Brev:
Kræsen eller hvad?
Hej Helen
Jeg har før skrevet til dig om søvn, vi er ikke kommet så langt med det, men det ser ud til at det går fremad :)
Nu vil jeg høre dig om en anden ting. Han er nu 21 måneder, og vi kan ikke få ham til at spise forskellige mad. Enten smager han på maden, også gider han ikke spise mere.. eller også vil han slet ikke smage, fordi han ikke kender det.
Han vil gerne spise pasta, ris og suppe, men ligesåsnart, der kommer kødsovs eller andet sovs på, gider han ikke spise det.. Han vil f.eks. heller ikke spise lasagne eller kartofler. Så vi har lidt svært ved at finde noget mad til ham. Det ender med at han ikke gider at spise noget til aftensmaden, og er sulten stadig selvfølgelig. Også får han noget rugbrødsmad i hånden, og det vil han gerne have. Hvis vi tilbyder ham det vi fik til aftensmaden, gider han ikke spise, så han spiser ikke særlig varieret. Han er heller ikke glad for grøntsager, om det er majs, ærter, gulerødder, det gider han heller ikke.. Og han går hen til køleskabet ...
... konstant. Det er ligesom en vane for ham nu. Lige så snart han keder sig lidt er han ved køleskabet, og vil have noget derfra. Den ene gang siger vi nej, og så protesterer han og græder, også glemmer han det, men efter et kvarter er han der igen.
Først tænkte vi, det at han ikke vil spise særlig meget til aftensmad måske skyldes at han ikke er sulten nok.. så vi har prøvet at holde ham væk fra køleskabet, så han slet ikke fik noget når han kom fra vuggestuen, men det hjælper heller ikke. Hvis det er noget han ikke spiser så gør han det alligevel ikke.
Så mit spørgsmål er, er det normalt at han er så kræsen, og kan vi gøre noget for at få ham til at spise andet. Eller burde vi bare lade ham være i fred og lade ham spise det han kan lide?
Jeg synes ikke at han var så kræsen før, han spiste altid meget godt. Og det ser også ud til at han ikke spiser så godt altid i vuggestuen mere som han gjorde før. Men det er nu også stået på i snart 2 måneder.
Håber du har nogen gode råd til mig.
Hilsen
mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
13. april 2025 | Opdragelse | 22 mdr.
Håndtering af selvstændighedsalder og aftenputninger
Kære Helen Jeg skriver til dig igen om vores datter på 22 måneder, som i...
10. april 2025 | Opdragelse | 22 mdr.
Reaktion på at være blevet storesøster
Kære Helen Jeg skriver til dig igen om min datter på 22mdr som er blevet...
4. april 2025 | Sovevaner | 22 mdr.
Opfølgning på opvågninger om natten - 22mdr
Kære Helen Tak for dit svar vedr. mit brev om min datters opvågninger....
4. april 2025 | Sovevaner | 22 mdr.
Kære Helen Jeg skriver til dig om min datter på 22mdr. Hun er generelt en...
4. februar 2025 | Kost og ernæring | 19 mdr.
Hej Helen Så er jeg tilbage igen med min evigt tænkende mor hjerne. ...
Viden om børn:
Psykisk udvikling børn
Lige fra dit barn bliver født, er det aktivt kommunikerende. Det har brug for at blive taget op, holdt om, trøstet og beroliget, snakket med, kærtegnet osv.
Børn vil altid have brug for at blive set og hørt. De har brug for at vide, at de har en vigtig plads i familien, og at det er dejligt at være sammen med dem. Barnets psykiske udvikling skal støttes, fra barnet er nyfødt og hjælpeløst, og til det vokser op og gradvist bliver mere og mere selvstændigt.
I en...
Akupunktur
Der findes mange former for akupunktur. Oprindeligt er akupunktur en gammel kinesisk behandlingsform, som går ud på, at man ved at sætte nåle ind forskellige steder i kroppen, blandt andet kan bedøve eller lindre smerte.
Behandlingen har været brugt i mange tusinde år. Det er en behandling, der baserer sig på en holistisk opfattelse af kroppen og hvor man med nåle regulerer energiblokeringer i kroppen.
Akupunktur er blevet mere og mere almindeligt at bruge i...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
TAK for din fantastiske brevkasse! Jeg har overhovedet ikke tal på, hvor mange gange jeg har hentet uvurderlig hjælp ved at læse dine svar på alle mulige problematikker om tør hud, sutteflaske, søvn, afføring, øjenbetændelse osv. osv.
1000, 1000 tak!
Du gør livet nemmere for nybagte forældre og deres afkom. 😊
De bedste hilsner fra
Lise, mor til dejlige Anna på snart 5 mdr.