Annonce

Annonce

Brev:

Døgnrytme


15. august 2012

Kategori:
Alder:
4 mdr.

Døgnrytme

Kære Helen.

Vi (30 + 34 år) har en dreng fra 20/4-12 der er meget smilende, glad og nem. Men vi savner en mere stabil rytme i dagen. Og det håber vi du kan hjælpe os med. (han er enebarn)

Han er flaskebarn fra 3. uge og er lige så stille (i samråd med SP) opstartet på tynd grød og mos da han ikke bliver mæt. Han er 65 cm og 8 kg. (savler meget, er begyndt at vågne om natten, åbner munden for d-dråber, drejer hovedet, spiser sine hænder osv.) Han spiser ml. 5-6 flasker gul Allomin mme ca. 200 ml pr flaske pr. dag + 1-2 flasker vælling.

Men vores egentlige ”problem” er rytmen. Han har siden han var 1-1 ½ mdr sovet igennem om natten. Dejligt! Han bliver puttet ml. kl. 21-22 og sover til ml. kl. 05-07 hvor han skal have flaske, og vil så gerne sove videre til ca. kl. 8-9.
Om dagen sover han mellem 3-4 powernap på ml. 20-45 min varighed. Oftest 20-30 min. Han vågner ofte grædende (drøm?) – kan dog trøstes nemt, men vil ikke sove igen, og virker frisk og glad. Det er som vinden blæser hvornår han powernapper (klokkeslæt på dagen).

Vi har samme rytme hver dag omkring putning. Om natten i egen seng – om ...


Annonce

... dagen i barnevognen. Samme (type) sut, dyne, ble delvis over hovedet, lille puttedyr. Intet legetøj eller stimulans.

Han er som sagt et meget nemt barn der gerne vil følge med i alt. Er utrolig nysgerrig, interesseret, grinende, pludrende og sjov. Og han virker ikke til at være træt eller generet af ikke at sove mindre, men kan selvfølgelig blive overtræt – dog sker det sjældent.

Hvad skal vi gøre. Vi vil selvfølgelig ikke miste vores nattesøvn :) Men samtidig kunne det være godt for ham også at sove lidt om dagen.

• Hvordan får vi indført en fast rutine? Kan han være sulten? (Som sagt er han mere end klar til grød og mos.)

• Vi har læst din gode bog omkring søvn og metoder hertil, men ønsker hjælp til at få det indført i vores familie. Kan du lave et skema med tidspunkter på hvordan vores dag kan se ud? Skal han vækkes før kl 9 evt? Puttes senere/tidligere?

• Kan man oplære et barn til at sove – hvordan?

Vi har talt om at investere i en Slyngevugge da han ikke er så glad for at ligge i sin barnevogn. Hvad mener du om den type vugge?

På forhånd tak.

Med venlig hilsen
Pernille & Claus

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

13. april 2025 | Sovevaner | 3 mdr.

Gråd i barnevogn - del 2

Kære Helen Jeg har nu forsøgt at bruge nogle af dine råd ift min datter på...

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Sover kun 30 min ad gangen

Kære Helen Min søn er 5 måneder, og han er de sidste 1.5-2 måneder begyndt...

Læs hele brevet og Helens svar


6. marts 2025 | Transport og ferie | 3 mdr.

Rejse med lille baby

Kære Helen. Min mand og jeg venter vores første barn og vi er så heldige, at...

Læs hele brevet og Helens svar


7. februar 2025 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Det 3. måltid, hvornår?

Hej Helen Min dreng bliver 6 måneder den 18 februar, og har fået skemad i...

Læs hele brevet og Helens svar


4. februar 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Baby 5 måneder - mad og søvn

Hej Helen Vi har en glad lille pige, som blev 5 måneder for en uge siden....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Omega-3 til gravide

Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk.

Omega-3 er meget vigtigt for udviklingen af fosterets og spædbarnets nervesystem og hjerne, synssansen og de kognitive færdigheder (indlæringsevne og hukommelse).

Derudover viser undersøgelser at Omega-3 har betydning for om graviditeten opnår normal længde og om barnet har en normal fødselsvægt.

Hvis du spiser 200-300 g. fisk om ugen, så er fedtsyrerne altid tilgængelige for dit...

Læs mere i Babylex

Fordøjelse baby

Barnets første afføring kaldes meconium, og den er helt sort. I takt med at barnet får mere mælk, skifter afføringen farve, og man kan på afføringen således se, om barnets fordøjelse fungerer.

Babyer, som kun får brystmælk, vil ofte have en gul afføring, som kan gå lidt over i det grønlige. Lugten er syrlig, men ikke ubehagelig, og afføringen virker lidt tynd og grødet. Børn, der ammes, kan have flere dage imellem deres afføringer.

Babyer, der både får brystmælk...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Først tak tak tak for gode, beroligende og jordnære svar man kan forholde sig til. Og for at skubbe i den rigtige retning ;-)

Pia, Malthes mor


Annonce