Annonce

Annonce

Svar: Hjælp til at ændre søvnmønster


19. maj 2012

Kategori:
Alder:
6 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Kammilla

Tak for dit brev og velkommen til - jeg vil meget gerne dele lidt tanker med dig :)

Du nævner i dit brev selv lidt forskellige overvejelser til de udfordringer I har og der er især to ting du skal arbejde på:

1. At lære din datter at falde i søvn uden at have brystet i munden og kunne sove uden brystet i munden om natten

2. At øge din datters indtag af mad - herunder mere skemad end mad i stykker.

Din datter skal naturligt have den mængde mælk hun behøver, men det er rigtig vigtigt at hun nu lærer at falde i søvn uden at have brystet i munden. Det handler om søvnassociationer.

Søvnassociationer er ting vi forbinder med at skulle sove. Ting vi har behov for, for at kunne falde i søvn. Du læser måske en bog inden du går i seng og har et ritual på denne måde og for små børn er søvnassociationer ofte at få bryst eller flaske, få en sut, sutteklud eller blive vugget. Det er altså de ting de forbinder med at skulle sove, det er det der gør dem rolige og får dem til at overgive sig til søvnen.

Der er gode søvnassociationer:

Sutteklud, bamse, godnathistorie, ”sshhh”, kærtegn, det 3. øje, som er når man stryger barnet kærtegnende ned over panden.

Der er mindre gode søvnassociationer:

Bryst, flaske, sut og blive vugget i søvn i favn.

De gode søvnassociationer er gode, fordi de handler om at lære barnet at falde i søvn selv. Barnet lærer at sove i sin seng og forbinder sengen med det sted, hvor man skal sove. De mindre gode søvnassociationer er mindre gode, fordi de gør barnet afhængig af den voksne. Hvis din datter er afhængig af bryst eller afhængig af at være i din favn og blive vugget for at kunne sove, så er det en uhensigtsmæssig søvnassociation. Så vil man nemlig kunne komme ind i den problemstilling der ligger i at din datter ikke er i stand til at komme videre i søvnen uden at du tilbyder hende bryst eller vugger hende ... igen og igen.

Og løsningen er ikke at erstatte med en sut, for så kan hun blive afhængig af at du kommer og putter den i munden på hende hver time i stedet for brystet. Det hun skal lære er at overgive sig til søvnen uden at have noget i munden.

Amning skal indgå som en helt naturlig del af hendes putteritual. Mange forældre tror, at man skal kunne putte børn i denne alder i seng og så skal de selv falde i søvn, det kan man ikke regne med. Det er helt naturligt at hun viser et stort behov for tryghed. Det er naturligt i forhold til hendes alder og det vil ændre sig i takt med at hun bliver ældre - og her er amning det mest trygge hun kender.

Når man vil adskille amning og søvn, så gøres det ved at flytte barnet fra favn og ned hvor det skal sove på det rette tidspunkt. Det vil sige der, hvor hun ikke er spilvågen, men heller ikke dybt sovende. Altså der hvor hun lige misser med øjnene og registrerer hvor hun bliver lagt og så er i stand til at finde roen og overgive sig til søvnen, ofte med lidt vuggen, beroligende hænder eller ved at du om dagen f.eks. triller hende en tur i barnevognen.

Du kan også med fordel gøre det at du lægger dig og ammer hende i din seng, men trækker brystet til dig før hun falder helt i søvn og dermed lige registrerer at brystvorten er væk fra munden. I starten vil hun måske søge brystet igen, så giver du det igen, men trækker brystet til dig igen og igen, når hun atter er faldet til ro. I skal gerne nå derhen til hvor ...


Annonce

... hun kan slippe brystet, smile til dig, trille rundt og falde i søvn og dermed overgive sig til søvnen uden brystet i munden :)

Og så er det en forudsætning for at kunne undvære brystet om natten, at hun får mad nok og det lyder ikke som om at din datter får det ... Det er fint at du giver hende små bidder i munden, det er helt okay, hvis hun har lyst til at tygge og bruge sin mund og styrke sin mundmotorik. Du må også meget gerne give hende mad i hånden som hun selv kan sidde med og gumle på.

Men hun har også brug for grød og mos. Hun får ikke mad nok og dermed ikke næring og mæthed nok, hvis du kun giver hende mad i stykker og jeg er ikke tilhænger af baby-led weaning (BLW), da det ikke sikrer barnet næring nok og da det samtidig ofte giver problemer med søvn og rytme som det jo også sker hos jer ... Hun skal have mad i hånden og hendes lyst til at spise selv og putte i munden skal udnyttes, men hun bør ikke springe skemaden over! :)

For at det hele kan gå op i en højere enhed og jeres datter får både mad og mælk nok, og stille og roligt får en rytme, så ser mit forslag således ud:

Tidlig morgen 05: Ammes og sover videre i mors seng

Morgen 7.30: Havregrød, vand af kop.

Sover morgenlur kl ca 8, når storesøster følges i skole

Formiddag 9.30: Frugtmos (jerntilskud), frisk frugt i hånden at gumle på selv, vand af kop.

Frokost 11: Grøntsagsmos med kød eller fisk, suppleres med ristede rugbrødsbjælker, agurk eller lignende i hånden at gumle på selv, vand af kop.

Ammes og puttes til middagslur kl 12


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Foredrag med Helen

Kom til foredrag med Helen Lyng Hansen

Tirsdag 6. maj: Børn & Mad, FOF Aarhus

Se flere foredrag med Helen ...


Eftermiddag 15: Tilbydes lidt flerkornsgrød med frugtmos, frisk frugt i hånden at gumle på selv, vand af kop.

Ammes og puttes til dagens 3 lur som ofte er en kort powernap, passer med at storesøster skal hentes på SFO

Aften 18: Grøntsagsmos med kød eller fisk, udgangspunktet bliver mere og mere jeres mad, suppleres med ristede rugbrødsbjælker, agurk eller lignende i hånden, vand af kop.

Ammes og puttes til natten ca kl 20

Sen aften 24: Ammes rigtig godt fra begge bryster, der der kaldes et drømmemåltid og sover herefter uden yderligere amning til næste morgen tidlig.

Som du kan se så indgår der mange små måltider dagen igennem i denne plan og din datter ammes ikke før sin morgenlur ... Samtidig erstattes formiddagsamningen af et mellemmåltid og så har hun naturligt bedre plads i maven til frokost. Inden middagsluren ammes hun naturligvis.

Jeg har lavet planen ud fra de tider du har givet mig - at I står op kl 6.30-7 og at hun sover morgenlur kl 8 og kommer i seng kl 20. Ud fra dette tænker jeg at hun sandsynligvis har brug for 3 lure i løbet af dagen, mange børn kan godt begynde at nøjes med to lure dagligt, men da hun sover tidlig morgenlur, så vil eftermiddagen sandsynligvis blive for lang, hvis hun ikke får en powernap der.

Som du kan se så er planen også lavet sådan at hun som udgangspunkt for skemad, når hun vågner af en lur og først tilbydes mælk inden hun skal sove igen.

Du kan også se at hun til alle måltider får mad i hånden, så du anerkender hendes lyst til at tygge og bruge sig selv mundmotorisk - det er ikke et spørgsmål om at hun kun skal have mad i hånden eller kun skal have skemad, hun skal have begge dele.

Jeg håber at ovenstående giver lidt idéer til hvordan I kan arbejde videre hos jer og at du hermed er hjulpet videre på vej :)

Fortsat held og lykke :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

22. april 2025 | Sovevaner | 14 mdr.

Nu 14 måneder og i seng på anden måde - del III

Hej Helen, Det er ikke lykkedes for os.. i to aftener fald han i søvn...

Læs hele brevet og Helens svar


13. april 2025 | Sovevaner | 3 mdr.

Gråd i barnevogn - del 2

Kære Helen Jeg har nu forsøgt at bruge nogle af dine råd ift min datter på...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Mor kan ikke putte - 10 mdr.

Kære Helen Din brevkasse har været en kæmpe hjælp hele vores tid som nye...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2025 | Sovevaner | 2 år, 7 mdr.

Overgang ud af tremmeseng

Kære Helen. Vi søger råd til at få putning til at fungere. Vi har pga....

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2025 | Sovevaner | 13 mdr.

13 mdr og i seng på anden måde - del II

Hej Helen, Mange tak for dit svar. Det giver rigtig god mening det du...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Kolik

Kolik er den betegnelse, man bruger om et barn, der dagligt eller næsten dagligt, er helt utrøsteligt, grædende og skrigende. Den ældre definition af kolik er, at barnet skal græde og være utrøstelig i mere end 3 timer om dagen, mere end 3 dage om ugen og i mere end 3 uger.

Kolik er en udelukkelsesdiagnose. Det betyder, at lægen skal have undersøgt barnet grundigt og have udelukket, at barnet har smerter fra nakke, skuldre, ryg eller andre steder, Ligesom det skal være udelukket,...

Læs mere i Babylex

Kravle

De fleste børn begynder at kravle, når de er mellem 8-12 måneder gamle. Nogle børn kravler dog allerede i 6 måneders alderen, og andre børn springer kravlestadiet helt over.

Det er vigtigt, at barnet kravler, da det har stor betydning for barnets motoriske udvikling og kunnen senere i livet. Når barnet kravler styrkes armmusklerne, og barnet øver sig i at holde hovedet oppe og i at bevæge det frit i alle retninger. Det sker små rytmiske bevægelser i ryggen, som er vigtigt for at...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen!

Jeg vil blot sige dig tusind tak for din hjælp. Min egen sundhedsplejerske synes jeg ikke er til at snakke med, så det er en stor trøst at kunne vende sig til dig og din brede viden. Jeg tror at du kender mig og min søn bedre end hun gør.

Jeg er særlig glad for dine hurtige svar, når jeg ikke har formået at formulere mit problem så jeg har været nød til at spørge igen...

Det er rart at have dig i baghånden og jeg har anbefalet dig til alle de nybagte mødre jeg kender.

Tak!!


Annonce