Annonce

Annonce

Svar: Brød og mellemmåltider


13. februar 2013

Alder:
9 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Malene

Tak for dit brev :)

Din datter har brug for ca 3 amninger i døgnet med den alder hun har nu og de ligger ofte hensigtmæssigt inden middagslur, aften og sen aften. I 10 måneders alderen vil 2 amninger ofte være passende og her vil man ofte amme aften og sen aften og mælkeindtag fra bryst om dagen forsvinder således helt. Derfor er det uhensigtsmæssigt, hvis du begynder at amme formiddag og måske eftermiddag i stedet for at give mellemmåltider. Det er vigtigt at mælkeindtaget generelt skæres ned, så der bliver plads til mere varieret mad.

Du kan bage forskellige typer brød og du kan også købe brød. Det gør ikke noget at hun ikke er så vild med rugbrød, hun kan få andre former for fiberholdigt brød. Du kan godt få lysere brødtyper med et højt fiberindhold og stadig uden hele kerner, som hun måske vil synes om.

Alternativet til brød er naturligvis grød - men det bør hun ikke få mere end 2 måltider af dagligt. Ofte morgen og som godnatgrød.

Med den alder hun har, kan hun dog godt få yoghurt, tykmælk, A38 og lignende og du kan her komme rugbrødsdrys på, så hun på den måde også får rugbrød/brød. En lille smule havregryn kan også kommes på.

Som mellemmåltid kan du også tilbyde hende grøntsager - det kan være lidt kogte ærter, majs, gulerod, blomkål, broccoli - du kan købe frosne grøntsager, som du kan varme, det kan være praktisk. Det ...


Annonce

... kan også være frisk grønt som agurk, rød peberfrugt, avokado eller lignende.

Hun kan få kartofler, bulgur, ris, pasta - og gerne variere mellem fuldkorns typer og hvedepasta. Variation er vigtigt. Hvis hun ikke spiser så meget brød til frokost, kan du sikre hende fuldkorn på anden vis og naturligvis suppleret med kød, fisk, grøntsager, æg osv. I mange lande spiser man jo slet ikke rugbrød, det er et meget dansk fænomen.

Med hensyn til at vække hende, så er det rigtigt at børn som udgangspunkt ikke skal vækkes. Når børn sover, så har de brug for at sove og de vågner naturligt, når de ikke har brug for at sove mere.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Foredrag med Helen

Kom til foredrag med Helen Lyng Hansen

Tirsdag 6. maj: Børn & Mad, FOF Aarhus

Se flere foredrag med Helen ...


Der er dog, som med de fleste ting, altid undtagelser og hvis man har et barn, der f.eks. har en døgnrytmeforstyrrelse så barnet måske sover alt for meget om dagen og alt for lidt om natten, så kan det godt være nødvendigt at vække barnet, for at få en anden rytme etableret. Det skal man dog ikke gøre uden at vide, hvordan man gør det :) Hos jer lyder det som om at lillepigen trives med sin rytme og at det ikke giver problemer at hun ofte sover sen middagslur. Så længe hun trives med den rytme og I synes det fungerer godt, så skal du ikke vække hende.

Måske er din datter en ugle, der trives rigtig godt med at være vågen og aktiv om aftenen og sover længere om morgenen - og det må hun naturligvis gerne.

Håber du kan bruge dette videre:)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

18. marts 2025 | Kost og ernæring | 9 mdr.

Uro ved måltider

Kære Helen. Mange tak for dit fine svar angående vores søns søvn. Rom blev...

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.

Må børn under 1 år få nødder?

Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...

Læs hele brevet og Helens svar


8. marts 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.

Min søn på 11 måneder spiser ikke

Kære Helen, Jeg håber virkelig, du kan hjælpe mig, for jeg er en meget...

Læs hele brevet og Helens svar


7. februar 2025 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Det 3. måltid, hvornår?

Hej Helen Min dreng bliver 6 måneder den 18 februar, og har fået skemad i...

Læs hele brevet og Helens svar


4. februar 2025 | Kost og ernæring | 19 mdr.

Mad har ingen interesse

Hej Helen Så er jeg tilbage igen med min evigt tænkende mor hjerne. ...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Graviditet

Det første tegn på, at du er gravid, er normalt udebleven menstruation, eller at du bløder meget lidt. Derudover kan du få kvalme - især om morgenen. Dine bryster kan vokse og blive ømme. Du kan også opleve at være ekstra træt.

Har du mistanke om, at du er gravid, så er det en god idé at tage en graviditetstest. Du bør også altid kontakte din læge, for at aftale tid til en graviditetskonsultation.

Graviditeten varer normalt 40 uger, og lægen vil beregne din...

Læs mere i Babylex

Forkælelse - forkælede børn

Små børn kan kun fortælle dig, at de har brug for din hjælp ved at græde. Et lille barn kan ikke på anden måde give udtryk for, at det har behov for at blive taget op, blive skiftet, få mad, blive pludret med, krammet osv.

Derfor skal du altid reagere, når det lille barn græder. Det er en skrøne, at børn udvikler deres lunger, ved at få lov til at græde. Og det er heller ikke korrekt, at man forkæler et barn ved at reagere på dets gråd, tværtimod.

Små børn kan ikke...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Jeg vil bare sige tusind tak for hjælpen! Det var et wake-up-call at få dit klare svar ... Dejligt at få at vide så entydigt at tingene ikke er i orden.

Alt går meget bedre nu, vi kan nemt aktivere ham, putning går stort set problemfrit nu og aflevering i vuggestue er også meget bedre. Det har været så godt at komme ud af den dårlige vane - jeg har bare ikke tidligere tænkt på at det var vaner der skulle ændres.

Tusind tak for hjælpen - det har betydet utrolig meget for os.

Med venlig hilsen
Rikke, mor til dreng på 21 måneder


Annonce