Brev:
Tisser i bukserne - 3 år, 8 mdr.
Kære Helen,
Så må jeg igen trække på din erfering og gode råd :)
Amilia startede i børnehave for over et år siden. Hun er super glad for det, har mange venner, som hun også leger med herhjemme og hos dem.
Nu er der opstået et problem, som har stået på i et par måneder nu... Hun tisser i bukserne næsten dagligt ovre i børnehaven. Jeg oplever sjældent uheld herhjemme. Hun har været blefri og næsten uden uheld siden hun var 2 år og nogle måneder. Der har aldrig været problemer med at gå på toilettet ellers - heller ikke i børnehaven.
Jeg tænker, at hun måske er meget optaget af lege, sine venner osv., at ...
... hun ikke synes hun har tid til at gå på toilettet, før det er for sent, men jeg forstår ikke hvorfor det er kommet så pludseligt?
Skal jeg reagere og skal jeg være bekymret for at der ligger noget dybere bag?
Jeg har snakket med én af pædagogerne om det, som sagde at hun ikke havde en forklaring, men at de havde faste toilet-tider, hvor alle børnene tisser, men det hjælper åbenbart ikke? Så ved jeg ikke hvad jeg ellers skal gøre? Og hvad skal jeg sige til Amilia, når det sker, så hun forstår at hun altså skal gå på toilettet, men uden at skælde ud?
Håber du har nogle forslag :)
De bedste hilsner
Amilias mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
19. april 2025 | Opdragelse | 3 år, 3 mdr.
Hej Helen. Så er vi virkelig trådt ind i 3-års alderen med fulde kraft. Og...
18. april 2025 | Opdragelse | 4 år
Sur 4 årig pige der råber meget
Kære Helen Vores pige på nu 4 år har de seneste par måneder haft meget...
16. april 2025 | Opdragelse | 3 år, 1 mdr.
Hej Helen Min datter på 3 år, er begyndt at være en smule bange om aftenen....
2. marts 2025 | Opdragelse | 3 år, 1 mdr.
Hej Helen. Vi har store problemer med sutten har hjemme og håber du kan...
23. februar 2025 | Opdragelse | 4 år, 3 mdr.
Hej, vi har 3 børn. Én på 4,5 og to på 2,5. Tvillingerne er relativt nemme...
Viden om børn:
Børnemad, færdiglavet
Færdiglavet babymos er lavet af kontrollerede råvarer og gjort holdbart ved varmebehandling. Det er intet ernæringsmæssigt i vejen med de færdiglavede børnemadsprodukter. Hjemmelavet mad er dog lige så godt.
Vær opmærksom på at færdiglavet børnemad let bliver for findelt i konsistensen og det er vigtigt at barnet stille og roligt vænnes til familiemad og også tilbydes mad, som kræver en vis tyggefunktion og som indeholder naturligt "mere bid".
Du kan finde...
Salg af modermælk
Især for tidligt fødte børn har stor glæde af at få modermælk og derfor køber flere børneafdelinger modermælk til disse børn.
Hvis du producerer meget mælk vil det derfor være en rigtig god idé at sælge noget at din mælk.
Da mælken især i de første 2 mdr er meget næringsholdig, er det især denne mælk, som man er interesseret i. Det er også vigtigt at mor ikke er ryger og ikke tager medicin.
Du kan henvende dig til Kvindemælkscentralen på Hvidovre...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.