Brev:
Min baby vil ikke køre i klapvogn
Kære Helen,
Andre børn gør det og mange mødre kigger på mig med enorm overraskelse, når jeg alslører, at min datter aldrig har elsket at køre i hverken barnevogn eller klapvogn.
Først havde vi en hundedyr kombivogn, og hun skreg fra det sekund hun blev lagt ned i barnevognen og blev ved til vi kom hjem. Folk anbefalede, at hun bare skulle vænnes til det, men hun skriger gerne i en time og så voldsomt, at vi var og er bange for, at hun bliver kvalt. Så vi prøver igen og igen, men lader hende ikke bare skrige!
I USA købte vi en ok klapvogn, som hun har tålt i tyve min ad gangen, når ryggen har været helt rejst op, så hun kunne se ud. Jeg synes ikke det var god nok kvalitet for hende. Ville gerne have en vogn, hvor hun kunne tage en god lur, så nu har jeg købt en city elite. Hun skriger fra hun bliver sat ned i den til hun bliver taget op. Idag gik jeg faktisk med hende i en halv time, men altid med små klynk og lidt gråd. Resten af turen og dagen havde jeg hende i bæresele, og det kan ikke fortsætte, fordi hun nu vejer ti kilo.
Det er sket to gange, at hun er faldet i søvn i en klapvogn, så det er ...
... ikke min ambition. Hvis hun bare ville sidde i den! I den nye vogn, kan hun kun kigge ud af, og det er ikke optimalt, men der er så meget andet ved den, der er godt. I barnevognen kunne hun se op på mig, men det hjalp ikke. I bæreselen kan hun også vende mod mig, men det nægter hun. Det er interessant, at hun er så meget "på" og samtidig har det her enorme behov for tryghed på min arm. Her ville hun være lykkelig hele dagen.
Hvad anbefaler du, at vi gør? Skal jeg bare acceptere, at det er sådan min lille prinsesse er? Skal jeg købe endnu en vogn? Vi har jo kun tre ;) Skal jeg vænne hende til det og i så fald, hvad er opskriften på det? Idag var jeg sammen med en anden mor, og hendes søn sad bare i vognen og nød udsigten. Da det blev tid til en lur, lagde hun bare sædet ned, og han faldt i søvn på farten! Jeg gik med en datter på armen, der hverken ville i bæresele eller sidde i vognen og måtte skynde mig HJEM for at hun kunne sove. Det lyder nok som om jeg "føjer" hende meget, men hendes gråd er virkelig voldsom. Håber virkelig du har et par gode råd at dele.
Hilsen moren
til verdens dejligste datter
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
10. april 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Kære Helen Din brevkasse har været en kæmpe hjælp hele vores tid som nye...
9. april 2025 | Sovevaner | 9 mdr.
Hej Helen. Tak for et godt forum med mange gode input. Vi har en datter,...
9. april 2025 | Sovevaner | 8 mdr.
Opvågninger om natten - 8.5 måned
Kære Helen. Vores datter er 8.5 måned og er i 5 måneders tid vågnet hver...
23. marts 2025 | Udvikling | 10 mdr.
Hej Helen Vores dreng, som nu er blevet 10 måneder, er startet i dagpleje....
18. marts 2025 | Kost og ernæring | 9 mdr.
Kære Helen. Mange tak for dit fine svar angående vores søns søvn. Rom blev...
Viden om børn:
Krydderurter
På persille, purløg og andre krydderurter og bladgrøntsager som f.eks. spinat og salat, kan der være jord og dermed jordbakterier - selv efter grundig vask. Bakterierne kan vokse, hvis maden gemmes eller ved genopvarmning, og de kan medvirke til dannelse af nitrit. Nitrit kan reagere med blodets hæmoglobin, så det ikke kan transportere ilt rundt i barnets krop.
"Grønt drys"på varm mad må derfor ikke gives til spædbørn og småbørn. Friske krydderurter og bladgrøntsager må dog...
Hoppegynge
Små børn skal have mulighed for at bevæge sig så meget som muligt i dagligdagen. Men, en hoppegynge anbefales ikke.
En hoppegynge belaster barnets ryg og ben, og barnet får ikke en bedre balance af at sidde i en hoppegynge. Når barnet sidder i en hoppegynge, er det en passiv bevægelse, og selve hoppet kan give barnet mange stød op i ryggen.
De fleste børn begynder omkring 6 måneders alderen at lave hoppebevægelser, og de vil ofte gerne hoppe på forældrenes skød....
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.