Annonce

Annonce

Brev:

Opdragelse - lege selv


29. maj 2012

Kategori:
Alder:
4 år, 2 mdr.

Opdragelse - lege selv

Hej Helen (igen)

Dette spørgsmål handler om, at vores ældste søn på 4 år, meget sjældent leger med sit legetøj - og slet ikke alene. Vi har altid leget meget med vores børn, - og den ældste kan ofte ikke finde på noget at lege selv. Han vil have os med, og kan blive ked af det/sur hvis vi ikke kan.

Han efterspørger aldrig at spille et spil, lægge puslespil, tegne, lave perler mv. Han leger mere sådanne rollelege, lister rundt, klipper ting ud og laver/bygger ud af pap og papir. Han bygger et hus i lego (men leger ikke ret meget med det - legen er at bygge det). Han vil gerne lege med kammerater og elsker at være ude, cykle, løbe på løbecykel, bygge huler mv.

Når vi er ude eller har gæster, er han ret svær at ...


Annonce

... have med (hvis du forstår :-)) Han kan slet ikke sidde med noget - og vil ofte gerne hjem/have gæsterne går, så vi kan lege med ham. Når jeg sammenligner med andre børn, er det tydeligt at mærke på ham, at han er vandt til at vi altid leger med ham.

Ofte spiller han en del op - driller, siger grimme ord mv., når vi er ude/har gæster. Når han besøger kammerater er der aldrig noget - hvilket får mig til at tænke på, at det må være noget med den relation vi har, der gør, at han sådan søger opmærksomhed. Hvornår kan man forvente, at de kan vælge en aktivitet, som de sidder lidt med selvstændigt? Faktisk synes jeg han har været bedre til det, end han er nu. Bør jeg kunne bestemme hvad han skal lave??

Med venlig hilsen
Anja

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

18. april 2025 | Opdragelse | 4 år

Sur 4 årig pige der råber meget

Kære Helen Vores pige på nu 4 år har de seneste par måneder haft meget...

Læs hele brevet og Helens svar


3. april 2025 | Udvikling | 4 år, 5 mdr.

Social angst og skoleudsættelse

Kære Helen. Vi er altid meget glade for dine svar. Der er lidt tid til mit...

Læs hele brevet og Helens svar


23. februar 2025 | Opdragelse | 4 år, 3 mdr.

Hver eneste lørdag er helvede

Hej, vi har 3 børn. Én på 4,5 og to på 2,5. Tvillingerne er relativt nemme...

Læs hele brevet og Helens svar


4. januar 2025 | Opdragelse | 4 år, 2 mdr.

Curling vs. Selvstændighed?

Kære Helen Vi ved ikke hvordan vi bedst hjælper vores ældste datter på 4 år....

Læs hele brevet og Helens svar


2. november 2024 | Renlighed | 3 år, 10 mdr.

Blefri

Hej Helen. Jeg har en kæmpe udfordring med min søn på 3 som bliver 4 til...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Proprioceptive sans

Der er 3 sanser, som er fundamentet for barnets motoriske udvikling, og som er helt centrale for barnets evne til at bearbejde og bruge sine sanser og de sanseindtryk, som barnet møder i hverdagen: Det er vestibulærsansen, taktilsansen og den proprioceptive sans.

Den proprioceptive sans kaldes også muskel-ledsansen, stillingssansen og den kinæstetiske/bevægelsessans. Denne sans er kroppens evne til at opfatte bevægelse, muskelkraft, kropsstilling, og det sker ved hjælp af...

Læs mere i Babylex

RS virus

RS-virus eller respiratorisk syncytialvirus er i vintermånederne den hyppigste årsag til akut bronkitis hos små børn og RS-virus kan også udvikle sig til lungebetændelse.

RS-virus er meget smitsomt og det rammer typisk børn under to år og ofte er børnene under seks måneder. Det er især større søskende, som smitter de mindre søskende, som så kan blive rigtigt syge og kræve indlæggelse. RS-virus er dog sjældent livstruende og barnet kommer sig igen uden men.

De...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Jeg beder dig om hjælp, for jeg ved ikke hvad jeg ellers skal stille op. Jeg har læst flere af dine råd på nettet og jeg syntes du er hamrende dygtig og har hjertet på rette sted.

Et kæmpe stort TAK fra en fan.

Rikke


Annonce