Svar: Dagplejeskift - 2 år, 5 mdr.
Kære forældre
Tak for jeres brev :)
Det er godt nok en svær situation, og jeg kan godt forstå, at I synes det er svært at finde ud af, hvad der vil være bedst…
Et eller andet sted tænker jeg, at det vigtigste er, at han er tryg og glad. Det må komme forud for x-antal skift. Jeg er derfor mest tilhænger af at vælge den gamle dagplejer, som kender ham og som han er glad for - så han får to rigtig gode måneder, før han skal starte i børnehave. Hvis I har mulighed for at han kan komme tilbage til hende, så synes jeg det lyder dejligt for ham.
Hvordan er det med børnehaven? Er I sikre på pladsen og fra hvilken dato har I plads? Hvis I ikke har ...
... fået en fast dato endnu, så er der jo den mulighed, at han kommer til at starte senere, så han kommer til at være i dagplejen lidt længere tid - og det taler igen for at være hos den dagplejer, hvor han er mest tryg og glad. Det kan også være at I kunne tale med pladsanvisningen om, hvorvidt han kan starte tidligere i børnehaven, så han ikke behøver flere skift, men kan starte direkte i børnehaven efter jeres ferie… Nogle steder modtager man børn i børnehave før de er fyldt 3 år, andre steder så skal de være fyldt 3 år, før de bliver flyttet.

Kom til foredrag med Helen Lyng Hansen
Tirsdag 6. maj: Børn & Mad, FOF Aarhus
Jeg håber, I kan bruge disse tanker lidt videre og at I finder en løsning, som kan fungere for jer og jeres dreng:)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om diverse:
28. januar 2025 | Diverse | 0 mdr.
Kære Helen Så kom lillesøster til verden, og det er gået rigtig godt....
28. oktober 2024 | Diverse | 4 mdr.
Kære Helen Tusind tak for dit sidste svar, det gav ro herhjemme! Men nu...
Viden om børn:
Mellemmåltider børn
Børn har brug for at få 3-4 mellemmåltider i løbet af dagen. Børn over 1 år bevæger sig ofte meget og mellemmåltiderne sikrer deres energibehov. Derfor skal mellemmåltider også være sunde.
Mellemmåltiderne vil ofte ligge formiddag, eftermiddag, før aftensmaden og som godnatmåltid.
Mellemmåltider kan være:
- Grovbolle f.eks. havregrynsboller, eller grovbrød med lidt frugt
- Rugbrødssnitter med smør, ost, frugt
- Frisk frugt, råkost,...
CE-mærket
Se efter CE-mærket når du køber legetøj
Legetøj skal være CE-mærket. Det er en sikkerhed for at legetøjet opfylder en række krav til sundhed, sikkerhed og miljø. CE-mærket er fælles for Europa og det er Forbrugerstyrelsen, Sikkerhedsstyrelsen og Miljøstyrelsen, der holder øje med at reglerne for CE-mærkning overholdes. Der foretages løbende stikprøvekontroller for at kontrollere at det legetøj, vi kan købe til vores børn, er i orden.
Du skal også være opmærksom på...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Først og fremmest tusind tak for en rigtig god brevkasse, hvor vi som førstegangsforældre har fået svar på rigtig mange spørgsmål, bare ved at sidde og surfe lidt rundt i kategorierne. Dine gode svar har virkelig været en stor hjælp hele vejen igennem.
Bedste hilsner
Malene og Maria på 6 uger