Annonce

Annonce

Svar: Fast føde - 6 mdr.


9. november 2015

Alder:
6 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Louise

Tak for dit brev og dejligt at høre, at du har kunne bruge mit tidligere svar:)

Det er meget lidt kød og fisk, som du skal komme i mosen i starten. Hvis du laver f.eks. en dl mos, vil det sandsynligvis passe med en lille tsk finthakket kød eller fisk. Det vil sige at mosen stadig skal virke blendet og det kød og fisk som tilsættes giver blot en lille smule struktur, så han vænner sig til at mosen ikke er helt cremet. Stille og roligt kan du så lade kød og fisk fylde mere og mere, og stille og roligt kan du også begynde at mose nogle af grøntsagerne med en gaffel, så han på den måde gradvist vænnes til mere bid.

Det samme gælder grød. Du må meget gerne give ham f.eks. havregrød, som laves af flager og derfor giver en grovere grød. Hvis havregrød virker for groft til ham, så kan du blande med boghvedeflager, hirseflager eller quinoaflager og på den måde gøre grøden lidt mere cremet samtidig med at den stadig får lidt mere bid og struktur:)

Blød frugt er f.eks. melon og appelsinbåde. Du skal passe på med pære og banan, som er hårde og ...


Annonce

... som meget let knækker. Pas også på med skræl, som kan sætte sig fast i halsen. Brug i stedet pære- og æblemos som topping på en grød eller som mellemmåltid.

Ristede rugbrødsbjælker er hårde i kanten og bløde i midten og skal udskiftes, når han får opblødt dem for meget. Han skal altid være under opsyn, når du giver ham mad i hånden, som han selv skal sidde med.

Hvis du er meget bange for at han skal få maden galt i halsen, kan du også bruge en frugt feeder eller et frugtnet....


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Foredrag med Helen

Kom til foredrag med Helen Lyng Hansen

Tirsdag 6. maj: Børn & Mad, FOF Aarhus

Se flere foredrag med Helen ...


Du finder dagsplaner, opskrifter osv. i min bog "Helens bog om børn og mad". Vær opmærksom på at få fat i den nyeste udgave fra 2015, der står "ny revideret udgave" på forsiden. Den følger de nyeste retningslinjer der kom fra Sundhedsstyrelsen og Fødevarestyrelsen i februar måned.

Jeg vil også lige nævne, at du gerne må prøve at købe nogle middagsretter på glas - de har en blød konsistens, også selvom de indeholder kød og kan fint bruges i variation med din egen mad. Det kan også være en måde at øve sig på:)

Håber du kan bruge dette lidt videre, fortsat held og lykke!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

18. marts 2025 | Kost og ernæring | 9 mdr.

Uro ved måltider

Kære Helen. Mange tak for dit fine svar angående vores søns søvn. Rom blev...

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.

Må børn under 1 år få nødder?

Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...

Læs hele brevet og Helens svar


8. marts 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.

Min søn på 11 måneder spiser ikke

Kære Helen, Jeg håber virkelig, du kan hjælpe mig, for jeg er en meget...

Læs hele brevet og Helens svar


7. februar 2025 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Det 3. måltid, hvornår?

Hej Helen Min dreng bliver 6 måneder den 18 februar, og har fået skemad i...

Læs hele brevet og Helens svar


4. februar 2025 | Kost og ernæring | 19 mdr.

Mad har ingen interesse

Hej Helen Så er jeg tilbage igen med min evigt tænkende mor hjerne. ...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Epiduralblokade ved fødsel

En epiduralblokade bruges til fødende kvinder, når man ønsker at smertelindre dem fuldstændig under f.eks. udvidelsesfasen, hvorefter man så kan trappe bedøvelsen ned, og den fødende kan presse sit barn ud. Det kaldes også en rygmarvsbedøvelse.

Man har på danske fødesteder idag mulighed for at få en "walking epidual", hvor den fødende har mulighed for at bevæge sig lidt mere. Den tager toppen af smerterne, men er ikke så kraftigt bedøvende, som en egentlig epiduralblokade er.

Læs mere i Babylex

Bæresele

En bæresele giver barn og forældre mulighed for at være tæt sammen, hvilket er ideelt især de første måneder, hvor barnet har brug for tæt kontakt og man også gerne vil have hænderne fri til at lave praktiske ting en gang imellem.

I starten bruges selen kun kortvarigt. Et barn har brug for afveksling, nogle gange vil det have ro og være i fred, andre gange har det behov for varme og nær kropskontakt.

Indtil barnet kan holde hovedet selv, er det vigtigt, at...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Din bog om søvn har været os en rigtig stor hjælp.

Vores dreng er nu 16 måneder og vi har måtte erfare, at han hører til de børn der altid har haft et lille og uforudsigeligt søvnbehov. Men via din bog, har vi fundet ud af at give ham rutiner, der gør at han nu trives og udvikler sig sundt og godt.

Tak fordi du har skrevet den!

Hilsen de glade forældre


Annonce