Brev:
Problemer ved putning - 19 mdr.
Kære Helen
Tak for dine gode og kloge svar.
Vores datter har svært ved at falde til ro og finde søvnen om aftenen. Vi har efter nogle ugers fokus på at holde sovetiden omkring kl. 20 set fine fremskridt.
Fire dage i træk faldt hun i søvn omkring kl. 20 - dog med hjælp. Dvs at vi sad hos hende og sang for hende, og blev der til hun sov. Det betyder, at hun nu ikke vil sove selv. I hvert fald ikke før hun er så træt, at hun ikke kan stå op og kalde på os mere (så vi går frem og tilbage i cirka to timer - igen).
De sidste par dage, er hun dermed faldet i søvn kl. 21 - 21.30, så nu er vi tilbage i den dårlige rytme igen.
Lige for at opsummere:
Hun får et bad kl. 19
Havregrød og mælk af kop kl. 19.30
Læser bøger og putter 19.45 til 20
Den sidste halvdel af sidste uge faldt hun i søvn omkring kl. 20 og uden alt for megen hjælp. Men nu skal hun have mere og mere hjælp, og det bliver dermed senere og senere.
Om morgenen (kl. 7) er hun meget træt og næsten ikke til at vække. Og det samme gælder i vuggestuen, hvor de må vække hende efter to timer.
Vi har prøvet (i en uges tid) at holde hende oppe, til vi ved, hun selv kan sove og nærmest besvimer i sin seng, når vi lægger hende. Problemet er, at det virker som om, hun bliver friskere af at få lov at løbe ...
... omkring. Hun er træt, så hun kan ikke koncentrere sig om at læse i bøger eller sidde stille med noget efter kl. 20.30.
Hun vil gerne cykle, løbe og lege med klodser, og det virker som om, hun er overtræt og nærmest løber sig selv tør for energi.
Derfor har vi forsøgt at lægge hende, når hun virkede træt (gnider øjne, gaber, piver, nulrer vores ører). Nogle gange har vi fået hende helt til ro ved at sidde med hende i armene (nogle gange er hun faldet i søvn), men hun vågner op, når vi lægger hende i sengen.
Vi er så desperate for at finde tilbage i rytmen. Både så hun kan sove godt og længe og ikke være "bagud" dagen igennem i vuggestuen, men også så vi kan få lidt af vores aftner tilbage.
Jeg håber sådan, du kan hjælpe med en ny slagplan. Hvad mon vi gør forkert? Hun er jo træt - virkelig træt - når klokken er 20. Hun sover bare ikke. Igår sad min mand hos hende i tre kvarter, hvor hun var ved at falde i søvn flere gange. Men hun ender med at begynde at ligge og synge. Og da han så går bliver hun rigtig ked af det. Så sidder jeg med hende i en halv time, og til sidst går vi til og fra og skiftes til at lægge hende ned og sige godnat og ae på maven.
Vi synes ikke, der er noget, der virker. Vi glæder os meget til at høre, hvad du tænker.
Bedste hilsner
Lina
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
13. april 2025 | Opdragelse | 22 mdr.
Håndtering af selvstændighedsalder og aftenputninger
Kære Helen Jeg skriver til dig igen om vores datter på 22 måneder, som i...
10. april 2025 | Opdragelse | 22 mdr.
Reaktion på at være blevet storesøster
Kære Helen Jeg skriver til dig igen om min datter på 22mdr som er blevet...
4. april 2025 | Sovevaner | 22 mdr.
Opfølgning på opvågninger om natten - 22mdr
Kære Helen Tak for dit svar vedr. mit brev om min datters opvågninger....
4. april 2025 | Sovevaner | 22 mdr.
Kære Helen Jeg skriver til dig om min datter på 22mdr. Hun er generelt en...
4. februar 2025 | Kost og ernæring | 19 mdr.
Hej Helen Så er jeg tilbage igen med min evigt tænkende mor hjerne. ...
Viden om børn:
Sutteflaske
For børn der ikke ammes er det vigtigt at man køber en ordentlig sutteflaske. Flasken skal passe til barnet og barnets evne til at sutte.
Det anbefales at man lader barnet "arbejde lidt for føden". Det vil sige at hullet i sutten ikke skal være for stort. Det at barnet skal bruge kræfter på at sutte er vigtigt for kæbernes og tændernes udvikling. Desuden er der en risiko for at barnet kan få ondt i maven, hvis det får maden for hurtigt.
Sutteflaske-sutterne findes...
Cykelstol
De fleste børn vil fra ca. 9 måneders alderen sidde så stabilt, at de begynder at kunne sidde i en cykelstol monteret på en voksencykel.
Vælg en stol som har justerbare fodstøtter og remme til at spænde fødderne fast, så barnets fødder ikke kan komme i klemme i hjulet. En frakkeskåner på hjulene, kan være en god idé at sikkerhedshensyn.
Cykelstolen skal være spændt fast til cyklens stel. Det er ikke sikkert nok, hvis den kun er spændt fast til bagagebæren.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.