Brev:
Hvordan lærer jeg hende at falde i søvn i egen seng?
Kære Helen.
Jeg har et spørgsmål angående putning. Jeg har en datter på 10 måneder som trives rigtig godt. Hun følger vækstkurven fint og er glad, smilende og grinende.
Vores problem er at vi lige siden hun var nyfødt har vugget hende i søvn i vores favn. Hun havde kolik de første 3-4 måneder og havde imellemtiden også svær børneeksem, som hun nu heldigvis ikke er plaget af mere.
I øjeblikket ser vores dag sådan ud:
Vågner ca. 6.30-7.00 spiser grød og vand af kop og nogle stykker appelsin
Ca. kl. 9.00 spiser hun en halv bolle med smør og ost + vand af kop
9.30 sover hun alt mellem 30 – 1/½ time. Oftes sover hun 45 min.
Ca. kl. 11-11.30 spiser hun frokost. Rugbrød med pålæg, samt et glas babymad
Sover igen ca. kl. 13.30. Her sover hun som regel i barnevognen. Hun falder selv i søvn i barenvognen eller dvs. når jeg går med hende. Hun sover som regel kun 30 min. hvis jeg er heldig kan jeg måske få til at sove en time, men som oftes er det 30 min.
Hun får grød ca kl. 15 + mælk/vand af kop. Hun er ...
... ikke så glad for mælk endnu.
Hun spiser aftensmad ca. kl. 17.30, hvor hun som regel spiser vores mad suppleret med lidt babymad fra glas + vand af kop.
Hvis hun kun har sovet 2 x 30 min i løbet af dagen, så er hun klar til seng kl. 18.00 her ammer jeg hende. Hvis hun har sovet lidt mere i løbet af dagen, som bliver hun puttet omkring kl. 19.30.
Hvis hun er rigtig træt, så tager det ikke længe af vugge hende i søvn. Jeg ammer ikke i løbet af natten.
Nogle dage er hun svær at lægge i seng. Der kan vi vugge hende og det virker som hun er klar til at komme i seng, men så snart hun bliver lagt i sengen, så bliver hun ked af det og så starter vi forfra. Nogle aftener tager vi hende ind i stuen igen, da det virker som søvntoget er kørt og vi prøver igen 10-15 min senere.
Men vi vil gerne væk fra, at vugge hende i søvn, siddende på en pilatesbold, men hvordan? Jeg kan dog fortælle, at det tager ikke så lang til at vugge hende i søvn nu, som det gjorde i starten, så det går da fremad.
Med venlig hilsen
Nana
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
10. april 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Kære Helen Din brevkasse har været en kæmpe hjælp hele vores tid som nye...
9. april 2025 | Sovevaner | 9 mdr.
Hej Helen. Tak for et godt forum med mange gode input. Vi har en datter,...
9. april 2025 | Sovevaner | 8 mdr.
Opvågninger om natten - 8.5 måned
Kære Helen. Vores datter er 8.5 måned og er i 5 måneders tid vågnet hver...
23. marts 2025 | Udvikling | 10 mdr.
Hej Helen Vores dreng, som nu er blevet 10 måneder, er startet i dagpleje....
18. marts 2025 | Kost og ernæring | 9 mdr.
Kære Helen. Mange tak for dit fine svar angående vores søns søvn. Rom blev...
Viden om børn:
Tvillinger og trillinger
Du er berettiget til børnetilskud, hvis du føder tvillinger og trillinger. Du får også automatisk udbetalt børnetilskud, hvis du har adopteret flerlinger. Du kan få børnetilskud til og med det kvartal, hvor dine børn fylder 7 år.
Tal også med din sundhedsplejerske om muligheden for at komme med i en gruppe for mødre/fædre med flerlinger. Det kan være rigtig rart at møde ligestillede, drøfte de forskellige glæder og udfordringer, som børn giver, og rigtig mange har også stor glæde...
Sikkerhed i hjemmet
Det er i hjemmet, at de fleste ulykker sker, og når dit barn begynder at kravle, rejse sig og bevæge sig rundt i hjemmet, så er det vigtigt at du sikrer dig, at jeres hjem er et trygt sted at færdes.
Dit barn skal have lov til at undersøge og opleve verden omkring sig. Derfor skal du sikre at dit barn kan gøre dette.
Alle rum kan være farlige og kan kræve et ekstra sikkerhedstjek - især skal du være opmærksom på køkkenet, badeværelset og stuen.
Gå...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...