Annonce

Annonce

Svar: Hjælp til mere rutine (6 måneder)


7. januar 2021

Alder:
5 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære C

Tak for dit brev :)

Det lyder som om, at I har ramt det helt rigtige tidspunkt for skemad, og det er super dejligt. Jeres dreng lyder til at være glad for både grød og mos, og i 6 måneders alderen kan hans indtag øges yderligere - ikke nødvendigvis mere af gangen, men lidt flere måltider. Og derudover vil det ofte være rigtig godt med mere variation - det vil sige grovere grødtyper som havregrød og øllebrød og også mere variation af grøntsagsmos, ligesom han skal starte med kød og fisk i grøntsagsmosen og også gerne må begynde at få lidt mad i hånden, som han selv kan sidde og sutte og gnaske på.

Det lyder meget fint med ca. 6 flasker i døgnet og frem mod 7 måneders alderen skrues ned til 5 flasker og når han bliver 7 måneder, vil han ofte trives med 4 flasker i døgnet. Så i takt med at mængden af skemad øges og han også bliver bedre til at drikke vand af kop, så vil hans behov for mælk gradvist blive nedsat. Det er netop en god idé at forsøge at skabe en dagsplan, hvor han tilbydes skemad, når han vågner og flaske, før han skal sove.

Jeg vil anbefale jer, at I fra ca 6 måneders alderen begynder at vække ham om morgenen, hvis han ikke vågner af sig selv. Det er stå op tidspunktet som sætter rytmen for resten af dagen og det er med til at sikre, at han kan nå at få mad og mælk nok og at hele dagen ikke pludselig skrider for jer.

Mit forslag til en dagsplan ser således ud:

Tidlig morgen 05: Flaske og sover lidt videre, måske indtil ca. kl 07-07.30, hvor han så vågner eller vækkes kærligt

Morgen 7.30-8: Havregrød, vand af kop.

Formiddag 9: Frisk blød frugt i hånden og lidt frugtmos, vand af kop.

Flaske og puttes til formiddagslur, måske kl. ca. 9.30

Frokost 11.30-12: Øllebrød eller grøntsagsmos med kød eller fisk, suppleres med ristede rugbrødsbjælker, agurk eller lignende i hånden, som han selv kan sidde og gumle på. Vand af kop.

Flaske og puttes til middagslur, måske ...


Annonce

... kl. ca. 13...det afhænger af, hvor lang formiddagsluren er

Eftermiddag 15.30: Frisk blød frugt i hånden og lidt frugtmos, vand af kop.

Flaske og puttes til dagens 3. lur som ofte er en kort powernap

Aften 18: Grøntsagsmos og der begyndes med kød eller fisk, suppleres også her med ristede rugbrødsbjælker, agurk eller lignende i hånden, vand af kop.

Flaske og puttes til natten ca kl 20. Igen kan tidspunktet variere lidt efter, hvor lang dagens 3. lur er og hvornår den ligger


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Foredrag med Helen

Kom til foredrag med Helen Lyng Hansen

Tirsdag 6. maj: Børn & Mad, FOF Aarhus

Se flere foredrag med Helen ...


Sen aften 23-24: Drømmeflaske og sover videre til næste morgen tidlig, hvor han så tilbydes flaske igen.

Som I kan se, så indgår der i denne dagsplan 6 flasker fordelt over døgnet, og samtidig også både morgenmad, frokost og aftensmad samt plads til to mellemmåltider. Rytmen er lavet, så han tilbydes skemad og vand af kop - og flaske før hver lur og på den måde skabes der plads i maven til begge dele. Det er således også bedre, at I giver ham ½ dl. grød eller mos og han så efterfølgende drikker sin flaske, end at I giver ham 1.5 dl. grød eller mos og han så afviser flasken eller ikke drikker nok. Mælk skal stadig udgøre størstedelen af hans indtag :)

Så det vil være rigtig godt, hvis I begynder at introducere morgengrød nu og stille og roligt derefter så begynder I at introducere lidt frugtmos formiddag og eftermiddag. Når han bliver 7 måneder, så er det netop mælken formiddag og eftermiddag, som forsvinder en af gangen, og i stedet vil mellemmåltiderne begynde at fylde lidt mere.

Jeg vil anbefale jer rigtig meget min bog "Helens bog om børn og mad", hvor I finder dagsplaner og guides igennem måned for måned, der er også opskrifter osv. og I kan også slå fødevarer op, hvis I er i tvivl om, hvad han må få, hvornår og hvordan det skal gives. Vær opmærksom på at få fat i nyeste udgave 3. udg. 2. opl. 2019.

Jeg håber, at ovenstående hjælper jer lidt videre på vej :)

Rigtig meget held og lykke og rigtig god appetit!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Gør pusletid til hyggetid - med naturlig pleje fra Olívy

En ren ble er det primære formål, når ens baby bliver lagt til rette på puslepladsen. Men faktisk er pusletiden meget mere end blot en praktisk opgave. Det er en unik mulighed for at styrke båndet til dit barn, stimulere sanserne og skabe tryghed. En god pusleoplevelse handler ikke kun om ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

18. marts 2025 | Kost og ernæring | 9 mdr.

Uro ved måltider

Kære Helen. Mange tak for dit fine svar angående vores søns søvn. Rom blev...

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.

Må børn under 1 år få nødder?

Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...

Læs hele brevet og Helens svar


8. marts 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.

Min søn på 11 måneder spiser ikke

Kære Helen, Jeg håber virkelig, du kan hjælpe mig, for jeg er en meget...

Læs hele brevet og Helens svar


7. februar 2025 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Det 3. måltid, hvornår?

Hej Helen Min dreng bliver 6 måneder den 18 februar, og har fået skemad i...

Læs hele brevet og Helens svar


4. februar 2025 | Kost og ernæring | 19 mdr.

Mad har ingen interesse

Hej Helen Så er jeg tilbage igen med min evigt tænkende mor hjerne. ...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Steriltvandspapler

Steriltvandspapler bruges som smertestillende til fødende kvinder. Det er små indsprøjtninger af helt rent vand, som man lægger ind under huden i lænden.

Det svier, når de lægges ind og der lægges i alt 4 små steriltvandspapler ind. Når de først er lagt, oplever de fleste at de har god smertelindring. Virkningen kommer af, at stikkene afleder smerteimpulser, som netop er høje i lænden, når man har veer.

Læs mere i Babylex

Psykisk udvikling børn

Lige fra dit barn bliver født, er det aktivt kommunikerende. Det har brug for at blive taget op, holdt om, trøstet og beroliget, snakket med, kærtegnet osv.

Børn vil altid have brug for at blive set og hørt. De har brug for at vide, at de har en vigtig plads i familien, og at det er dejligt at være sammen med dem. Barnets psykiske udvikling skal støttes, fra barnet er nyfødt og hjælpeløst, og til det vokser op og gradvist bliver mere og mere selvstændigt.

I en...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen
For gud ved hvilken gang er jeg på din hjemmeside for lige at tjekke, hvordan det nu er med forkølelse og graviditet. Jeg har brugt siden så mange gange. Og hver gang har jeg fået højt kvalificerede og superpraktiske og tryghedskabende svar. Det vil jeg bare lige sige tak for.
Mvh Birgitte


Annonce