Annonce

Annonce

Svar: Siger godmorgen kl 3.30!


24. oktober 2011

Kategori:
Alder:
5 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Christina

Tak for dit brev og velkommen til :)

En forklaring på, at din datter vågner om natten og der kan være vågen i et par timer, for derefter så at sove igen, skal måske findes i hendes rytme om dagen. Det har nemlig stor betydning, hvordan hun sover, spiser, er aktiv osv. dagen igennem - for at natten så også forløber godt.

Jeg vil derfor give dig et billede af, hvordan en dagsplan kan se ud, for et barn på 5 måneder, der får 3 måltider skemad dagligt:

Tidlig morgen 06: Ammes og sover videre, vågner evt. med en lille ekstra amning, når dagen begynder

Morgen 8: Tilbydes ½-¾ dl grød (ikke mere), evt med lidt frugtmos, vand af kop

Ammes/flaske og puttes til formiddagslur ca kl 9.30

Frokost 12: Tilbydes ½-¾ dl grød eller grøntsagsmos (ikke mere) og vand af kop.

Ammes/flaske og puttes til middagslur kl ca 13 - tidspunktet kan variere efter hvor lang en formiddagslur hun har taget

Eftermiddag 16-16.30: Ammes/flaske

Sover dagens 3. lur, som ofte er en kort powernap, måske kun på ½ times tid

Aften 18: Tilbydes lidt grøntsagsmos ½-¾ dl og ikke mere, vand af kop.

Ammes/flaske og puttes til natten ca kl 20 - tidspunktet kan dog variere efter hvor sent og hvor lang dagens 3. lur er

Sen aften 23-24: Ammes/flaske og sover videre

Midt nat 03: Har ofte stadig behov for mælk midt nat i denne alder

Nogle børn vil i denne alder sove meget sent, måske først gå til ro for natten kl 22, hvor de så får mælk, sove til kl 01/02 hvor de får mælk igen og så sove videre til næste morgen tidlig - en sådan rytme er ...


Annonce

... også helt okay .. :)

Som du kan se af planen, vil det være rigtig godt at arbejde på en rytme, hvor din datter sover 3 lure dagligt - en formiddagslur, en middagslur og en lur sidst på eftermiddagen. Samlet set, vil hun have brug for ca 15 timers søvn i døgnet og det kan f.eks. være fordelt sådan, at hun sover 5 timer samlet i løbet af dagen og så sover en nattesøvn på ca 10 timer. De 15 timer jeg angiver som behov her, er et gennemsnit, så nogle børn sover lidt mindre og andre lidt mere.

Jo mere hun sover om dagen, jo kortere vil nattesøvne normalt være. Jo mindre hun sover om dagen, jo mere søvn vil hun have behov for om natten ... :)


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Foredrag med Helen

Kom til foredrag med Helen Lyng Hansen

Tirsdag 6. maj: Børn & Mad, FOF Aarhus

Se flere foredrag med Helen ...


Det er rigtig vigtigt at du hjælper din datter med at finde ud af at det er om dagen hun skal være vågen og aktiv, det er vigtigt at du om dagen holder hende igang og hjælper hende med at blive rigtig godt stimuleret både motorisk og mentalt. Det er vigtigt at du om dagen arbejder meget i vågne og aktive periode og så perioder hvor hun sover. Netop fordi det også har betydning for hendes søvn om natten.

Når man har en aktiv lille pige som din, der meget gerne følger med i alt, men som samtidig også let kan blive overstimuleret, så kan man meget let komme ind i en rytme hvor barnet begynder at slatsove lidt hele dagen igennem og jeg tænker at det måske sker hos jer ... Så mit råd er, at du nu forsøger at holde fast i en nogenlunde fast rytme i løbet af dagen - faste tidspunkter for mad, mælk, aktiviteter og søvn, for at se om ikke det kan bedre jeres nætter ... :)

Rigtig meget held og lykke fortsat :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

13. april 2025 | Sovevaner | 3 mdr.

Gråd i barnevogn - del 2

Kære Helen Jeg har nu forsøgt at bruge nogle af dine råd ift min datter på...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Mor kan ikke putte - 10 mdr.

Kære Helen Din brevkasse har været en kæmpe hjælp hele vores tid som nye...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2025 | Sovevaner | 2 år, 7 mdr.

Overgang ud af tremmeseng

Kære Helen. Vi søger råd til at få putning til at fungere. Vi har pga....

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2025 | Sovevaner | 13 mdr.

13 mdr og i seng på anden måde - del II

Hej Helen, Mange tak for dit svar. Det giver rigtig god mening det du...

Læs hele brevet og Helens svar


9. april 2025 | Sovevaner | 13 mdr.

Få vores 13 mdr søn i seng på en anden måde

Hej Helen, Vi er førstegangs forældre til Bertram på 13 mdr. Han er lige...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Reagensglasbefrugtning, IVF og ICSI

Reagensglasbefrugtning er en fertilitetsbehandling, som bruges hvis insemination ikke er lykkes 3 gange, hvis manden har stærkt nedsat sædkvalitet eller hvis kvinden har ødelagte æggeledere.

Det er en behandling for selve undfangelsen sker uden for kroppen - i et reagensglas.

- Man stimulerer kvindens æggestokke med en kraftig hormonbehandling, der modner op til 10-12 æg på en gang. Disse tages ud, et indgreb der foregår under under lokalbedøvelse.

Læs mere i Babylex

Præmature allergidisponerede spædbørn

Hos meget små præmature allergidisponerede børn kan der være mere væsentlige ernæringsproblemer end allergiforebyggelse at tage højde for. Derfor må man altid tage individuelle hensyn, hvor det vigtigste er, at barnet kommer i trivsel.

Et præmaturt barn tilbydes samme allergiforebyggende diæt som mature allergidisponerede spædbørn. Modermælk er den bedste ernæring, og hvis dette ikke er muligt tilbydes barnet en special erstatning.

Det vides ikke, hvor længe det er...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak for altid lange og fyldestgørende svar.

Lone og Claus fra København


Annonce