Annonce

Annonce

Brev:

Aftenputning tvillinger - fra armene til egen seng


25. marts 2021

Kategori:
Alder:
7 mdr.

Aftenputning tvillinger - fra armene til egen seng

Hej Helen

Endnu et råd søges.

Vores tvillinger piger er vant til at ligger i vores arme til de er faldet i søvn ved aften putning. Det har vi gjort, da de har været gener af lidt refluks før hen og vi måtte sidde med dem begge minimum i 30minutter + alt det løse, efter godnatflasken for at de ikke gylpede og havde ubehag og bliv vækket af det.

Det problem er vi nu mere eller mindre uden om. Så nu er vi nede på at efter godnat-flasken og bøvsning, at det kun tager mellem 10-15min i armene at få dem til at sove, og kan puttes nemt de fleste aftner.

Vi er to til putning om aften, min kæreste og jeg, og tager en pige hver. Så det har fungeret fint på det sidste.

Udfordringen er nu at vi ikke kan få dem til at sove ved bare at ligge dem i egen seng. Heller ikke ved at sidde ved deres side og nusse, synge mm. De bliver så kede af det.
De har jo selfølgelig fundet god tryghed i at falde i søvn i vores arme. Vi har sådan set ikke noget i mod at sidde med dem i armene og give dem den tryghed. Men ergo at vi har to, er det blevet uhensigtsmæssig.

En ting er at på sigt, at det ville være smartest hvis man selv kunne putte begge børn. Så vi bare engang imellem kunne få lidt luft også. Men også fordi at vi er i en fase hvor det åbentbart pludselig kun er mig de vil puttes af. Jeg kan ikke sidde med begge piger på engang, så der er store tåre og gråd i lange baner om aften i øjeblikket, til jeg har fået puttet vores ene ...


Annonce

... datter, og kan overtage på vores anden. Meget frusterende for hele familien, og er rigtig hårdt. Vi bliver begge super stressede, og pustningen bliver lidt længere, fordi de når at blive så ked - selvom det jo hurtig kan afvæbnes når jeg har hænderne fri til næste.

Min kæreste arbejder hjemme og er en stor del vores pigers hverdag, samt han altid er med til at putte en af pigerne om aften. Der har da været en lille optakt den seneste uge, men nu slå de begge helt ud, hvis de ikke er hos mig til natputning. Resten af dagen er de okay med at være hos andre end mig.

Kan det mon være en separations fase?
Ikke at det er så vigtigt at vide hvorfor, det er jo hvad det er og vi må bare prøve at gøre det så godt vi kan ud fra det behov de har lige nu.

De er ca. 7,5md (korrigeret 3uger).

Og vi håber ihverfald kun det er en fase, en kort en tak - for det er lidt dræne om aftner for os alle i øjeblikket.

Og Jeg må prøve at putte en og ikke stresse, imens min kæreste prøver at trøste vores anden datter <3

Lige nu må vi jo bare prøve os lidt frem, og håbe denne fase snart er over, men har også gjort det tydeligt at det ville være mere hensigsmæssige at arbejde sig henimod at de kan ligges og falde i søvn i egen seng.

Hvordan kan vi arbejde os hen i mod at de kan puttes direkte i egen seng?
Er det realistisk ifht deres alder, også så det bliver en god overgang til egen seng for dem.

Med venlig hilsen
Nora & Ellas forældre

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

9. april 2025 | Sovevaner | 9 mdr.

Mælk flere gange hver nat

Hej Helen. Tak for et godt forum med mange gode input. Vi har en datter,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. april 2025 | Sovevaner | 8 mdr.

Opvågninger om natten - 8.5 måned

Kære Helen. Vores datter er 8.5 måned og er i 5 måneders tid vågnet hver...

Læs hele brevet og Helens svar


18. marts 2025 | Kost og ernæring | 9 mdr.

Uro ved måltider

Kære Helen. Mange tak for dit fine svar angående vores søns søvn. Rom blev...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.

Bider under amning - 6 mdr.

Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.

Må børn under 1 år få nødder?

Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Passiv rygning og børn

Små børn er særligt sårbare overfor passiv rygning, da deres organer endnu ikke er færdigudviklede.

Vi ved i dag at børn, som udsættes for passiv rygning, bliver oftere syge, og ofte også rammes hårdere af sygdomme. Børn, som udsættes for passiv rygning, har langt større risiko for at udvikle astmatisk bronkitis, astma, lungebetændelse og mellemørebetændelse.

Undersøgelser viser også at børn, som udsættes for passiv rygning i fostertilstanden og efter fødslen, vil...

Læs mere i Babylex

Sexliv

Der er meget forskelligt hvornår både kvinden og manden har lyst til at genoptage sexlivet efter en fødsel. For nogle par går der mange måneder før de begge er parate.

Mange tror at det kun er kvinden der skal være parat, fordi det jo er hende der har født, men mænd der har oplevet deres kone føde og har set barnet komme ud af vagina, kan også have svært ved at genoptage sexlivet.

Efter fødslen er kvindes hormonbalance anderledes, end før hun blev gravid, og en...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Jeg beder dig om hjælp, for jeg ved ikke hvad jeg ellers skal stille op. Jeg har læst flere af dine råd på nettet og jeg syntes du er hamrende dygtig og har hjertet på rette sted.

Et kæmpe stort TAK fra en fan.

Rikke


Annonce