Svar: Hjemve - 10 år
Kære HM
Du må prøve at tale med din søn om, hvad han er nervøs for. Tal med ham om hvad det værste der kan ske er og være realistisk omkring det og hvad han skal gøre. Foreksempel, hvis han er bange for at blive væk fra gruppen og ikke kan finde hjem, - så vær realistisk omkring at det kan ske, men hvis det sker så ringer du til det her nummer, som du har i tasken.
Hvis han har en god ven i klassen så kan I evt. lave en aftale med ham om, at de to foreksempel sover sammen på turen. Jeg synes også, at I skal tale med klasselæren om situationen og se om det ikke er muligt at lave nogle aftaler hjemmefra, der kan gøre din søn mere tryg. Ofte er det jo sådan på lejrtur, at man bliver inddelt i grupper der skal stå for ...
... forskellige ting. Det vil sandsynligvis være rart for din søn at vide, hvilken gruppe han er i/hvem han skal være sammen med, inden han tager af sted hjemmefra.
Hvis han er meget imod at tage af sted skal han selvfølgelig ikke tvinges. Der kommer aldrig noget godt ud af tvang. Det drejer sig om at finde balancen imellem at få et lille skub, der kan blive til en succesoplevelse og at skulle overskride sine grænser for meget.

Kom til foredrag med Helen Lyng Hansen
Tirsdag 6. maj: Børn & Mad, FOF Aarhus
Hvis I har nogle bedsteforældre som I kender godt kan det ofte også være en god måde at komme hjemmefra. Hos bedsteforældre er der også trygt og de er gode til at forkæle lidt, hvilket man godt kan have brug for, hvis man har hjemve.
Jeg håber at han får en rigtig god tur. Held og lykke med det.
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om transport og ferie:
6. marts 2025 | Transport og ferie | 3 mdr.
Kære Helen. Min mand og jeg venter vores første barn og vi er så heldige, at...
Viden om børn:
Fødder
På grund af den trange plads i livmoderen, bliver mange børn født med indaddrejede fødder. Det kan være den ene fod eller begge. Små børn fødes også let hjulbenede. Det har ofte ingen betydning, og det retter sig efterhånden, som barnet bliver ældre. Nogle børn bliver født med klumpfod, også kaldet varusfod eller talipes equinovarus. Dette kræver speciel behandling.
Den sunde babyfod er bred og med en smal hæl. Barnet kan let sprede sine tæer. Alle børn er platfodet indtil...
Køkkenhygiejne
Når man laver mad til småbørn er god køkkenhygiejne særligt vigtig. Små børns forsvar overfor bakterier er mindre end voksnes, og derfor får børn lettere ondt i maven eller får en maveinfektion.
- Undgå at sprede bakterier mellem madvarer. Hold f.eks. rå grøntsager adskilt fra råt kød, så der ikke kommer jordbakterier på kødet, og så der ikke kommer bakterier fra kødet på grøntsagerne.
- Hold også rå madvarer adskilt fra mad, der er klar til at blive spist. Det...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...