Brev:
Søvn - 1 måned gammel
Kaere Helen,
Vores lille soen Oskar, foedt den 15. januar, sover de fleste dage udemaerket i loebet af dagen (et par dage har vi oplevet at han ikke vil sove om dagen), men de sidste 4 dage har han ikke ville falde i soevn om aftenen (fra omkring kl 18 til 21-22). Han bliver overtraet og ked af det og graeder, hvis jeg laegger ham til brystet for at spise. Vi har forsoegt os med flaske, som han spiser lidt af men er mest bare ked af det i et par timer, indtil han falder i soevn. Desuden kan han generelt ikke falde i soevn paa egen haand. Han vil ligge hos en af os og falder saa i soevn, hvorefter vi kan laegge ham i seng.
I loebet af dagen sover han generelt meget. Han er vaagen maaske halvanden til to timer om morgenen men resten af dagen er han sjaeldent vaagen meget laengere end han kan naa at spise. Han spiser godt - om morgenen naar han at ...
... spise flere gange foer han falder i soevn.
Et par spoergsmaal:
- Hvordan kan vi oeve ham i at falde i soevn paa egen haand? Det gaelder baade i loebet af dagen og aftenen.
- Hvad kan vi goere for at undgaa at han bliver overtraet, altsaa hjaelpe ham med at falde i soevn om aftenen?
- Endelig, vi vil gerne etablere en god aften rutine for ham, saa han vaenner sig til at skulle i seng, altsaa fx bad, mad, sang og saa i seng. Lige nu er det dog naermest umuligt fordi han koerer sig selv op om aftenen, saa jeg ville skulle sidde i soevevaerelset, hvor vi har hans lille seng, hele aftenen. Er han for lille til at starte den slags rutine? Eller kan den maaske rent faktisk hjaelpe ham til at falde i soevn uden at blive overtraet?
Det var mange spoergsmaal paa en gang - vi glaeder os til at hoere tilbage fra dig.
De bedste hilsner
Ditte
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
4. april 2025 | Sovevaner | 2 mdr.
Hej Helen Tak for dit svar til mit brev “Dårlig dagssøvn 2mdr”. Du har...
1. april 2025 | Sovevaner | 2 mdr.
Kære Helen Jeg har en datter på 11 uger, som har meget svært ved at sove....
22. marts 2025 | Sovevaner | 2 mdr.
Kære Helen. Uanset hvornår vi lægger vores søn, vågner han HVER nat mellem 3...
8. marts 2025 | Sovevaner | 2 mdr.
Lang eftermiddagslur - kortere søvnstræk om natten
Hej Helen. Vores søn på 2 måneder sover i løbet af dagen lure på 1-2 timer,...
28. januar 2025 | Diverse | 0 mdr.
Kære Helen Så kom lillesøster til verden, og det er gået rigtig godt....
Viden om børn:
Arp
Arp er betegnelsen for nogle gulbrune skæl, som mange børn får i hovedbunden, på panden eller i øjenbrynene. Det er døde hudceller som bliver afstødt. Det smitter ikke og det har intet med hygiejne at gøre.
Arp i hovedbunden kan fjernes ved hjælp af en lusekam. Du kan med fordel massere lidt uparfumeret babyolie ind i barnets hovedbund. En let massage stimulerer blodcirkulationen i hovedbunden, hvilket er godt både for forebyggelse og helbredelse af arp.
Evt. arp...
Epiduralblokade ved fødsel
En epiduralblokade bruges til fødende kvinder, når man ønsker at smertelindre dem fuldstændig under f.eks. udvidelsesfasen, hvorefter man så kan trappe bedøvelsen ned, og den fødende kan presse sit barn ud. Det kaldes også en rygmarvsbedøvelse.
Man har på danske fødesteder idag mulighed for at få en "walking epidual", hvor den fødende har mulighed for at bevæge sig lidt mere. Den tager toppen af smerterne, men er ikke så kraftigt bedøvende, som en egentlig epiduralblokade er.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.