Annonce

Annonce

Brev:

Mange opvågninger om natten - 1 år


2. oktober 2017

Kategori:
Alder:
12 mdr.

Mange opvågninger om natten - 1 år

Kære Helen

Vi har en dreng på 1 år, hvor søvn om natten har været noget som har fyldt meget fra starten af.

Han har måske 4 gange sovet 6-7 timer i stræk og sådan er det jo for nogle kan jeg læse mig frem til.

Vi har mange opvågninger og vi købte en tyngdepose til ham, da han var omkring 9 måneder med positiv effekt i starten, hvor han tog mange timer i stræk. Vi var også udfordret med putteningen på det tidspunkt som kunne tage op til to timer, men efter tyndgdeposen kunne vi ligge ham ned og holde ham i hånden og så sov han for det meste indenfor et kvarter.

Lige nu er putteningen sådan at han får en natflaske inde i stuen. Så børster vi tænder, ruller gardinet ned sammen og ligger ham i sengen med babysleep musik i baggrunden imens, at vi nuser og holder ham i hånden. Vi startede med for en måneds tid siden at prøve at tage vores hånd mere og mere væk fra ham, da han nærmest virkede afhængig af at falde i søvn ved at holde i hånden. Vi prøvede at holde ham ved benene stille og roligt og når han så fandt ro, bare sidde ved siden af sengen og sige schh.. Når det er lykkedes (at han er faldet i søvn uden at holde i hånd) så har det været en stor succes om natten. Vi oplever dog bare kun, at det kan lykkedes os enkelte gange og tager meget længere tid.

Når han begynder at sætte og stille sig op i sengen så går vi ud af rummet og siger godnat og kommer først tilbage, når han græder. Vi har dog aldrig prøvet (heller ikke efter flere timer) at han overgiver sig og selv falder i søvn.

Vi prøver mere og mere at ignorere ham, når han vågner op om natten for at han selv falder i søvn igen og at vi ikke skal rende inde hos ham ...


Annonce

... 10 gange om natten. Han vil gerne have sin sut, som han altid bruger, når han skal sove. Vi har dog mange perioder hvor han vågner kl. 02-03 og her er det eneste der duer at vi ligger os ved siden af ham og holder ham i hånden igennem tremmesengen til han sover igen. Vi har en madras som vi kan ligge os på inde hos ham. Dette har vi gjort for simpelthen at overleve dagen igennem arbejdet, da vi begge er på arbejde nu igen.

Han bliver meget urolig hvis vi tager ham ind i sengen til os.

Vores dreng er ikke en som spiser meget i løbet af dagen. Han er en 'småspiser' og spiser kun meget af det som han virkelig godt kan lide som fx lasagne. Meget mad vil han ikke en gang smage. Vi prøver ellers at dele det pænt op på tallerken og lade ham udforske selv. Men han har aldrig været en som spiser meget til trods for at være en aktiv dreng. Hans vægt er dog fin og han følger sin kurve, som han skal. Han er ofte i godt humør og han får en flaske inden lur af ca 150 ml.

Han sover i vuggestuen (han har gået i vuggestue i to måneder nu) fra 12-14 ca. og hjemme sover han lur fra ca 9.30-10.30 og så igen 13-15. Så hjemme har han to lure. Han har altid været god til at sove om dagen.

Han er nysgerrig og udvikler sig fint motorisk. I vuggestuen går det også godt. Han er dog meget træt og svær at gøre tilfreds, når vi får ham hjem igen.

Vi er der lige nu, hvor vi har accepteret at have en dreng som vågner mange gange på en nat. Vi vil bare sådan gerne kunne 'lære' ham at falde i søvn selv og ikke være så afhængige af os i det - og slet ikke midt om natten.

Han går ofte i seng mellem 18.30-19 og sover til 6.30.

Med venlig hilsen
Christina

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

10. april 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Mor kan ikke putte - 10 mdr.

Kære Helen Din brevkasse har været en kæmpe hjælp hele vores tid som nye...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2025 | Sovevaner | 13 mdr.

13 mdr og i seng på anden måde - del II

Hej Helen, Mange tak for dit svar. Det giver rigtig god mening det du...

Læs hele brevet og Helens svar


9. april 2025 | Sovevaner | 13 mdr.

Få vores 13 mdr søn i seng på en anden måde

Hej Helen, Vi er førstegangs forældre til Bertram på 13 mdr. Han er lige...

Læs hele brevet og Helens svar


23. marts 2025 | Udvikling | 10 mdr.

Start i dagpleje - reaktion

Hej Helen Vores dreng, som nu er blevet 10 måneder, er startet i dagpleje....

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Sovevaner | 11 mdr.

Overgang fra vugge til tremmeseng - opstart af op-ned

Kære Helen Vi har nu forsøgt os med op-ned metode i 3 dage, og vi synes...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Vaner og børn

Alle familier har deres egne vaner og rutiner. Det, at tingene gøres på en bestemt måde, giver tryghed for barnet. Et lille barn vil altid have det bedst, når noget er genkendeligt.

Hvis det lille barn skal passes, er det derfor en rigtig god idé, at den der passer barnet, forsøger at efterligne de rutiner og vaner, som barnet kender.

Børn elsker gentagelser og elsker derfor også lege som borte-tit og klappe-kage. De større børn føler stor glæde ved at se den samme...

Læs mere i Babylex

Høj stol til baby

Når barnet begynder at kunne sidde selv, er det en god idé at anskaffe en høj stol. Så kan barnet sidde med ved bordet under måltiderne, og det kan også følge med i, hvad I laver ved køkken- og spisebordet.

Der findes mange forskellige modeller af højstole, men de fleste vælger i dag en model, som kan stå ved spisebordet. Det giver mulighed for, at baby kan være med ved bordet, når familien sidder og spiser og på den måde naturligt tage del i måltiderne.

De...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak for en vidunderlig website - du gør virkelig et fantastisk stykke arbejde.

Karina, mor til dreng 5 måneder


Annonce