Brev:
Falde selv i søvn
Kære Helen.
Så har vi virkelig brug for din hjælp.
Vores dejlige datter, der er knap 10 mdr gammel har indtil er indtil nu faldet indøvningen ved mit bryst om aftenen når hun skal sove. Det har indtil nu fungeret fint, men nu falder hun først i søvn omkring kl 23 og vi er derfor begyndt at savne noget voksetid om aftenen.
Måske du har brug for lidt viden omkring vores dagsrytme:
Kl ca 5.00 får en ammetår og sover videre.
Kl. 8.00 a 8.30: vi vågner.
Kl. 9.00: morgenmad.
Kl 10.30-11.00: hun får et powernab ved brystet
Kl. 12:30: frokost
Kl 13.30: middagslur i barnevognen. Hun puttes i barnevognen, hvorefter jeg enten går en tur eller triller den frem og tilbage. Hun falder i søvn efter 5-10 min og sover oftest 2,5 - 3 timer.
Kl 16.30: eftermiddagsmad
Kl 21:00: nattøj og tandbørstning.
Derefter sætter jeg mig i sofaen og ammer min datter. De første 5-10 min er hun vågen og spiser, derefter falder hendes øjne i og hun spiser fortsat i 1, 5 time. Så slipper hun brystet og sover. Jeg bærer hende derefter ovenpå og ligger hende i sin seng.
Vi vil gerne have hjælp til, hvordan vores pige kan lære at falde selv indøvningen i sin ...
... seng.
Jeg tænker at vi skal have et mere fast putteritual med nattøj, tandbørstning, sang / historie samt amning, men i hvilken rækkefølge og hvorhenne??
Hvordan gør vi det med putning sådan rent praktisk og hvad gør vi, hvis følgende sker?! Hun ligger bare og snakker og snakker.....? hun rejser sig op i sengen...? hun begynder at græde.....? Og hvad gør vi hvis det efter flere timers kamp ikke lykkes at få hende til at sove.....?
Hun bruger desværre ikke sut og det er det jeg synes gør det uoverskueligt. Brystet er den eneste måde, hvorpå jeg kan få hende til at falde til ro og slappe af. Hun har en nusseklud, men hun bruger den ikke rigtigt. Kan dog godt lide at ligge med hovedet tæt op af barnevognens 'væg' eller nussekluden. Gør det dog ikke hver gang og holder ikke på kluden. Hun vil også gerne holde sutten i hånden når hun falder i søvn i sin barnevogn.
Vi skal på camping om 14 dage og tænkte at gå igang med projektet inden, men kan det betale sig, da vi jo ikke så godt kan fortsætte på campingpladsen hvis det endnu ikke fungerer helt endnu.
Ser meget frem til at høre fra dig og er spændt på at komme igang.
Mange hilsner fra
Natteravnen.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
10. april 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Kære Helen Din brevkasse har været en kæmpe hjælp hele vores tid som nye...
9. april 2025 | Sovevaner | 9 mdr.
Hej Helen. Tak for et godt forum med mange gode input. Vi har en datter,...
9. april 2025 | Sovevaner | 8 mdr.
Opvågninger om natten - 8.5 måned
Kære Helen. Vores datter er 8.5 måned og er i 5 måneders tid vågnet hver...
23. marts 2025 | Udvikling | 10 mdr.
Hej Helen Vores dreng, som nu er blevet 10 måneder, er startet i dagpleje....
18. marts 2025 | Kost og ernæring | 9 mdr.
Kære Helen. Mange tak for dit fine svar angående vores søns søvn. Rom blev...
Viden om børn:
Præmature allergidisponerede spædbørn
Hos meget små præmature allergidisponerede børn kan der være mere væsentlige ernæringsproblemer end allergiforebyggelse at tage højde for. Derfor må man altid tage individuelle hensyn, hvor det vigtigste er, at barnet kommer i trivsel.
Et præmaturt barn tilbydes samme allergiforebyggende diæt som mature allergidisponerede spædbørn. Modermælk er den bedste ernæring, og hvis dette ikke er muligt tilbydes barnet en special erstatning.
Det vides ikke, hvor længe det er...
Bæresele
En bæresele giver barn og forældre mulighed for at være tæt sammen, hvilket er ideelt især de første måneder, hvor barnet har brug for tæt kontakt og man også gerne vil have hænderne fri til at lave praktiske ting en gang imellem.
I starten bruges selen kun kortvarigt. Et barn har brug for afveksling, nogle gange vil det have ro og være i fred, andre gange har det behov for varme og nær kropskontakt.
Indtil barnet kan holde hovedet selv, er det vigtigt, at...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.