Annonce

Annonce

Brev:

Problemer med spisningen


28. september 2011

Alder:
6 mdr.

Problemer med spisningen

Hej Helen!

Tak for hjælpen sidst - nu sover min søn bedre om natten, siden vi følger dit skema med mad og faste tider til lur etc.

Nu er mit problem bare, at han er begyndt at stå fuldstændigt af, når han skal spise grød! han går i flitsbue og vil slet ingenting. Jeg er sikker på han er sulten for han spiser hos mig bagefter! til de fleste måltider i hvert fald - som du skriver jeg skal.

Det eneste grød jeg næsten kan få i ham, er sådan noget købegrød... og jeg vil helst lave det selv, det gjorde jeg med min datter! men er det fordi han vil have det meget sødt? Han har aldrig villet spise kartofler, selvom jeg har forsøgt at søde det med frugt og også lidt sukker engang i mellem!

Det er ret frustrerende, for da jeg lige gik i gang, efter vi havde fået dit svar, spiste han ok i forhold ...


Annonce

... til, at vi kun tidligere havde givet ham grød 2 gange om dagen og ingen mellemmåltider. Har det været for stor en omvæltning?
Han kan ikke finde ud af at drikke af kop endnu, men vi øver. Jeg er bare bange for, at han ikke får nok væske og at det er derfor han vil spise hos mig?

Han blev forkølet ca 4 dage efter vi fik dit svar - har det noget at sige måske?
Det at han går i flitsbue gør han også når vi prøver at sætte ham op i barnevognen og hans skråstol har han aldrig villet sidde i. Jeg sidder med ham når jeg mader ham. Men han vil helst bare ligge på maven altid:)

Men nætterne er blevet bedre og han sover tidligere om aftenen. Det er dog lidt senere nu, hvor han ikke spiser grød... Han sover ca 3-4 timer i stræk, og det er meget bedre end tidligere:O) så der går det da fremad!!!

Hilsen

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.

Bider under amning - 6 mdr.

Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.

Må børn under 1 år få nødder?

Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Sover kun 30 min ad gangen

Kære Helen Min søn er 5 måneder, og han er de sidste 1.5-2 måneder begyndt...

Læs hele brevet og Helens svar


8. marts 2025 | Sovevaner | 6 mdr.

Vågenperiode om natten

Kære sundhedsplejerske, Vores lille Luca på 6 måneder (på mandag) har altid...

Læs hele brevet og Helens svar


26. februar 2025 | Sovevaner | 6 mdr.

Urolig i aften- og nattetimer

Kære Helen, Først vil vi – som et par forholdsvis nyudklækkede...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Orlov

Som børnefamilie i Danmark, har I særlige rettigheder i forhold til at få orlov.

I har f.eks. begge ret til at holde barselsorlov, når I skal have et barn. Der er mange muligheder for at dele, forlænge eller udskyde orlovsperioder. De økonomiske vilkår for orloven afhænger af jeres jobsituation.

Hovedreglen er, at kvinder har ret til fire ugers barselorlov før fødslen og 14 uger efter fødslen. Mænd har ret til to ugers orlov i løbet af de første 14 uger. Herefter...

Læs mere i Babylex

Efterfødselsreaktion

Både mænd og kvinder kan få en efterfødselsreaktion - i Danmark rammes ca. 10-15% af nybagte mødre af en fødselsdepression, og ca. 7% af mændene får en depression i forbindelse med at blive far. Faktisk mener man at tallet for fædre kan være betydeligt højere, måske endda højere end antallet af kvinder der rammes.

Nogle af symptomerne kan være ens for både mænd og kvinder - begge køn kan f.eks. føle skyld, selvbebrejdelse, håbløshed og en følelse af ikke at være en god nok...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Denne gang skriver jeg bare for at udtrykke min taknemmelighed over det store arbejde du gør for at informere alle os "usikre mødre".

Normalt anser jeg mig selv for at være relativt velinformeret om de emner, der interesserer mig .....- men jeg må indrømme, at det at blive mor har ført en helt uventet usikkerhed med sig.

Når det man ønsker aller mest er at give sit barn den bedste start på livet - og man bare ikke er sikker på, hvad der er det bedste at gøre, er det fantastisk at kunne rådføre sig hos dig.

Jeg har læst stakke af bøger, Sundhedsstyrelsens anbefalinger, diverse artikler og lavet utallige google-søgninger (hvor jeg i øvrigt ofte lander på din side) om børnerelaterede emner - og alligevel bliver jeg tit i tvivl.

Trods mange spørgsmål fra min side svarer du tålmodigt, grundigt og engageret på det hele - og det betyder meget for mig som nybagt mor at få en kommentar med på vejen :-)

Mit medlemskab hos netsundhedsplejerske.dk er en rigtig god investering - og min søn får en mindre bekymret mor med i købet ;-)

God sommer


Annonce