Annonce

Annonce

Brev:

Hvornår ud af babynest i sengen?


8. december 2015

Kategori:
Alder:
5 mdr.

Hvornår ud af babynest i sengen?

Kære Helen

Jeg har endnu et spørgsmål, som jeg håber du har indspark til:o)

Min dreng har siden han kom hjem fra hospitalet, sovet i sin egen seng om natten. I en lang periode kom han over til mig når han blev ammet om natten og sov resten af natten der. Men nu sover han ofte til tidlig morgen, og efter han er begyndt at trille lidt, er jeg ikke tryg ved at have ham liggende når jeg ikke selv er vågen, så han bliver puttet i tremmesengen igen.

Han sover i sin babynest, som vi har haft stor glæde af. Den har vi slæbt med rundt til hvor han end skulle sove i dagens løb. Således har han haft den i sin vugge, i barnevognen (har han stadig), på ...


Annonce

... køkkenbordet, spisebordet, i sofaen og hvor han nu har ligget sammen med os - også i dobbeltsengen da han var helt lille. Nu har han den bare i tremmesengen og barnevognen, og den giver jo nogen tryghed i det den er kendt:)

Men han er det sidste stykke tid begyndt at trille fra ryg til mave om dagen - og igår fra mave til ryg for første gang - og jeg tænker på, om den så vil være generende for ham i tremmesengen når han begynder at trille om natten? Han skal vel i udgangspunktet have bevægelsesfrihed, eller?

Bør jeg fjerne den i tremmesengen så han kan få mere plads at rode rundt på? Og bør jeg også stoppe med at svøbe ham når han skal sove?

Hilsen

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.

Bider under amning - 6 mdr.

Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.

Må børn under 1 år få nødder?

Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Sover kun 30 min ad gangen

Kære Helen Min søn er 5 måneder, og han er de sidste 1.5-2 måneder begyndt...

Læs hele brevet og Helens svar


8. marts 2025 | Sovevaner | 6 mdr.

Vågenperiode om natten

Kære sundhedsplejerske, Vores lille Luca på 6 måneder (på mandag) har altid...

Læs hele brevet og Helens svar


26. februar 2025 | Sovevaner | 6 mdr.

Urolig i aften- og nattetimer

Kære Helen, Først vil vi – som et par forholdsvis nyudklækkede...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Spinat

Når børn er 6 mdr gamle må de gerne begynde at få lidt spinat.

Du skal dog være opmærksom på, at spinat indeholder Nitrat, og det bør derfor ikke fylde mere end 1/10 af portionen eller alternativt kun gives med 14 dages mellemrum.

Læs mere i min bog Helens bog om børn og mad

Læs mere i Babylex

Fordøjelse baby

Barnets første afføring kaldes meconium, og den er helt sort. I takt med at barnet får mere mælk, skifter afføringen farve, og man kan på afføringen således se, om barnets fordøjelse fungerer.

Babyer, som kun får brystmælk, vil ofte have en gul afføring, som kan gå lidt over i det grønlige. Lugten er syrlig, men ikke ubehagelig, og afføringen virker lidt tynd og grødet. Børn, der ammes, kan have flere dage imellem deres afføringer.

Babyer, der både får brystmælk...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Hvor er det skønt at jeg kan skrive til dig og tak for dine altid fyldestgørende og indlevende svar - det savner jeg meget fra min egen sp!

Mange hilsner
Rikke, mor til dreng på 5 måneder


Annonce