Annonce

Annonce

Brev:

Putteritual uden amning...


31. august 2017

Kategori:
Alder:
16 mdr.

Putteritual uden amning...

Hej Helen

Jeg har skrevet en del gange ift det at gå igang med at skifte amningen ud når jeg puttede ham om aftenen med noget andet. Jeg har ikke været klar, men pludselig følte jeg vi begge var klar, og nu er jeg startet i de små med at fjerne en amning om aftenen.

Lidt om os. Nohr er snart 17 mdr og jeg har ammet ham lige siden dag 1. Jeg ammer stadig og det har bestået i at putte ham til aftenluren og amme om natten.
Jeg har følt mig klar til at prøve at erstatte aften amningen med et nyt putteritual og er begyndt for 4 dage siden. Det går IKKE godt.

Vores putteritual var før:

Aftensmad kl 18

Bad kl 1830 ( Mor og far skiftes til at bade)

1900 Fælles godnatkys fra mor og far

Jeg ammede ham og efter 5 min kunne jeg putte ham i hans egen seng som står inde ved os, og så sov han.

Herefter når han vågnede når vi gik i seng, kom han over i sengen og amning i løbet af natten ( dette er stadig sådan)

Jeg har læst at når man skal fjerne amning skal man gøre det i det små, og da jeg heller ikke vil stoppe med at amme helt.

Jeg kunne især mærke at jeg var klar til at tage et lille spring, og da jeg har været den der putter med amning har jeg taget det første spring.

Vores putteritual som startede for 4 dage siden er:

Aftensmad kl 18

Bad kl 1830 ( Mor og far skiftes til at bade)

1900 Fælles godnatkys ...


Annonce

... fra mor og far

Godnathistorie læses i vores seng med puttebamsen 1-3 gange, han får et lille glas vand/ mælk siger godnat og ligger ham i hans seng.

Tænder for hans lille bamse som spiller lidt musik og nusser ham på ryggen.

Bruger shhhh, og læg dig ned, jeg er hos dig osv med rolig stemme

MEN

Han bliver så ked af det selvom han er så træt. Så jeg trøster ham i sengen, men han er så frusteret han skubber mig væk og samtidig vil han være så tæt på mig. Han vil ikke have dyne på, rejser sig, lægger sig ned og græder og græder.

Andre dage er han overtræt og bliver frisk og laver ballede, så det ender med at jeg siger stop og nej så mange gang, at jeg jeg synes ikke det ender særlig godt andet end i gråd.

Jeg og min kæreste skiftes nogle gange til at være hos ham, da vi ikke kan gå fra ham uden at han bliver endnu mere ked, men putningen tager nu 1,5 time+.

Når hans gråd går helt galt tager jeg ham op og han falder i søvn på mig, nogle gange kan jeg ligge ham uden problemer andre gange starter vi helt forfra.

Han er så ked og frusteret at jeg virkelig ikke ved om vi har gang i det rigtige. Jeg vil ikke have han græder så meget inden han sover, så jeg har virkelig brug for nogle gode råd.

Han er træt kl 19 og har altid faldet i søvn 5-10 min efter aming, nu tager den 1,5 time - hvorfor?

Har du nogle råd?

Hilsen

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

22. april 2025 | Sovevaner | 14 mdr.

Nu 14 måneder og i seng på anden måde - del III

Hej Helen, Det er ikke lykkedes for os.. i to aftener fald han i søvn...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2025 | Sovevaner | 13 mdr.

13 mdr og i seng på anden måde - del II

Hej Helen, Mange tak for dit svar. Det giver rigtig god mening det du...

Læs hele brevet og Helens svar


9. april 2025 | Sovevaner | 13 mdr.

Få vores 13 mdr søn i seng på en anden måde

Hej Helen, Vi er førstegangs forældre til Bertram på 13 mdr. Han er lige...

Læs hele brevet og Helens svar


20. marts 2025 | Sovevaner | 15 mdr.

Nattesøvn og natteamning

Hej Helen Mange tak for en virkelig god brevkasse. Den har været helt...

Læs hele brevet og Helens svar


24. februar 2025 | Sovevaner | 15 mdr.

Tvillingedrenge sover meget uroligt og vågner konstant

Hej Helen Tusind tak for din gode brevkasse - den har hjulpet os mange...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Reagensglasbefrugtning, IVF og ICSI

Reagensglasbefrugtning er en fertilitetsbehandling, som bruges hvis insemination ikke er lykkes 3 gange, hvis manden har stærkt nedsat sædkvalitet eller hvis kvinden har ødelagte æggeledere.

Det er en behandling for selve undfangelsen sker uden for kroppen - i et reagensglas.

- Man stimulerer kvindens æggestokke med en kraftig hormonbehandling, der modner op til 10-12 æg på en gang. Disse tages ud, et indgreb der foregår under under lokalbedøvelse.

Læs mere i Babylex

Pethidin ved fødsel

Pethidin er et morfinlignende stof, som især blev brugt ved fødsler førhen i tiden. I dag vil man ofte vælge at tilbyde den fødende en epiduralblokade i stede, hvis hun har voldsomme smerter. I særlige tilfælde kan man dog stadig vælge at give pethidin til fødende. Det gives som injektion, og virkningen indtræder efter ca ½ time.

Der er en del bivirkninger forbundet med at give pethidiin, blandt andet kan det nedsætte ve-aktiviteten, give den gravide kvalme og gøre hende svimmel...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tusinde tak for dit svar på mit sidste brev vedrørende min dreng. Det varmede at blive mødt med forståelse og indsigt – i forhold til lige netop den problematik vi var i på daværende tidspunkt.

Venlig hilsen
Mor til dreng på 3 år


Annonce