natteskræk.
Han har den seneste måned fået 3 tænder, og jeg kan se han tager fingrene meget ind bagerst i munden og har generelt en kort lunte. Tænker måske de sidste store kindtænder kan være på vej.
Men nætterne lige nu er ben hårde. Han vågner som altid 30 minutter efter puttetid. Men nu er han helt klam i huden, sidder eller står op, virker diffus og skriger/råber. Nogen gange kan jeg give ham lidt vand, også sover han videre efter jeg har vist ham, at jeg er der og nusset/aet ham.
Han har endnu en opvågning ...
... alt mellem kl. 21-4, hvor han er død ulykkelig, intet virker. Efter lidt tid, kan jeg få ham til ro og tage ham ind i vores seng, hvor han sover videre. Som regel med 1 til opvågning, dog kortere end den forrige.
Jeg er i tvivl om det er natteskræk. Hvad tænker du? Jeg synes opvågningerne er meget voldsomme nemlig - men tænker det også kan være smerte pga. kindtænder.
Hvis det er natteskræk, hvordan skal vi så forholde os til hans opvågninger? Som det er lige nu er vi nødt til at tage ham op, og bruge tid på at få ham til at falde til ro. Han skriger, skubber nogen gange og er død ulykkelig. Han virker umiddelbart vågen, men meget ked af at han er vågnet fra sin søvn.
Vi har givet ham Panodil nogen gange, og det har som regel givet lidt ro. Men et par gange havde det ingen virkning.
Har du mon nogen gode bud på hvad det kan være?
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
10. april 2025 | Sovevaner | 13 mdr.
13 mdr og i seng på anden måde - del II
Hej Helen, Mange tak for dit svar. Det giver rigtig god mening det du...
9. april 2025 | Sovevaner | 13 mdr.
Få vores 13 mdr søn i seng på en anden måde
Hej Helen, Vi er førstegangs forældre til Bertram på 13 mdr. Han er lige...
20. marts 2025 | Sovevaner | 15 mdr.
Hej Helen Mange tak for en virkelig god brevkasse. Den har været helt...
24. februar 2025 | Sovevaner | 15 mdr.
Tvillingedrenge sover meget uroligt og vågner konstant
Hej Helen Tusind tak for din gode brevkasse - den har hjulpet os mange...
6. februar 2025 | Udvikling | 15 mdr.
Kære Helen Jeg har et kort spørgsmål i dag. Min datter, som nu er blevet...
Viden om børn:
Feber
Børns temperatur kan stige pludseligt. Dette skyldes, at deres evne til at kunne regulere temperatur ikke er fuldt udviklet. Den normale temperatur ligger mellem 36,5 og 37,5 grader celsius. Det er normalt, at temperaturen er ½ grad højere om aftenen end om morgenen.
Når temperaturen stiger, og der er tale om feber, vil barnet fryse, være koldt og blegt. Når feberen har fundet sit leje, bliver barnet derimod varmt og får blussende røde kinder. Et barn der har feber, skal have...
Sut
Før i tiden var det almindeligt, at børn fik en sut med det samme, når de blev født. I dag mener man, at det er hensigtsmæssigt at man venter med at give barnet en sut, til amningen er etableret.
Hvis barnet får en sut for hurtigt, så kan det gå ud over barnets lyst til at die ved brystet. Dertil kommer at sutteteknikken er forskellig alt efter om barnet dier på brystet eller sutter på en sut.
Du kan møde mange forskellige holdninger til det at bruge sut og det er vigtigt...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen,
Tusind tak for dit sidste svar. Jeg viste min mand mit brev, som du foreslog, og han blev helt ked af det da han så det. Det satte en masse samtaler i gang herhjemme, og det hele går meget bedre nu. Vi har delt tingene mere op, så det ikke kun er mig der tager mig af hus + børn, men han også begynder at komme mere på banen. Det er rigtig rart.
Du skal bare have så meget tak. Både for en super brevkasse, men også for dine små puf. :)
Kærlig hilsen
Christine, mor til to