Annonce

Annonce

Brev:

Vil ikke have mad


2. april 2021

Alder:
6 mdr.

Vil ikke have mad

Kære Helen

Min søn Oscar vil slet ikke have andet mad end MME, og derfor har jeg nu endnu engang brug for din vejleding.

Oscar blev seks måneder her for nogle dage siden. Da han var omkring 4,5 måned, begyndte jeg så småt at introducere ham for grød og mos. Det gik rigtig godt i en lille uges tid. Han spiste og ville meget gerne have det, men så efter få dage ville han ikke længere. Siden har der ingen interesse været.

Jeg ved ikke, hvorfor interessen lige pludselig bare forsvandt. For det meste åbner han ikke engang munden for at smage. Jeg har prøvet med mange forskellige typer grød - boghvede, majs, ris, havre. Enten uden topping eller med frugtmos som topping. Jeg har prøvet rigtig mange forskellige slags frugtmos. Jeg har også forsøgt at give ham diverse grøntsagsmos, og har også givet ham leverpostej. Jeg har også lavet forskellige stave han kan sidde med i hånden af avocado, banan og udkogt gulerod. Men lige meget hvad jeg giver ham, er han ikke interesseret.

Og jeg må ærligt indrømme, at jeg nu er ved at køre rigtig træt i, at lave alt muligt og så smide det direkte i skraldespanden.

Jeg ved, at det vil være godt for ham, hvis vi kunne spise sammen. Så jeg også selv spiser min mad, når han spiser hans. Men det er ikke en mulighed. De fleste dage hænger han på mig non-stop. Jeg er alene med ham, og bare det at skulle gå på toilettet eller få mig selv klædt på kan være en udfordring, for ofte vil han ikke ligge selv overhovedet. De fleste dage sover han stadig kun 30 min ad gangen, når han sover. Det gør han 3-4 gange om dagen. Nogle gange kan jeg få ham til at sove længere i barnevognen. Det giver en pause, men der er jeg jo ude at gå. Så at skulle lave et måltid mad til mig selv, mens han er vågen, det kan ikke ...


Annonce

... lade sig gøre.

Jeg kan mærke, at det begynder at gøre mig ked af det, når han ikke vil spise. Jeg ville så gerne, at han ikke blev kræsen, og nu når han er seks måneder, ved jeg også, at han skal have kød hver dag for at få dækket sit jernbehov.

Men han vil ikke have noget, overhovedet. Jeg har prøvet at få mine forældre til at give ham mad, for at se om de kunne få ham til det. Det kunne de heller ikke. Jeg har også prøvet at give ham det på forskellige tidpunkter på dagen, og både når han var meget sulten, mæt, lige når han er vågnet fa en lur, midt mellem to måltider MME osv. Der er intet, der virker.

Ellers har Oscar det godt. Han er rigtig godt med motorisk, griner og smiler meget, og har masser af energi. Han er helt fantastisk dejlig, og helt vildt krævende. Det var jeg også selv som barn. Men jeg kan godt mærke, at jeg er ved at være godt slidt af, at de fleste ting kommer med så store udfordringer. Der er ikke meget, som bare er lige til. Eller som bare lykkes. Søvnen har altid været en udfordring, nu er maden en udfordring, der er stadig ingen rytme i løbet af dagen, man kan ikke bare lige lægge ham i barnevognen, sætte ham i bæresele eller den høje stol. Det hele kræver utrolig meget overtalelse og meget energi. Og når han så sover så lidt som han gør, er der stort set ingen pause.

Men jeg må indrømme, at jeg har stødt hovedet mod en mur nu, hvad angår hans mad. Almindelige råd som at give ham fingermad og lignende virker ikke på Oscar. Mht. hans modermælkserstatning spiser han også stadig helt op til 11-12 flasker i døgnet, fordi han kun spiser 90-120 ml ad gangen.

Jeg ved ikke, om jeg bare skal holde en pause med det? Måske give ham jern som tilskud eller lignende? Hvad tænker du?

Kærlig hilsen
Oscars mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.

Bider under amning - 6 mdr.

Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.

Må børn under 1 år få nødder?

Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Sover kun 30 min ad gangen

Kære Helen Min søn er 5 måneder, og han er de sidste 1.5-2 måneder begyndt...

Læs hele brevet og Helens svar


8. marts 2025 | Sovevaner | 6 mdr.

Vågenperiode om natten

Kære sundhedsplejerske, Vores lille Luca på 6 måneder (på mandag) har altid...

Læs hele brevet og Helens svar


26. februar 2025 | Sovevaner | 6 mdr.

Urolig i aften- og nattetimer

Kære Helen, Først vil vi – som et par forholdsvis nyudklækkede...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Øjenbetændelse

Øjenbetændelse kaldes også conjunctivitis. Det er betændelse i øjets bindehinde, som dækker indersiden af øjenlåget og det hvide af øjet.

Der er to former for øjenbetændelse - en mild og en svær.

Den milde øjenbetændelse opstår ofte hos forkølede børn. Øjet bliver let rødt, det løber i vand, og der kommer "gule klatter" i øjenkrogen, især efter søvn. Denne form for øjenbetændelse skyldes virus, som kun er lidt smitsom, og børn med denne form for øjenbetændelse må...

Læs mere i Babylex

Moderkage

Moderkagen forsynet barnet med næring, imens det ligger inde i livmoderen. Når fødslen er forbi, og navlestrengen er klippet over, så skal moderkagen fødes.

Hos nogle kvinder kommer den helt af sig selv, hos andre skal man presse lidt for at få den ud. Det kan ske, at moderkagen ikke kan komme ud på normal vis og derfor må kvinden bedøves, og den må fjernes af en læge. Bedøvelse er nødvendigt, for hvis kvinden var vågen, ville det gøre meget ondt.

Når moderkagen...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Vi vil bare sige dig tusinde tak!! Det er uvurderligt, at du findes og giver så mange gode råd! Men det bedste er, at du er så anerkendende i dine svar om alverdens små og store problemer hjemme i de små familier. Det er en rigtig rar følelse, at man ikke behøver holde sig tilbage, når man skriver til dig, fordi du aldrig dømmer i dine svar. Så tusinde tak for en fantastisk brevkasse!

Hilsen drengens forældre


Annonce