Annonce

Annonce

Svar: Snart 4 år


20. april 2005

Kategori:
Alder:
3 år, 11 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Opdragelse.

Kære MR

Ud fra din beskrivelse så tror jeg at en stor del af årsagen handler om at din ældste datter er blevet storesøster. Det er klart at dit ønske er at de to piger kan være rigtig gode venner og bruge hinanden positivt, men det ændrer ikke ved det faktum at det er jer forældre, som har ønsket at få et barn mere.

Nogen sammenligner det at få en lillebror eller søster med at ens mand kom hjem med en ny kvinde, proklamerede at nu skulle hun bo hos jer og på alle måder viste at han elskede hende overalt på jorden - hvordan ville du reagere, hvis det skete?

Din ældste datter er nødt til at dele sin familie med sin lillesøster og det er ikke sikkert at det altid er sjovt. Det var måske ikke så slemt da lillesøster var lille, for da var hun jo af gode grunde ikke helt så besværlig. Nu derimod kan jeg godt forstå at jeres store pige er bange for at lillesøster skal tage hendes ting fra hende, det kan hun jo reelt godt finde på. I en alder af 1½ år passer man jo heller ikke på tingene på samme måde og det er ikke rart for den store at opleve at hendes ting måske bliver ødelagt.

I skal være meget opmærksomme på at det ikke kun er den store som får ...


Annonce

... skældud. Ofte kan vi som forældre godt komme til ustandselig at irettesætte den store, som jo må kunne forstå at den lille jo bare er lille - men det forstår en pige på 4 år altså ikke. Derfor er det vigtigt at I også medtænker at lillesøster faktisk kan være rigtig irriterende.

Det vil være en god idé at I også sætter ord på dette. I må gerne fortælle jeres ældste datter at hun netop er helt speciel og dejlig fordi hun er den store. I må gerne fortælle hende at I godt kan forstå at lillesøster er irriterende sommetider, gøre det legalt at føle som hun gør.


Helens bog om dit barns udvikling
LÆS OGSÅ HELENS BOG: "Helens bog om dit barns udvikling" - fra tilfreds baby til glad tumling

Foredrag med Helen

Kom til foredrag med Helen Lyng Hansen

Tirsdag 6. maj: Børn & Mad, FOF Aarhus

Se flere foredrag med Helen ...


Det vil også være en god idé at I laver noget med den store som hun kan netop fordi hun er stor, så hun føler sig ekstra betydningsfuld.

Prøv at lytte til hende, når hun bliver sur, tvær og ked at det. Prøv at sætte ord på f.eks. "bliver du bare så ked af det lige nu", på den måde viser du at hendes følelser accepteres og samtidig kan hun rette på dig "nej, jeg er sur". Hvis hun føler at hun bliver hørt og dermed forstået, så klinger hendes vrede af, men hvis hun ikke føler sig forstået, så bliver hun endnu mere sur, det er som at puste til ilden.

Fortsat rigtig meget held og lykke med dem begge.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om opdragelse:

19. april 2025 | Opdragelse | 3 år, 3 mdr.

Hører ikke efter og sut

Hej Helen. Så er vi virkelig trådt ind i 3-års alderen med fulde kraft. Og...

Læs hele brevet og Helens svar


18. april 2025 | Opdragelse | 4 år

Sur 4 årig pige der råber meget

Kære Helen Vores pige på nu 4 år har de seneste par måneder haft meget...

Læs hele brevet og Helens svar


16. april 2025 | Opdragelse | 3 år, 1 mdr.

Hjælp til barn der er bange

Hej Helen Min datter på 3 år, er begyndt at være en smule bange om aftenen....

Læs hele brevet og Helens svar


13. april 2025 | Opdragelse | 22 mdr.

Håndtering af selvstændighedsalder og aftenputninger

Kære Helen Jeg skriver til dig igen om vores datter på 22 måneder, som i...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2025 | Opdragelse | 22 mdr.

Reaktion på at være blevet storesøster

Kære Helen Jeg skriver til dig igen om min datter på 22mdr som er blevet...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Reagensglasbefrugtning, IVF og ICSI

Reagensglasbefrugtning er en fertilitetsbehandling, som bruges hvis insemination ikke er lykkes 3 gange, hvis manden har stærkt nedsat sædkvalitet eller hvis kvinden har ødelagte æggeledere.

Det er en behandling for selve undfangelsen sker uden for kroppen - i et reagensglas.

- Man stimulerer kvindens æggestokke med en kraftig hormonbehandling, der modner op til 10-12 æg på en gang. Disse tages ud, et indgreb der foregår under under lokalbedøvelse.

Læs mere i Babylex

Strækmærker

Under graviditeten oplever mange kvinder at de får strækmærker i takt med at maven vokser.

Har man først fået strækmærker forsvinder de ikke igen, men de bliver som regel næsten usynlige indtil en næste graviditet.

Mærkerne skyldes bristninger i underhuden. De kommer både fordi at maven vokser, men også fordi der sker nogle hormonelle forandringer. De kommer ofte på maven, lårene, brysterne, ballerne og/eller armene, og i starten ses de ofte som rosa eller blålige...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Hvor blev jeg glad for, at du også mener, at min moderlige intuition har noget på sig. At få at vide at ens intuition kan være ok, giver selvtillid. Giver troen på, at man godt kan finde ud af at være mor...

TAK, Lene


Annonce