Svar: Hjælp til putteritualer
Kære forældre
Tak for jeres brev og fine beskrivelse af jeres lille datter og hendes dagsrytme - jeg vil meget gerne dele lidt tanker med jer - lige nu tænker jeg faktisk at det er lidt for tidligt at arbejde på "falde i søvn i egen seng", derimod vil det være en idé at hjælpe hende til ny rytme...:)
Det gennemsnitlige søvnbehov når man er 6 måneder gammel er ca 14.5 time i døgnet og mange børn (og forældre) trives rigtig godt med en rytme, hvor barnet sover ca 3-4 timer samlet i løbet af dagen og 10-11 timer om natten.
Jeres datter har en anden rytme - hun sover en del mere om dagen og sover derfor naturligt en kortere nattesøvn. Ofte sover hun f.eks. fra kl 23 til 08/09 - altså 8-9 timer om natten og så sover hun 5-6 timer om dagen. Hun må gerne sove sådan, hun må gerne have en sådan rytme, hvis både hun og I trives med det. Man skal som udgangspunkt ikke ændre på noget der fungerer, men hvis I føler, at det er tid til at ændre på rytmen, så hverdagen hænger bedre sammen, så er det faktisk også helt okay at gøre dette nu.
Nu hvor hun er blevet 6 måneder gammel, kan det være rigtig godt at I forsøger at starte dagen til samme tid hver dag og at I ikke sover alt for længe om morgenen - simpelthen for at hun ikke går så sent i seng om aftenen. Et fast stå op tidspunkt vil ofte betyde, at hun også begynder at sove formiddagslur og middagslur til samme tid. Og samtidig med dette er hun nu begyndt med skemad, hvilket også vil være med til at skabe mere rytme. Stille og roligt skal hun øges til to måltider dagligt og i løbet af få uger skal hun have 3 mindre måltider dagligt - så I i løbet af de næste 3 uger kommer til at følge en plan, der ser således ud:
Tidlig morgen 05/06: Ammes og sover videre
Morgen 8: Tilbydes lidt havregrød, frisk frugt i hånden at gumle på selv, lidt frugtmos (jerntilskud), vand af kop.
Formiddag 9-9.30: Ammes og puttes til formiddagslur
Frokost 12: Tilbydes lidt øllebrød eller grøntsagsmos og der begyndes stille og roligt med kød eller fisk i mosen, suppleres med lidt ristede rugbrødsbjælker, agurk eller lignende i hånden, vand af kop.
Ammes og puttes til middagslur - her er klokken måske 13-13.30 - det afhænger af hvor lang en formiddagslur hun tager
Eftermiddag 16-17: Ammes
Tager evt. en lille ekstra powernap her, men det er ikke sikkert, det afhænger af, hvor lang middagsluren er
Aften 18: Tilbydes grøntsagsmos, der begyndes stille og roligt med kød eller fisk i mosen, suppleres også her med lidt brødskorper, agurk eller lignende. Vand af kop.
Ammes og puttes til natten ca kl 20 ...
... - igen afhænger tidspunktet dog af, hvorvidt hun har sovet 2 eller 3 lure i løbet af natten og hvor sent hun står op fra sin sidste lur
Sen aften 23-24: Ammes rigtig godt og sover videre
Midt nat 03: Denne amning trappes stille og roligt ud i takt med at hendes indtag af mad sættes op i løbet af dagen.
Som I kan se, så er denne plan lavet sådan, at jeres datter følger en fast rytme, hvor hun tilbyds skemad og vand af kop, når hun vågner af en lur og tilbydes brystet før hun puttes til næste lur. Det er en god måde at skabe plads til både skemad og mælk og dermed sikre, at hun får nok og stille og roligt ikke behøver søge brystet om natten.

Kom til foredrag med Helen Lyng Hansen
Tirsdag 6. maj: Børn & Mad, FOF Aarhus
Planen er også lavet sådan, at hver dag starter sådan at hun altid spiser morgengrød kl 8 - det kan også være kl 7 eller kl 9 - men det vil have betydning for, hvordan resten af dagen forløber og dermed betydning for hvornår hun sover og dermed går til ro for natten. Og det betyder altså også at hvis hun ikke vågner af sig selv om morgenen, så bliver I nødt til at vække hende. Naturligvis kærligt, nænsomt og hele tiden huske på, at I ikke vækker hende for at fjerne søvn fra hende, men for at hjælpe hende ind i en bedre rytme - hun skal stadig sove mindst 14 timer i døgnet og skal stadig have sine to gode lure i løbet af dagen, men det er tidspunkterne som I forsøger at ændre på:)
I takt med at I begynder at følge denne plan, så vil hendes indtag af mad i løbet af dagen stige og samtidig bliver hun stadig ammet før hun skal sove. Hun skal også ammes om aftenen, før hun puttes og det vil være super godt, at du her lægger dig med hende i dobbeltsengen og ammer hende der. Lad hende gerne ligge og når du så selv går i seng sen aften - prøv om du kan holde dig vågen til kl ca er 23, så ammer du hende rigtig godt, gerne fra begge bryster og herefter flytter du hende over i egen seng, som jo er koblet til din seng :) Hun ligger altså på en gang tæt ved dig og også lidt på afstand. Hun kan ikke selv tage brystet om natten, men hun kan mærke at du er der, du kan lægge en hånd over på hende, berolige med dine hænder og din nærhed og på den måde hjælpe hende videre i søvnen uden at du behøver amme hende - og på den måde lærer hun at sove i egen seng.
Og hvordan det så forløber kan vi tage til den tid - lige nu er mit forslag, at I starter med at hjælpe hende til mere fast rytme hele dagen igennem. Måden dagen forløber på har også betydning for, hvordan natten forløber:) Og så tager vi det med at "falde i søvn i sin egen seng" hen af vejen...
Håber du kan bruge dette lidt videre - fortsat held og lykke.
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Gør pusletid til hyggetid - med naturlig pleje fra Olívy
En ren ble er det primære formål, når ens baby bliver lagt til rette på puslepladsen. Men faktisk er pusletiden meget mere end blot en praktisk opgave. Det er en unik mulighed for at styrke båndet til dit barn, stimulere sanserne og skabe tryghed. En god pusleoplevelse handler ikke kun om ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:
13. april 2025 | Sovevaner | 3 mdr.
Kære Helen Jeg har nu forsøgt at bruge nogle af dine råd ift min datter på...
10. april 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Kære Helen Din brevkasse har været en kæmpe hjælp hele vores tid som nye...
10. april 2025 | Sovevaner | 2 år, 7 mdr.
Kære Helen. Vi søger råd til at få putning til at fungere. Vi har pga....
10. april 2025 | Sovevaner | 13 mdr.
13 mdr og i seng på anden måde - del II
Hej Helen, Mange tak for dit svar. Det giver rigtig god mening det du...
9. april 2025 | Sovevaner | 13 mdr.
Få vores 13 mdr søn i seng på en anden måde
Hej Helen, Vi er førstegangs forældre til Bertram på 13 mdr. Han er lige...
Viden om børn:
Madras til barnevogn
En barnevognsmadras kan være lavet af forskellige materialer, f.eks. skumgummi. Det betyder, at madrassen let suger kondensvand, der naturligt vil samle sig i barnevognen, når barnet sveder eller bare trækker vejret. Derfor er det vigtigt, at madrassen løftes op og stilles på højkant dagligt, og når barnevognen ikke bruges, så madrassen er tør, når barnet skal ligge på den.
Om vinteren kan det være nødvendigt at tage madrassen med ind, så barnet ikke lægges på en iskold madras,...
Vugge - vugning, bevægelse
At blive vugget, vippet og bevæget er med til at stimulere det lille barns vestibulærsans, også kaldet labyrintsans. Denne sans udvikles tidligt i graviditeten, og det ufødte barn får stimuleret denne sans, når moderen bevæger sig rundt. Når den gravide mor går omkring, så bliver barnet naturligt vugget og bevæget i livmoderen.
Det indre øre består af to dele: Balanceorganet og sneglen (Cochlea). Disse to dele kaldes med en fællesbetegnelse for labyrinten. Balanceorganet består...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Min mand og jeg har så ofte talt om, at vi burde skrive til dig og fortælle, hvor fantastisk din brevkasse er.
Vi har aldrig selv skrevet til dig, men har fundet svar på så mange spørgsmål via dine svar til andre i lignende situationer.
Jeg beundrer dine evne til at formidle, og jeg elsker din tilgang til børn og forældre og alle de ting man sammen kommer igennem!
Dine svar stemmer så utrolig fint overens med præcis den måde, vi forsøger at være forældre på. Som førstegangs-forældre betyder det helt utrolig meget, at finde opbakning et sted man har tillid til og kan identificere sig med. Og det kan vi hos dig!
Det er så rart at have dine ord med i bagagen, hvis noget er svært eller andre synes, vi f.eks. burde skælde ud, når vores søn et par gange har haft det, du beskriver som fortvivlelses-anfald - er det så rart at kunne sige, at vi ikke er de eneste, der mener, det skal tackles helt anderledes.
Så kære Helen, tusind tak for dine altid inspirerende og varme svar - Tak for dig! Det er fantastisk at kunne søge råd og vejledning på alle tider af døgnet i din brevkasse!
De varmeste hilsner med ønsket om en rigtig god dag - uden tvivl også fra min mand.
Familien S