Brev:
Ømhed, prikken og stikken
Hej Helen,
Jeg er gravid i uge 16 og har den sidste uges tid haft en tiltagende ømhed i underlivet, lige over skambenet, og med jævne mellemrum stikker og prikker det op ad til.
Ømheden er der stort set hele tiden, og som første gangs gravid bekymres jeg, fordi jeg ingen erfaring har at trække på i forhold til om det er normalt eller ej. Jeg er blevet tjekket for uvi, og alt ser ok ud i den retning.
Jeg har under hele graviditeten været øm i lænden og var ...
... i uge 5 og 6 meget plaget af ligamentsmerter, men nu er der "bare" en konstant ømhed der er, om og en hård fornemmelse jeg har samme sted. Det gør mig urolig. Jeg synes ikke at min læge kan give mig et ordentlig svar eller forklaring, hvorfor jeg skriver til dig.
Så mit spørgsmål er, er det normalt at have det sådan??
Jeg vil lige nævne at jeg også har øget udflåd, men det hverken lugter eller er af anden karakter eller farve end vanlig.
Med venlig hilsen
C.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
28. januar 2025 | Diverse | 0 mdr.
Kære Helen Så kom lillesøster til verden, og det er gået rigtig godt....
7. november 2024 | Udstyr | 0 mdr.
Kære Helen. Jeg har termin om 14 dage og tror, at jeg efterhånden er så...
3. oktober 2024 | Transport og ferie | 0 mdr.
Kære Helen Vi er for 3 uger siden blevet forældre til en lille dreng, og vi...
30. september 2024 | Udstyr | 0 mdr.
Kære Helen Graviditeten skrider fremad og vi er efterhånden ved at have styr...
22. maj 2024 | Graviditet | 0 mdr.
Kommer jeg til at elske mit barn
Kære Helen. Kommer alle mødre til at elske deres børn og blive glade for...
Viden om børn:
Reservebedste
En reservebedste er en ældre person, der gerne vil hjælpe småbørnsfamilier med at passe børnene, når de er syge, har brug for at blive hentet tidligt eller skal passes en dag, hvor forældrene skal i byen.
I nogle kommuner kan man søge om en reservebedste, hvis man er enlig og ikke har mulighed for at trække på sit netværk, men det er også muligt at søge en reservebedste privat.
Det kan være en rigtig god idé at have en reservebedste (M/K), som kan hjælpe i...
Honning
Honning frarådes til børn under 1 år. Honning indeholder bakteriesporer og kan være infektionskilden vd spædbarnsbotulisme.
Botulisme er en sjælden sygdom, som skyldes et toksin (en forgiftning) dannet af den en sporedannende bakterie Clostridium Botulinum. Sporerne findes i omgivelserne, de er hårdføre og kan tåle kogning i flere timer.
Voksne og større børn bliver ofte ikke syge, da vores bakterieflora i tarmsystemet er anderledes. Men hos spædbørn medfører...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.