Brev:
Kravle og generthed
Kære Helen
Jeg har lidt forskellige spørgsmål ang. motorisk udvikling og trivsel, som jeg håber, du vil kommentere.
Vores datter på 5,5 måneder viser stor motorisk interesse. Hun viste tidligt tegn på at løfte hovedet og da hun blev 4 måneder trillede hun første gang fra ryg til mave. Sidenhen triller hun konstant fra ryg til mave, men endnu ikke fra mave til ryg. Hun nyder samtidig at undersøge ting i sine hænder og sidde med en ske selv. Armene og især benene kører konstant på hende og det lyser ud af hende, at hun gerne vil frem og videre. Hun viser små tegn på at kunne sidde selv, og vi gætter og håber på, at hun inden for få uger kan møve sig frem på maven, da både numsen, benene og armene indikerer dette. Der er dog et stykke vej endnu og vores datter er åbenlyst frustreret over dette. Hun ligger meget på maven og det meste af tiden, brummer og ”piver” hun af ren og skær frustration. Det kræver rummelighed at lytte til det hele dagen Vi forsøger at lade hende lege med en bold eller en bevægelig rangle, så hun bruger sin krop og ”glemmer” frustrationen, fordi hun er så optaget af legen. Men kan vi på andre måder hjælpe hende i forhold til at møve/kravle?
Vores datter har altid ”snakket” meget og højlydt. Hun er dog begyndt at hvine ...
... helt vildt højt. Er det en måde at træne sin stemme på?
Hun har samtidig perioder, hvor hun rækker/blafrer helt vildt med tungen og spyttet står ud til alle sider. Børn gør selvfølgelig sjove ting, men vi kan ikke tolke, om det måske er et forsøg på kysselyde, en måde at sige tak på eller måske sult. Kender du til det?
Sidste spørgsmål lyder, om et barn i hendes alder allerede kan vise tegn på generthed? Eller behov for ekstra stor tryghed?
Vi har flere gange oplevet, at hun græder af angst og utryghed, når vi er andre steder end hjemme. Og vi har svært ved at gøre hende rolig igen. Vi gør meget ud af at have hende ved os i starten, når vi er nye steder og vise hende den trygge base. Men den utrolige glade og nysgerrige baby, vi har derhjemme, forsvinder totalt ude i den rigtige verden. Er vi fx afsted med bilen, skal hun helst have sovet i bilen, fået en ren ble og være 100% fyldt op med mælk for at hun kan vise glæde ved andre steder. Samtidig virker hun mere glad for at være udenfor og mærke viden og se træer og fugle, end at være indenfor hvor der er mennesker. Kan det også bare være en fase? Har du nogen gode råde til at hjælpe hende lidt videre ud i verdenen og interagere med både børn og voksne?
På forhånd tak.
Venlig hilsen
Trine
Annoncer
Sponsorerede artikler
Gør pusletid til hyggetid - med naturlig pleje fra Olívy
En ren ble er det primære formål, når ens baby bliver lagt til rette på puslepladsen. Men faktisk er pusletiden meget mere end blot en praktisk opgave. Det er en unik mulighed for at styrke båndet til dit barn, stimulere sanserne og skabe tryghed. En god pusleoplevelse handler ikke kun om ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.
Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....
12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.
Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...
12. marts 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Min søn er 5 måneder, og han er de sidste 1.5-2 måneder begyndt...
8. marts 2025 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære sundhedsplejerske, Vores lille Luca på 6 måneder (på mandag) har altid...
26. februar 2025 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære Helen, Først vil vi – som et par forholdsvis nyudklækkede...
Viden om børn:
Gråd og børn
Når det lille barn græder, så fortæller dit barn dig, at det ikke har det ikke har det helt godt eller ikke er helt tilfreds med, hvad der foregår omkring det.
Det nyfødte barns gråd er meget ensartet, men forholdsvis hurtigt vil barnets gråd ændre sig og vil have forskellige nuancer. I takt med at barnet vokser, vil du lære at tolke barnets gråd og finde ud af, hvordan du skal handle i forhold til barnets behov.
Nogle gange vil det være svært at finde ud af,...
Indeklima
Et godt indeklima er vigtigt for vores helbred og for blandt andet at mindske risikoen for husstøvmideallergi. Miljøstyrelsen har følgende 5 råd til bedre indeklimavaner:
1. Luk luften ind. Sørg for gennemtræk 2x5 minutter hver dag. Luften indenfor kan være mere forurenet end luften udenfor, og der skal gennemtræk til, for at luften bliver skiftet ud. Vinduer på klem giver ikke samme effekt.
2. Gør hyppigt rent. Fjern støv en gang om ugen f.eks. ved støvsugning og...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen
For gud ved hvilken gang er jeg på din hjemmeside for lige at tjekke, hvordan det nu er med forkølelse og graviditet. Jeg har brugt siden så mange gange. Og hver gang har jeg fået højt kvalificerede og superpraktiske og tryghedskabende svar. Det vil jeg bare lige sige tak for.
Mvh Birgitte