Brev:
Begyndt at sove uroligt - 9 mdr.
Kære Helen
Ja så er jeg her igen.
Denne gang med kæmpe søvnproblemer hos min søn på 9,5 måned.
De sidste tre uger er han begyndt at sove meget uroligt. han sætter sig op i sengen i søvne ca 10-15 gange hver nat, og vågner selv op af det. hvis vi ikke når at ligge ham hurtigt igen, resulterer det i at han vågner helt op og er vågen i 1-2 timer. han er glad, sidder og klapper men bliver sur når vi fprsøger at ligge ham igen.
Hans søvnmønster ser ca sådan ud:
vågner ml 6-7
formiddagslur kl 8-8.30 hvor han sover en lille time.
eftermiddagslur ca 13.00 hvor han sover i ca to ...
... timer.
puttes ml 19.30 og 20.30.
Efter vi har lagt ham vågner han ca 2 timer efter hvor vi er begyndt at tage ham over i vores seng, da vi på den måde kan ligge ham hurtigt når han pludseligt sætter sig op (som han jo gør flere gange i timen)
Det er så håtdt for os for tiden. Mangel på vores søvn tærrer på os.
Vi putter ham i vores seng hvor vi læser for ham og nusser. han kan i øjeblikket kun falde i søvn hvis han mærker en af os. men det har jo nok at gøre med hans udvikling lige nu ?
Jeg har købt din bog, men håber du kan give mig lidt yderligere her. Er for træt til at læse for tiden.
Tak
Annoncer
Sponsorerede artikler
Gør pusletid til hyggetid - med naturlig pleje fra Olívy
En ren ble er det primære formål, når ens baby bliver lagt til rette på puslepladsen. Men faktisk er pusletiden meget mere end blot en praktisk opgave. Det er en unik mulighed for at styrke båndet til dit barn, stimulere sanserne og skabe tryghed. En god pusleoplevelse handler ikke kun om ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
10. april 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Kære Helen Din brevkasse har været en kæmpe hjælp hele vores tid som nye...
9. april 2025 | Sovevaner | 9 mdr.
Hej Helen. Tak for et godt forum med mange gode input. Vi har en datter,...
9. april 2025 | Sovevaner | 8 mdr.
Opvågninger om natten - 8.5 måned
Kære Helen. Vores datter er 8.5 måned og er i 5 måneders tid vågnet hver...
23. marts 2025 | Udvikling | 10 mdr.
Hej Helen Vores dreng, som nu er blevet 10 måneder, er startet i dagpleje....
18. marts 2025 | Kost og ernæring | 9 mdr.
Kære Helen. Mange tak for dit fine svar angående vores søns søvn. Rom blev...
Viden om børn:
Mødregruppe
De fleste kommuner tilbyder nybagte mødre at komme i en mødregruppe, som oftest vil bestå af 5-8 mødre, som har barn i nogenlunde samme alder.
Sundhedsplejersken spørger, om man er interesseret i at være med i en mødregruppe og sender så invitationer ud til første gang, man mødes. Nogle gange mødes man første gang privat hos en af mødrene, andre gange mødes man i et lokale, som sundhedsplejersken bruger til formålet.
Det kan være en stor glæde at mødes med andre...
Sushi til gravide og ammende
Gravide og ammende må meget gerne spise sushi, og det kan være en udmærket måde at få varieret sit indtag af fisk på. Der er dog lidt forholdsregler du skal tage.
Fødevarestyrelsen pålægger både forhandlere, sushi-restauranter og øvrige leverandører at dybfryse fisken før den sælges. Fisken skal være frosset ned til til -20 grader i 24 timer for at komme eventuelle parasitter i fiskekødet til livs.
Vælger du at lave sushi selv, skal fisken på samme måde fryses ned...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.