Annonce

Annonce

Brev:

Flaske inden middagslur


13. december 2017

Kategori:
Alder:
12 mdr.

Flaske inden middagslur

Hej Helen

Jeg har tidligere skrevet til dig og haft god gavn af dine råd.

Min datter er 1 år og vi arbejder pt på at "trappe hende ud" af sin middagslur-flaske kl. 14. (Hun sover også kl. 9-10, uden mælk først). Hun sover i vogn om dagen.

Du har tidligere skrevet, at vi gradvist skal give hende mindre og mindre og til sidst blot tilbyde hende lidt mælk af kop.

- Skal hun havde andet supplerende fast føde i stedet for mælken inden middagsluren så? Eller kan man regne med at hun på dette tidspunkt stadig er mæt efter frokosten? (Vi spiser frokost 11:30 hver dag).

Hun bliver ret ...


Annonce

... frustreret og skubber koppen med mælk væk når jeg har forsøgt det, så er derfor i stedet startet på at give hende mindre mængde af flasken. Normalt drikker hun ca. 180 ml på dette tidspunkt.

- Kan man også ift. middagsluren tale om at ramme "søvntoget", altså at man har ramt forkert tidspunkt hvis hun ikke sover inde for ca. 15 min?

- Hvor gamle er børn ca. når de begynder at overgå til kun én enkelt lur dagligt? Jeg går ud fra, at jeg vil kunne fornemme det på hende når den tid kommer ift. at hun så måske vil være for frisk når hun skal puttes om dagen?

På forhånd tak!

Med venlig hilsen
Maria

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

10. april 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Mor kan ikke putte - 10 mdr.

Kære Helen Din brevkasse har været en kæmpe hjælp hele vores tid som nye...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2025 | Sovevaner | 13 mdr.

13 mdr og i seng på anden måde - del II

Hej Helen, Mange tak for dit svar. Det giver rigtig god mening det du...

Læs hele brevet og Helens svar


9. april 2025 | Sovevaner | 13 mdr.

Få vores 13 mdr søn i seng på en anden måde

Hej Helen, Vi er førstegangs forældre til Bertram på 13 mdr. Han er lige...

Læs hele brevet og Helens svar


23. marts 2025 | Udvikling | 10 mdr.

Start i dagpleje - reaktion

Hej Helen Vores dreng, som nu er blevet 10 måneder, er startet i dagpleje....

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Sovevaner | 11 mdr.

Overgang fra vugge til tremmeseng - opstart af op-ned

Kære Helen Vi har nu forsøgt os med op-ned metode i 3 dage, og vi synes...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Negle

Spædbarnets negle er meget bløde og i starten vil du fint kunne nulre neglene af.

Når neglene bliver hårde og adskiller sig fra blommen, så kan du begynde at klippe dem med en saks. Det er her vigtigt at du klipper neglene lige over.

Du kan evt. bruge en lille fil til at afrunde hjørnerne på neglene, så barnet ikke kan rive sig.

Læs mere i Babylex

Massage - baby

Mange babyer nyder at få massage eller berøring af ryg, mave, ansigt, fingre, tær. De rolige og rytmiske bevægelser giver barnet en følelse af at være elsket og fylder barnet med velvære. Der findes flere bøger om emnet, hvis du ønsker at sætte dig ind i en bestemt teknik, kan det anbefales at låne eller købe en af disse.

Hvis dit barn har svært ved at komme af med afføring eller luft, så kan det også være en god ide at massere lidt på barnets mave. Dette gøres ved stille og...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Det går rigtig fint med Emilie, hun er blevet supergod til at sove i barnevognen og sover nu 2 lure om dagen på ca. 2-3 timer, så det er skønt - tak for dit forrige råd :o)

Hilsen Emilies forældre


Annonce