Annonce

Annonce

Svar: Gravid uden for livmoderen


2. august 2010

Kategori:
Alder:
0 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Graviditet.

Kære bekymrede mor

At få en graviditet uden for livmoderen sker og måske kender du nogen eller har læst om nogen der har oplevet det og er derfor bange for at de skal ske for dig .. nu har du jo oplevet at være gravid og føde 3 sunde og dejlige børn, kan det så næsten passe hvis det også 4 gang skal være så perfekt ... Men sådan er det jo heldigvis også tit - mange kvinder har været gravide og født 4, 5, 6 børn eller flere uden at det har behøvet at give nogle særlige komplikationer.

En graviditet udenfor livmoderen vil i begyndelsen give samme graviditets symptomer som en normalt graviditet. Det vil sige udebleven menstruation, kvalme og brystspænding. Det er også normalt at man kan føle sig lidt svimmel.

Men derudover vil der ofte være pletblødning eller brunligt udflåd og man kan have og vil få ...


Annonce

... underlivssmerter eller mavesmerter, der eventuelt opstår pludseligt. De kan være lokaliseret til den ene side, men vil gøre ondt.

Du fortæller at du skal til lægen den 11 august, der er ikke så længe til og umiddelbart tænker jeg at du skal prøve at slappe af, nyde at du har taget en positiv graviditetstest og se om ikke alt går stille og roligt som det skal.


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Foredrag med Helen

Kom til foredrag med Helen Lyng Hansen

Tirsdag 6. maj: Børn & Mad, FOF Aarhus

Se flere foredrag med Helen ...


Hvis du har haft uregelmæssige menstruationer så kan du naturligvis være længere henne end du umiddelbart tror. Der er sandsynligvis tale om ligamentsmerter, som er helt ufarlige.

Får du pludselig stærke smerter i underlivet, begynder at bløde eller får det dårligt, så skal du naturligvis kontakte lægen med det samme. Så skal det undersøges og tages alvorligt.

Håber at alt går fint - pas godt på dig selv og den lille i din mave, rigtig god weekend :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Gør pusletid til hyggetid - med naturlig pleje fra Olívy

En ren ble er det primære formål, når ens baby bliver lagt til rette på puslepladsen. Men faktisk er pusletiden meget mere end blot en praktisk opgave. Det er en unik mulighed for at styrke båndet til dit barn, stimulere sanserne og skabe tryghed. En god pusleoplevelse handler ikke kun om ...

Læs mere her



Annonce

Viden om børn:

Svangerskab

Svangerskab er et andet ord for graviditet. Det betyder at en kvinde bærer et barn i sig, man kan sige at "hun er svanger" = "at hun er gravid". Man kan også sige "gennemføre svangerskabet", "afbryde svangerskabet", "først i svangerskabet" "sidst i svangerskabet" osv.

Svangerskab bruges ofte, når man taler om svangerskabsforgiftning. Se derfor "svangerskabsforgiftning".

Læs mere i Babylex

Sele til barnevogn

Barnevognssele anvendes, når der er risiko for at barnet kan falde ud af barnevognen og barnet bør være under opsyn, når det er i sele. De fleste børn har brug for sele i barnevognen fra de er 6 måneder gamle - nogle børn lidt før.

Du bør altid vælge en barnevognssele som er DVN mærket (Dansk Varefakta Nævn). Selen skal spændes fast i barnevognens bund og den må ikke kunne trækkes løs.

Selvom barnet ligger i DVN mærket sele, skal der altid være opsyn med et barn...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen
For gud ved hvilken gang er jeg på din hjemmeside for lige at tjekke, hvordan det nu er med forkølelse og graviditet. Jeg har brugt siden så mange gange. Og hver gang har jeg fået højt kvalificerede og superpraktiske og tryghedskabende svar. Det vil jeg bare lige sige tak for.
Mvh Birgitte


Annonce