Annonce

Annonce

Brev:

Uro og søvn - 3 mdr.


26. november 2014

Kategori:
Alder:
3 mdr.

Uro og søvn - 3 mdr.

Kære Helen

Tak for dit sidste svar. Desværre var det ikke så brugbart, fordi jeg ikke beskrevet problemstillingen og vores situation godt nok. Heldigvis har det i mellemtiden løst sig. Nu henvender jeg mig med et andet spørgsmål omkring søvn og vil forsøge at beskrive det lidt bedre. :)

Min søn er, som sagt før, født 6 uger for tidligt, hvorfor han nu er ca. 3,5 måned (10 uger i korrigeret alder). Han har været "typisk præmatur", så han har skullet have hjælp til alt (søvn, spisning, skærmning, følelsesregulering, døgnrytme osv.). Alt i alt går det endelig rigtig godt med ham, da han er begyndt at smile rigtig meget og sige fra, når han bliver overstimuleret, inden det kammer over. Det har dælme været hårdt at nå hertil, og vi har efterhånden kæmpe stor værktøjskasse med redskaber, som vi bruger flittigt. ;)

Søvnen har været et problem fra starten. Den første måned efter vi kom hjem fra sygehuset sov han ikke mere end én gang i løbet af dagen (og var ulykkelig resten af tiden), og om natten, kunne han i forbindelse med amning være vågen i 2-3 timer af gangen. Jeg har selvfølgelig gjort alt for at signalere, at det var nat. Heldigvis er det via hårdt arbejde blevet meget bedre. Nu sover han to gode lure på 2-4 timer om dagen, og det er en enkelt gang lykkes os at få ham til at tag en tredje kortere lur en dag, hvor han ikke havde sovet så mange timer, som han plejede. Tidligere stod jeg op og ammede ham om natten for at skåne min kæreste, der skulle op på arbejde, men nu er han midlertidigt blevet smidt i gæstesengen, og det har betydet, at min søn som udgangspunkt ikke forlader soveværelset om natten. Derfor er han nu kun vågen 30-60 minutter af gangen om natten.

Når han bliver puttet mellem ...


Annonce

... kl. 18.30 og 20.30 tager han et langt stræk på 5-7 timer. Hvis han er kommet tidligt i seng (18.30), får han flaske to gange i løbet af natten og hvis han er kommet senere i seng, skal han ofte kun have mad én gang ved en 3-tiden. Han sover bedst i sit første søvnstræk, hvor han kun er urolig, når han "varmer op til at vågne". Uroligheden kommer til udtryk ved, at han begynder at grynte, vride sig, kaste hovedet til begge sider, hvorefter der er ro igen i et par minutter, og så starter det forfra. Jo tættere han kommer på at vågne, jo kortere er intervallerne. Dette kan starte op til to timer før han reelt vågner, og jo længere ud på natten vi kommer, jo mere urolig bliver han. Det betyder, at jeg ikke får sovet fra kl. 3 om natten, og jeg har en fornemmelse af, at han også er mere vågen end sovende fra ved en 3-tiden. Da han ikke græder, tager jeg ham ikke op, fordi jeg har en idé om, at han, når han når 3-4 måneder i korrigeret alder, vil begynde at forstå, at han skal sove.

Andet vigtig info: Spisningen har været et helt andet problem, så efter mange forsøg og overvejelser får han nu kun flaske med MME, hvilket har givet os ro omkring spisningen. Ang. putning, så kan han stadig ikke finde ro uden et svøb, så han er altid svøbt, når han bliver puttet - også efter natflaskerne.

Jeg er nysgerrig på, hvad hans urolighed handler om, og om det er noget, du har hørt om før? Jeg har en fornemmelse af, at det bliver bedre, når han får en bedre fornemmelse af døgnrytme, men er også bange for, at det ikke bliver bedre. Jeg har forsgøt at give ham flaske i vuggen, men han spiste ikke nok (og fik ikke nok kontakt), så det stoppede jeg med. Nu håber jeg ikke, det er blevet for flyvsk. :)

Med venlig hilsen
C

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Gør pusletid til hyggetid - med naturlig pleje fra Olívy

En ren ble er det primære formål, når ens baby bliver lagt til rette på puslepladsen. Men faktisk er pusletiden meget mere end blot en praktisk opgave. Det er en unik mulighed for at styrke båndet til dit barn, stimulere sanserne og skabe tryghed. En god pusleoplevelse handler ikke kun om ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

13. april 2025 | Sovevaner | 3 mdr.

Gråd i barnevogn - del 2

Kære Helen Jeg har nu forsøgt at bruge nogle af dine råd ift min datter på...

Læs hele brevet og Helens svar


4. april 2025 | Sovevaner | 2 mdr.

Gråd i barnevogn - 2 mdr.

Hej Helen Tak for dit svar til mit brev “Dårlig dagssøvn 2mdr”. Du har...

Læs hele brevet og Helens svar


1. april 2025 | Sovevaner | 2 mdr.

Dårlig dagssøvn 2mdr

Kære Helen Jeg har en datter på 11 uger, som har meget svært ved at sove....

Læs hele brevet og Helens svar


22. marts 2025 | Sovevaner | 2 mdr.

Natfest

Kære Helen. Uanset hvornår vi lægger vores søn, vågner han HVER nat mellem 3...

Læs hele brevet og Helens svar


8. marts 2025 | Sovevaner | 2 mdr.

Lang eftermiddagslur - kortere søvnstræk om natten

Hej Helen. Vores søn på 2 måneder sover i løbet af dagen lure på 1-2 timer,...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Regnslag

Du bør vælge regnslag der har Varefakta mærke. Det betyder at regnslaget er godkendt med hensyn til at kunne sikre barnet luft nok.

Du bør jævnligt sikre at elastikken i regnslaget er i orden. Er den for løs, kan selv et lille barn trække regnslaget ind i barnevognen og blive kvalt.

Regnslag bør kun anvendes, når man går tur i regnvejr og bør således ikke være på vognen, hvis det ikke regner.

Stil barnevognen under et halvtag, hvis det regner, når...

Læs mere i Babylex

Mekonium - den første afføring

Mekonium er betegnelsen for den første afføring, som spædbarnet har. Afføringen er sort og klæbrig og ser ud som tjære.

Det, der kommer ud, er det fostervand, som barnet har drukket, da det lå inde i maven. Det indeholder blandt andet hår og afstødte hudceller. Fostervand, hår og hudceller samler sig i tarmen og bliver udskilt som mekonium, når barnet bliver født. Nogle gange udskiller barnet mekonium forbindelse med fødslen, hvilket er med til at give grønt fostervand.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for en MEGET god brevkasse, hvad skulle jeg dog gøre uden den.

Mor til dreng knap 6 uger


Annonce