Annonce

Annonce

Brev:

Stadig urolig nattesøvn


9. oktober 2012

Kategori:
Alder:
8 mdr.

Stadig urolig nattesøvn

Kære Helen

Tak for dit svar ang. mad og dårlig nattesøvn. Der var flere ting, som jeg kunne bruge. Jeg skriver dog igen, fordi nattesøvnen stadig er usammenhængende og urolig. Vores lille pige er stadig småtspisende, men siden sidst er vi begyndt at give mere mos (grønsager/kød) i stedet for primært brød eller stykker af mad - og det går meget bedre!

Hun endnu ingen tænder, så måske er hun bare ikke klar til at indtage et måltid ved at tygge. Hun får dog stadig stykker af mad til at øve sig med. Alt i alt, så spiser hun meget mere, men det ser ud til at gå udover mælken, da hun nu er endnu mindre interesseret i flasken, så vi har døgn, hvor hun måske får 100 ml i alt fordelt på 3 flasker. Det er virkelig en svær balancegang ml mad og flaske. For tiden vil hun jo helst have natgrød, men burde jeg droppe den til fordel for at hun måske tager mere af flasken?

Det var det med maden.. Som jeg nævnte sidst, så trives min pige om dagen. Hun smiler, kryber og øver sig i at stå på alle fire og rokke frem og tilbage. Hun er nem at lægge til formiddagslur (sover ca 1 time) og eftermiddagslur (sover ca 2-3 t). I de sidste to uger er hun gradvist startet op i dagpleje, og selvom hun er ulykkelig, når jeg går, så er hun ved at blive tryg ved stedet og dagplejeren - dejligt. Vi har fint fået tilpasset hendes lure om dagen (vækker hende tidligere om morgenen), så hun sover også fint der. Dog har dagplejeren også svært ved at få mad i min pige, men det lykkedes nogle dage - flaske vil hun slet ikke i dagpleje.

Dagen er altså en slående kontrast til natten, hvor hun jo bare er ulykkelig og slet ikke kan finde ro. Nu har det stået på i snart 6 uger, og jeg føler mig bare så magtesløs, fordi intet tilsyneladende hjælper. Jeg vil prøve at beskrive vores putteritual og hvad jeg gør om natten, så kan du måske komme med nogle nye ideer.

kl 19: i bad, pusles, med ind i stuen og leger lidt

kl 19.20: natgrød (fuldkorn, kiwi, fiberdrys, ekstra mælk i grød), leger videre efter måltid

kl 20: flaske og puttes. Nogen gange sover hun næsten i arm v flasken, men registrerer som regel lige at hun kommer i seng. Andre gange går jeg frem og tilbage og hun får tilbudt flasken liggende. Det ender ofte med at hun falder i søvn på et af mine "besøg" med min finger i hendes hånd. Hun har en sutteklud, som hun sover med både nat og dag. Især om dagen kan man se, at hun bliver rolig, når hun får den op til kinden.

kl 22.15: gråd-klynk. Har tabt sutten. Sover videre, når hun får sut

kl 22.45: ...


Annonce

... gråd-klynk. Tabt sut. Lidt urolig, sparker med ben, prøver at sætte sig op. Jeg lægger hånd på hende, siger "shh" eller synger lidt. Efter ca 15 min er hun blevet rolig og jeg går ud (håber at hun falder i søvn)

kl 23.15: gråd-ulykkelig. Sparker og slår rundt i sengen. Jeg tager hende op. Prøver at vugge lidt/trøste. Her er hun som regel så vågen at jeg vil forsøge med natflaske nr 2 (især hvis hun ikke rigtig tog noget, da hun blev lagt kl 20). Hun bliver vugget i mine arme/over skulder medens jeg varmer flasken, men der er stadig uro. Hun bliver sur, når flasken gives, men overgiver sig til et par slurke (måske 30 ml), hvorefter hun bliver tosset. Så er det at natten bliver laang. Jeg forsøger at lægge hende, når hun endelig er rolig og næsten sovende, men hun ligger kun i få minutter før hun vækker sig selv med ulykkelig gråd og motorisk uro. Sådan kan jeg gøre 2-3 gange.

Jeg har også givet vand samt forsøgt med barnevognen om natten - ingen mirakelkure :-( Jeg har et par gange i desperation taget hende med ind i vores seng, og det kan give hende ro at holde mig i hånden, når hun pludselig vågner, men ikke altid. Det ender i hvert tilfælde med at efter nogle timer, så falder hun i søvn på mig, og enten sover vi sammen eller også lægger jeg hende med stor forsigtighed. Hun er vågen igen efter max 3 timer, hvor hun får sin sidste natflaske (for tiden tager hun også meget lidt her, dvs. 10-50 ml), og som regel er hun nemmere (men ikke nem) at få til at sove videre herefter.

Kl 6-6.30: vækkes for at komme i dagpleje, får morgenmad, og vi skal videre på arbejde...dvs jeg starter på mandag, hvilket jeg gruer i lyset af den dårlige nattesøvn :-(

Jeg håber ovenstående giver mening. Det er efterhånden mange nætter, som ikke er helt identiske, men det er dog de samme "teknikker" jeg bruger, som tilsyneladende ikke er tilstrækkeligt til at give min kære lille pige rolige nætter..

Til fortællingen hører, at hun i forbindelse med opstart i dagpleje har haft to omgange med feber, og døjer med snotnæse - så der er nogle nætter, der simpelthen kan forklares med sygdom, men som sagt har hun haft dårlig nattesøvn i ca 6 uger, så der er andet end sygdom på spil. Hun har også tabt sig lidt, selvom hun lige er begyndt at spise større portioner mos/grød. Faktisk har hendes vægt stået stille på de 8 kg siden hun var ca 7 mndr, hvilket passer med det tidspunkt hun begyndte at krybe og samtidig miste interessen for mad. Hun er fra d 21-01-12.

Mange hilsner
træt mor til dejlig pige

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Gør pusletid til hyggetid - med naturlig pleje fra Olívy

En ren ble er det primære formål, når ens baby bliver lagt til rette på puslepladsen. Men faktisk er pusletiden meget mere end blot en praktisk opgave. Det er en unik mulighed for at styrke båndet til dit barn, stimulere sanserne og skabe tryghed. En god pusleoplevelse handler ikke kun om ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

10. april 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Mor kan ikke putte - 10 mdr.

Kære Helen Din brevkasse har været en kæmpe hjælp hele vores tid som nye...

Læs hele brevet og Helens svar


9. april 2025 | Sovevaner | 9 mdr.

Mælk flere gange hver nat

Hej Helen. Tak for et godt forum med mange gode input. Vi har en datter,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. april 2025 | Sovevaner | 8 mdr.

Opvågninger om natten - 8.5 måned

Kære Helen. Vores datter er 8.5 måned og er i 5 måneders tid vågnet hver...

Læs hele brevet og Helens svar


23. marts 2025 | Udvikling | 10 mdr.

Start i dagpleje - reaktion

Hej Helen Vores dreng, som nu er blevet 10 måneder, er startet i dagpleje....

Læs hele brevet og Helens svar


18. marts 2025 | Kost og ernæring | 9 mdr.

Uro ved måltider

Kære Helen. Mange tak for dit fine svar angående vores søns søvn. Rom blev...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Omega-3 til gravide

Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk.

Omega-3 er meget vigtigt for udviklingen af fosterets og spædbarnets nervesystem og hjerne, synssansen og de kognitive færdigheder (indlæringsevne og hukommelse).

Derudover viser undersøgelser at Omega-3 har betydning for om graviditeten opnår normal længde og om barnet har en normal fødselsvægt.

Hvis du spiser 200-300 g. fisk om ugen, så er fedtsyrerne altid tilgængelige for dit...

Læs mere i Babylex

Barnevogn

Når I skal købe en barnevogn er det vigtigt at I gør jer klart, hvad vognen hovedsageligt skal bruges til.

Skal den mest stå på altanen, eller skal den bruges til at gå lange ture med. Skal den kunne bæres op og ned ad trapper? Og skal den kunne være i bilens bagagerum?

Det er også vigtigt at tænke på årstiden. Både sommer, men især om vinteren, er det vigtigt at både kassen og kalechen er vandtæt. Om vinteren er det vigtigt, at både sider og bund er godt...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Min mand og jeg har så ofte talt om, at vi burde skrive til dig og fortælle, hvor fantastisk din brevkasse er.
Vi har aldrig selv skrevet til dig, men har fundet svar på så mange spørgsmål via dine svar til andre i lignende situationer.

Jeg beundrer dine evne til at formidle, og jeg elsker din tilgang til børn og forældre og alle de ting man sammen kommer igennem!
Dine svar stemmer så utrolig fint overens med præcis den måde, vi forsøger at være forældre på. Som førstegangs-forældre betyder det helt utrolig meget, at finde opbakning et sted man har tillid til og kan identificere sig med. Og det kan vi hos dig!

Det er så rart at have dine ord med i bagagen, hvis noget er svært eller andre synes, vi f.eks. burde skælde ud, når vores søn et par gange har haft det, du beskriver som fortvivlelses-anfald - er det så rart at kunne sige, at vi ikke er de eneste, der mener, det skal tackles helt anderledes.

Så kære Helen, tusind tak for dine altid inspirerende og varme svar - Tak for dig! Det er fantastisk at kunne søge råd og vejledning på alle tider af døgnet i din brevkasse!

De varmeste hilsner med ønsket om en rigtig god dag - uden tvivl også fra min mand.

Familien S


Annonce