Annonce

Annonce

Brev:

Ammes i søvn - 6 mdr.


31. august 2016

Kategori:
Alder:
6 mdr.

Ammes i søvn - 6 mdr.

Hej Helen

Tak for dit svar på mit forrige brev. Det gav os lidt ro.

Vores datter er blevet meget bedre til at sove i vognen - der er ingen kamp længere. Men vi må dog fortsat trille hende i søvn. Men tror det er ganske normalt?

Lige siden hun var helt lille har jeg ammet hende i søvn. Det har fungeret super fint for os og det har været en fin og hyggelig afslutning på dagen.
Jeg har læst i nogle af dine andre besvarelser rundt emnet, at barnet helst ikke må falde i døvn med brystet i munden. Det har vi dog gjort og så har vi flyttet hende ned i egen seng senere.

På dagtid bliver hun ikke ammet i søvn. Men jeg ammer før hver lur og bærer hende ned i barnevognen. Nogle gange døser hun hen når vi går fra lejligheden og ned i vognen og andre gange er hun helt vågen.

Men jeg er dog kommet dertil hvor jeg godt kunne tænke mig at faderen også kunne putte nogle nætter, så vi kan deles lidt om det. Men jeg ved ikke lige hvordan vi skal komme dertil.
I tiden tager det gerne 1-1,5 time at få hende til at sove helt. Jeg ligger og ammer hende, men hun vågner og bliver meget urolig, når ...


Annonce

... jeg fjerner brystet. Hun ligger og mosler rundt og kan ikke finde søvnen. Jeg skal gerne prøve 3-4 gange før hun er helt væk. Ved ikke om det er "normalt" at det tager så lang tid?

I lang tid har hun sovet fint med en eller to opvågninger, men den sidste tid har hun sovet rigtig dårligt. Vågnet hver 1,5 time hvor hun må til brystet for at falde i søvn igen. Det bliver jo ganske trættende i længden:) Men det passer måske sammen med et udviklingstrin?

Vi har prøvet at vugge hende i søvn, men vi får det ikke til. Og hun bliver helt frustreret, hvis jeg prøver at vugge hende i favnen. Men jeg lugter også af mad.
Så det bliver lidt en dum cirkel, hvor det ender med at hun ligger hos mig og ammer og jeg falder oftest i søvn pga de mange opvågninger og så bliver hun liggende i sengen og skiftevis sover, ammer og er urolig. Dvs hele familien sover dårligt.

Har du nogle redskaber til at komme til et putteritual, hvor vi begge kan putte? Jeg tror ikke på at lade hende ligge og græde sig i søvn.

Hun bruger ikke sut og har ikke vist interesse for bamse eller lignende.

Med venlig hilsen
Sanne

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.

Bider under amning - 6 mdr.

Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.

Må børn under 1 år få nødder?

Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Sover kun 30 min ad gangen

Kære Helen Min søn er 5 måneder, og han er de sidste 1.5-2 måneder begyndt...

Læs hele brevet og Helens svar


8. marts 2025 | Sovevaner | 6 mdr.

Vågenperiode om natten

Kære sundhedsplejerske, Vores lille Luca på 6 måneder (på mandag) har altid...

Læs hele brevet og Helens svar


26. februar 2025 | Sovevaner | 6 mdr.

Urolig i aften- og nattetimer

Kære Helen, Først vil vi – som et par forholdsvis nyudklækkede...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Body Mass Index - BMI

Body Mass Index er en beregning af hvordan en persons højde passer til personens vægt. BMI defineres som vægten i kg divideret med højden i meter i anden (kg/m2).

Et sundt BMI for voksne ligger mellem 18.5-24.9. Man bruger ikke denne måling til små børn, men i stedet bruger man vækstkurver.

Ved at tegne barnets længde/højde og vægt ind på en kurve, så kan man følge om barnet vokser som det skal.

En tommelfingerregel lyder at små børn fordobler...

Læs mere i Babylex

Rabarber

Rabarber er velegnede til grød, kompot, suppe og marmelade. Hvis I ofte bruger rabarber i madlavningen, er det en god idé at tilsætte 'Nonoxal' (kalkchlorid) under kogning.

Dette forhindrer at saften i rabarber reagerer med kroppens kalk, som bl.a. giver ubehagelige reaktioner på tænderne.

Rabarber er bedst tidligt i sæsonen fra april og indtil omkring Skt. Hans. Rabarber indeholder små mængder oxalsyre, og i højsommeren stiger mængden af oxalsyre i stilkene. Hvis...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Tusind tak for dit svar. Det var lige hvad jeg havde brug for!

Tak fra Emmas (18 måneder) mor


Annonce