Annonce

Annonce

Brev:

Ny rutine i dagpleje


29. september 2016

Kategori:
Alder:
11 mdr.

Ny rutine i dagpleje

Hej Helen.

Jeg skriver fordi vores søn er startet i dagpleje. Han er kørt ind og er der pt fra 7.00-14.30

Jeg synes at det er en mærklig rytme dagplejen kører.

De små børn sover til formiddag allerede fra 8-9 hvor de vækkes. kl 12/12.30 kommer de ud at sove middagslur hvor de så får lov at sove til de vågner. Vores søn vågner som regel mellem kl 14.00 og 14.30. Problemet opstår i at han simpelthen er mere end putteklar kl 18.00. De første dage skulle vi vægge ham kl 6.00 (for at han kunne sove kl 8.00) men nu er han begyndt at vågne ved 05.00 tiden.

Alle dagplejemødre her i byen putter børnene på samme tidspunkt så de har mulighed for at lave aktiviteter sammen i løbet af formiddagen.

Vores dagpleje har prøvet at putte ham i deres fælles barnevogn for at han kunne sove på vej hen til legestue, men han vågner selvfølgelig med det samme de andre børn kommer op i vognen.

Det virker ikke til at tidspunktet står til diskussion.

Men hvad gør vi? Forsætter vi bare som nu med at slutte dagen kl ...


Annonce

... 18.00 og starte den kl 5.00 (måske 05.30 hvis vi er heldige)?

I dagplejen spiser han endnu ikke så godt, så han får en god portion mad når han kommer hjem og igen kl 17.00 hvor han spiser aftensmad sammen med os. Han vågner om natten igen nu og er virkelig sulten og det eneste der får ham til at sove videre er en flaske.

Hans rytme ser altså således ud de dage han er i dagpleje:

05.00 op
06.00 morgenmad
07.00 i dp
8.00 puttes.
09.00 op - formiddagsmad
11.00 frokost
12.00 flaske og puttes.
14.00 op
14.30 hentes og får frugt og brød med ost, evt lidt havregrød.
17.00 aftensmad
18.00 flaske og i seng
mellem 20.00 og 02.00 flaske og sover videre.

Jeg synes det er lidt svært at han allerede ved 17.00 tiden begynder at være virkelig træt og vi er nødt til at putte kl 18.00. Både starter dagen jo så tidligt, men derudover synes jeg det er ærgerligt at vi ikke lige har den der ekstra time eller halvanden sammen med ham om aftenen.

Hvad tænker du om det hele?

De bedste hilsner
Baby Sams Mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

10. april 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Mor kan ikke putte - 10 mdr.

Kære Helen Din brevkasse har været en kæmpe hjælp hele vores tid som nye...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2025 | Sovevaner | 13 mdr.

13 mdr og i seng på anden måde - del II

Hej Helen, Mange tak for dit svar. Det giver rigtig god mening det du...

Læs hele brevet og Helens svar


9. april 2025 | Sovevaner | 13 mdr.

Få vores 13 mdr søn i seng på en anden måde

Hej Helen, Vi er førstegangs forældre til Bertram på 13 mdr. Han er lige...

Læs hele brevet og Helens svar


9. april 2025 | Sovevaner | 9 mdr.

Mælk flere gange hver nat

Hej Helen. Tak for et godt forum med mange gode input. Vi har en datter,...

Læs hele brevet og Helens svar


23. marts 2025 | Udvikling | 10 mdr.

Start i dagpleje - reaktion

Hej Helen Vores dreng, som nu er blevet 10 måneder, er startet i dagpleje....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Bug Buster

Bug Buster er en metode til at fjerne hovedlus. Joanna Ibarra fra den velgørende organisation Community Hygiene Concern i London har udviklet denne metode og princippet i i Bug Busting er, at du i en og samme arbejdsgang får tjekket for hovedlus og også får fjernet lusene.

Metoden bygger på viden om lusenes adfærd og udvikling og på benyttelse af tættekam, almindelig shampoo og hårbalsam. Behandling med insekticider er således overflødig.

Du kan købe "Bug Buster"...

Læs mere i Babylex

Brystspænding

Brystspænding forekommer hos mange kvinder i graviditeten. Ofte er netop brystspænding meget tidligt i graviditeten, for mange kvinder, det første tegn på at de er gravide.

Brystspænding forekommer ofte også i forbindelse med at amning etableres. I begyndelsen producerer kroppen lidt ekstra mælk som vil regulere sig ind efter barnets behov, og samtidig kommer der også lidt ekstra væske i brystvævet.

Hvis brystspændingen i forbindelse med amning er meget smertefuld...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for de altid fine og uddybende svar. De giver os ro på :)

Tak, fra en mor til 2


Annonce